17.08.2022, meniny má
21. júla 2022

Podľa tajného receptu ju vyrábal už jeho pradedko. Macedónčan Murat Saliu ponúka Seredčanom balkánsku zmrzlinu už vyše 10 rokov

Podľa tajného receptu ju vyrábal už jeho pradedko. Macedónčan Murat Saliu ponúka Seredčanom balkánsku zmrzlinu už vyše 10 rokov
Zdroj: Seredsity.sk

Niekto má radšej ovocnú, iný čokoládovú a ďalší vyhľadáva neobvyklé chute. Ak ste aj vy milovníkom tohto letného osvieženia, tak zmrzlináreň I love gelato Balkán v Seredi je pre vás tou správnou voľbou.

Mnohí z nás si nevedia predstaviť leto bez tejto osviežujúcej maškrty, ktorú milujú azda všetci. Od tých najmenších až po naše staré mamy či starých otcov. Svoje o tom vie aj majiteľ tejto prevádzky Murat Saliu, ktorého „zmrzlinový“ príbeh je vskutku zaujímavý.

Zmrzlináreň nájdete na ulici Námestie slobody 3103/43, konkrétne na autobusovej stanici hneď vedľa veľkého parkoviska. Poznáte ju podľa príjemného posedenia v tieni, bohatej ponuky zmrzliny či sorbetov a, samozrejme, podľa vždy usmiatych a milých majiteľov.

Ich výhodou je, že majú k dispozícii aj bezlepkové kornútky a ich zmrzlinu môžu jesť aj celiatici. Zákazníci si hlavne obľúbili kvalitnú 100 % pistáciovú či slaný karamel. Z ovocných majú zase veľmi radi sorbet mango a sorbet malina.

reklama

Garantujeme vám, že pri čítaní tohto článku dostanete chuť minimálne na dva kopčeky.

Zdroj: I love gelato Balkán

Zdroj: I love gelato Balkán

Výroba zmrzliny sa v tejto rodine dedí po generácie

Pre túto rodinu je zmrzlina viac ako len zamrznutý krém v kornútku. Znamená pre nich živobytie, lásku, vášeň a hlavne dlhoročnú tradíciu. Tú začal už Muratov pradedko, ktorý ju začal ponúkať vo svojom rodnom Macedónsku pred takmer 100 rokmi. Tajný rodinný recept zdedil Muratov starý otec, ktorý remeslo zmrzlinára taktiež miloval.

Následne ich osud zavial do Chorvátska, kde sa im taktiež veľmi darilo. Svoj nový domov však po niekoľkých rokov na Balkáne našli v susednom Česku.

Tu však už rodinnú tradíciu prevzal Muratov otec Bujar Saliu, ktorý bol preňho obrovským vzorom – obchodným aj tým životným. Pri fotení prevádzky nám Murat priniesol noviny z roku 2006, v ktorých bol článok o jeho otcovi a ich rodinnej zmrzlinárni v českých Odrách.

Zdroj: Seredsity.sk

Okrem toho mali v tých časoch pobočky aj v Hranicích, Lipníku nad Bečvou a v spomínaných Odrách. Macedónsko, Chorvátsko, Česká republika či Slovensko… zmrzlina od Saliovcov chutila ľuďom všade.

Po skorej smrti otca v 46 rokoch sa Murat rozhodol prísť na Slovensko a plnohodnotne prevziať rodinnú tradíciu po svojich predkoch. Je to už takmer 11 rokov, čo si zo všetkých možných miest na Slovensku vybral práve Sereď. Vyhovovala mu veľkosťou, počtom obyvateľov a ihneď sa mu páčil aj priestor, ktorý bol v tom čase na prenájom.

Spoločne so svojou milovanou ženou Huljou tak otvorili v našom meste novú zmrzlináreň s názvon I love gelato Balkán, v preklade Milujem balkánsku zmrzlinu. Rodinný recept na zmrzlinu poznali, zariadenie potrebné na chod zmrzlinárne bolo na svojom mieste, zostávalo už iba spoznať Seredčanov a ponúknuť im milovanú rodinnú zmrzlinu.

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zmrzlina a sorbety za rovnakú cenu na celú sezónu

I love gelato Balkán ponúka naozaj široký výber zmrzlín. Konkrétne 16 druhov, ktoré sa pravidelne obmieňajú. Sladké, kyslé, krémové či sorbety, chutiam sa medze nekladú a na kornútok si môžete dať naložiť, akú len chcete. Okrem toho každú sezónu dopĺňajú nové druhy, tento rok pre vás pripravili napríklad sorbet z dračieho ovocia alebo čučoriedok.

Momentálne ponúkajú všetky zmrzliny za 0,80 eur za kopček, sorbety za 1 euro za kopček a zmrzlina pistácia sicília za 1,10 eur.

Taktiež tu nájdete aj skvelý výber kornútkov. Od klasických cez misky či zdobené chrumkavou posýpkou. Radi by sme upozornili, že v ponuke majú aj bezlepkové kornútky, čo je výborná správa pre všetkých seredských celiatikov.

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Murat nám ukázal aj proces výroby zmrzliny. Samozrejme, že nie celý, aby neodhalil tajnú receptúru. K výrobe však používa tie najkvalitnejšie ingrediencie a na nejaký prášok zabudnite. Tak ako jeho otec, aj on považuje za základ zmrzliny mlieko a vďaka moderným technológiám dnes dokáže vyrobiť celú misu zmrzliny približne za 20 minút.

V zmrzlinárni vás môže obslúžiť aj Muratova manželka Hulja, ktorá je bývalou nemocničnou sestrou. Po svadbe však už patrila nielen do rodiny, ale aj do rodinného podnikania, ktoré si taktiež zamilovala. My musíme uznať, že mať svoju zmrzlináreň je splnený sen nielen mnohých detí, ale aj dospelých.

Pri výrobe zmrzliny Muratovi pomáha aj jeho mama, ktorá neodmysliteľne patrí k rodinnému podnikaniu.

Balkánsku zmrzlinu vám odporúčame skúsiť

Ich sezóna začína medzi začiatkom apríla a končí koncom septembra. Príležitostí, kedy pôjdete okolo tejto zmrzlinárne, bude ešte mnoho, preto vám ju určite odporúčame. Nielen pre jej chuť a konzistenciu, ale aj pre pekný príbeh rodiny, ktorá má výrobu zmrzliny vo svojich génoch.

Zmrzlináreň nájdete na ulici Námestie slobody 3103/43, konkrétne na autobusovej stanici hneď vedľa veľké parkoviska. Poznáte ju podľa príjemného posedenia v tieni, bohatej ponuky zmrzliny či sorbetov a podľa názvu I love gelato Balkán. Okrem nej však majú ešte jednu prevádzku aj v neďalekom Leopoldove.

Budeme radi, ak nám do komentárov napíšete vašu najobľúbenejšiu príchuť, bez ktorej si neviete predstaviť návštevu zmrzlinárne počas leta. Za nás jednoznačne oriešková s jablkovou.

Zdroj: I love gelato Balkán

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: I love gelato Balkán

Zdroj: I love gelato Balkán

Zdroj: I love gelato Balkán

Zdroj: I love gelato Balkán

Článok vznikol v spolupráci s I love gelato Balkán.

Zdroje: Článok vznikol v spolupráci s I love gelato Balkán/Murat Saliu
Zdieľať na Facebooku