28.04.2024, meniny má
4. mája 2020

Aj zo Serede bude viditeľný meteorický roj aj supermesiac. Prečítajte si, kedy budete mať skvelú príležitosť sledovať tieto prírodné úkazy

Aj zo Serede bude viditeľný meteorický roj aj supermesiac. Prečítajte si, kedy budete mať skvelú príležitosť sledovať tieto prírodné úkazy
Zdroj: Michal Dinga
reklama

V posledných týždňoch sme mali možnosť pozorovať na oblohe hlavne meteorický roj lyridov. Tento týždeň však budeme môcť pozorovať aj ďalšie dva unikátne vesmírne javy, a to meteorický roj Eta Aquaridov a tzv. “supermesiac”. Ako a kedy budete môcť sledovať toto divadlo na oblohe? Viac sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Materské teleso je Halleyho kométa

Meteorický roj Eta Aquaridy dosiahne svoje maximum už dnes 5. mája 2020.  Radiant, čiže miesto, z ktorého meteority vyletujú, je pri tomto meteorickom roji v súhvezdí Vodnára, veľmi blízko k hviezde Eta Aquaria. Podľa tejto hviezdy dostali tieto meteority aj svoje pomenovanie. Ich tzv. materským telesom je Halleyho kométa. Dráha Halleyho kométy je veľmi eliptická a jej ohnisko leží v Slnku. Táto kométa bola v perihéliu Slnka naposledy v roku 1986. Jej najbližší návrat k Slnku sa očakáva niekedy okolo roku 2061.

Eta Aquaridy sa objavujú vždy, keď Zem prechádza zostupným uzlom dráhy tejto kométy. Pri prechádzaní opačným výstupným uzlom sa na oblohe objaví meteorický roj Orioníd. Halleyho kométa obieha okolo Slnka retrográdne, čo znamená, že priemet pohybujúceho sa telesa do základnej roviny súradnicovej sústavy vykonáva pohyb proti smeru otáčania planéty, tým pádom sa meteory pohybujú v protismere obehu Zeme a vnikajú do jej atmosféry veľkými rýchlosťami. 

zdroj: quark.sk

reklama

Eta Aquaridy budú najkrajšie zajtra v noci

Podľa slov Slovenského astronomického ústavu, ktorý vypracoval zoznam nebeských javov a divadiel na rok 2020, je roj Aquaridov činný od 21. apríla takmer až do polovice mája. Najkrajší však bude v noci 5.5.2020 o 1.20 hod. Meteorický roj Eta Akvaridy je naozaj krásne nebeské divadlo, ktoré obľubujú aj fotografi. Pri dobrých pozorovacích podmienkach je možné tento roj vidieť na oblohe voľným okom viac ako dva týždne.

Supermesiac v máji tohto roku

Podmienky na pozorovanie meteorického roja však v týchto dňoch nie sú veľmi priaznivé, a to práve kvôli tomu, že o dva dni bude spln. Čo sú však tie dobré pozorovacie podmienky? V meste je to hlavne kvôli svetelnému smogu vždy ťažšie, zreteľne sa tu nedá pozorovať takmer nič. Keď sa však vyberiete za mesto alebo svoju dedinu, vo výhľade by vám nemalo brániť nič. Dôležité ale je, či je obloha jasná a či neprší.

zdroj: Unsplash.com

Vo štvrtok nad ránom sa môžeme tešiť na ďalšie hviezdne divadlo, už spomínaný supermesiac. Jeho poslednú, štvrtú fázu, bude najjasnejšie vidieť pred siedmou hodinou ráno. Mal by byť viditeľný takmer tri dni, a to od zajtrajšieho večera až do piatkového rána, čo je skvelé, kedže ho budeme môcť vidieť dlhšie a podmienky sa môžu veľmi ľahko zmeniť na ideálne.

Supermesiacom sa nazýva hlavne preto, lebo bude počas svojej obežnej dráhy najbližšie k Zemi. To znamená, že Mesiac vyzerá väčší než obvykle a je hlavne oveľa jasnejší. Umiestnený bude oproti Slnku, tým pádom bude úplne osvetlený, čo dá priestor určite veľkému množstvu talentovaných fotografov z nášho mesta. Najlepšie sa pozoruje, keď je k nášmu horizontu najbližšie. Ďalší supermesiac očakávame opäť budúci rok a rovnako v štyroch fázach.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: solarsystem.nasa.gov, ta3.sk
Zdieľať na Facebooku