27.11.2022, meniny má
13. júna 2022

VOĽBY 2022: Známa seredská aktivistka mieri do politiky. Odkiaľ môžete poznať Mirku Sabovú Dudášovú a čo všetko už urobila pre mesto?

VOĽBY 2022: Známa seredská aktivistka mieri do politiky. Odkiaľ môžete poznať Mirku Sabovú Dudášovú a čo všetko už urobila pre mesto?
Zdroj: FB Miroslava Sabová Dudášová
reklama

Seredčanka Miroslava Sabová Dudášová je manželkou investigatívneho novinára zo Serede Petra Saba, o ktorého úspechoch vás pravidelne informujeme. Ten získal nedávno Novinársku cenu, ktorú si však tento rok neodnášal prvýkrát.

Tento manželský pár je naozaj šikovný, v Seredi ho pozná mnoho ľudí a čoraz viac ľudí si ich spája napríklad s environmentálnym aktivizmom, ktorý je aj v našom meste stále veľmi potrebný. Nedávno Mirka oznámila svoju kandidatúru do Mestského zastupiteľstva v Seredi, tak by sme vám radi priblížili jej život a to, čo pre mesto robí.

Kto je Mirka Sabová Dudášová?

Mirka vyštudovala žurnalistiku a masmediálnu komunikáciu, v súčasnosti je na materskej dovolenke. Pracovala napríklad pre Trnavský samosprávny kraj ako odborný referent na oddelení marketingu a propagácie. Okrem toho bola redaktorkou pre Zero2Hero – portál zameraný na mladých podnikateľov, je členkou Občianskeho združenia STORM a spoluzakladateľkou Trnavského dobrovoľníckeho centra.

Spolu s manželom Peťom sú aj spoluzakladateľmi občianskeho združenia Mladá Sereď, prostredníctvom ktorého sa snažili vrátiť do nášho mesta život a ukázať spoluobčanom, že cestou k zmene je aktívny občiansky a komunitný život. Momentálne toto združenie mentorujú.

reklama

zdroj: manželia Saboví

Neskôr sa stali spoluzakladateľmi komunitného centra PRIESTOR, kde sa snažia zbližovať komunitu v meste a ponúkať alternatívne formy trávenia voľného času nielen mladým, ale aj rodinám či seniorom. Pravidelne usporadúvajú prednášky, workshopy, diskusie, herné či filmové večery. V rámci komunitného centra uskutočňujú aj PRIESTOR pre rozvoj – rozvojový program určený pre študentov od 14 do 25 rokov.

KC PRIESTOR je aj hlavným organizátorom nášho známeho VATA festu – multižánrového kultúrneho festivalu. Obaja sú členmi tímu Sereď 2.0, teda ďalšieho projektu PRIESTORu, ktorý združuje mladých architektov, grafikov a občianskych aktivistov.

Čo je vlastne ten PRIESTOR?

KC PRIESTOR je komunitné centrum, ktoré je otvorené pre všetkých. Môžu sa tu stretávať po škole alebo po práci, môžu tu pracovať a vymýšľať rôzne projekty pre mesto Sereď.

PRIESTOR taktiež ponúka rôzne inšpirácie a rady prostredníctvom svojich projektov a osobného života jeho členov. Tohto všetkého je Mirka súčasťou už dlhé roky a na našom meste, mládeži a prírode jej skutočne záleží.

zdroj: KC Priestor

Z čiernej na zelenú

Pamätáte si petíciu, ktorá v našom meste figurovala pár rokov dozadu? Týkala sa skládky Luženca, odpadu po Niklovej hute. Aj tu predstavovala Mirkina priebojnosť a zanietenie značnú časť celého projektu. Luženec škodí Seredčanom už dlhé roky, o tom nie je v dnešnej dobe naozaj žiadnych pochýb.

Aktivisti, ku ktorým sa zaraďuje aj naša Mirka, sa preto rozhodli zmeniť zaprášený región na zelenší kus zeme. Vyhlásili vtedy petíciu Z čiernej na zelenú.

Mirka mieri do politiky

„Nikdy som si nemyslela, že si založím rodinu v Seredi – v meste, v ktorom som aj vyrastala,“ začína svoj príspevok na sociálnej sieti Facebook

„Len v rámci kultúry, komunikácie a práce s mládežou, v čom sa pohybujem aj profesijne, vidím potenciál, ktorý dokážem naplniť už len z moci vyššej, ako mám teraz ako aktivistka. Preto som sa rozhodla kandidovať za poslankyňu do mestského zastupiteľstva v Seredi. Chcem priniesť svetové veci do nášho malého mesta, ale zároveň ukázať, aká svetová môže byť Sereď,“ pokračuje.

„Teším sa, keď vám predstavím(e) vízie aj konkrétne kroky pre lepšiu svetovejšiu Sereď. Držte palce a pokojne mi hovorte, čo by ste tu u nás radi/rady. Budem vás očúvat! Lebo tak sa to má, do rici,“ uzavrela svoj status Mirka.

My jej veľmi držíme palce, pretože veríme, že nášmu mestu a okoliu chýbajú práve takíto mladí a zanietení ľudia, ktorí sú schopní Seredi naozaj pomôcť a zveľaďovať ju aj v ďalších rokoch.

 

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Miroslava Sabová Dudášová, KC Priestor
Zdieľať na Facebooku