16.05.2022, meniny má
25. augusta 2019

Zo zahraničia sa vrátili do Dolnej Stredy a vybudovali najväčšie jazierkové centrum na Slovensku

Nedávno sme v spolupráci s Jazierkovým centrom Petomar vyzývali našich čitateľov, aby sa nám pochválili svojimi krásnymi záhradkami. Ľudia nám poslali množstvo fotografií, ktoré nás milo prekvapili, a záhradky naozaj stáli za to. Ak ste zvedaví na krásne záhradky Seredčanov, určite vám odporúčame prečítať si náš článok.

O niekoľko týždňov neskôr sme Jazierkové centrum Petomar v Dolnej Strede osobne navštívili, pretože sme boli zvedaví, čo sa skrýva za rodinným podnikaním, ktoré sa za viac ako 10 rokov rozrástlo na renomovanú spoločnosť venujúcu sa čerpacím technológiám, zavlažovacím systémom, záhradným jazierkam, biobazénom a ďalším službám. Jazierkové centrum Petomar expanduje v zahraničí, vytvára pre zákazníkov vysnívané záhradky a ich internetový obchod je pravidelne finalistom súťaže Heureka Shop roka. Predstavujeme vám jeden zaujímavý a úspešný podnikateľský príbeh.

Jazierkové centrum Petomar sa nachádza v Dolnej Strede na Váhovskej ulici. Zdroj: Seredsity.sk

Začiatky podnikania? Rodinný dvor a komora ako sklad

Jazierkové centrum Petomar založili traja spoločníci z jednej rodiny Majerníkových. Na začiatky svojho podnikania v roku 2007 spomínajú v dobrom napriek tomu, že ako začínajúci podnikatelia museli začať od nuly a prechádzali rôznymi nástrahami podnikania.

reklama

Tak ako veľa iných podnikateľov začínalo v garážach a vo svojich bytoch, tak aj počiatky dnešného Petomaru vznikali na rodinnom dvore a komora fungovala ako skladový priestor. Majitelia si dnes už iba s úsmevom pripomínajú časy, keď reklamné letáky tlačili na malej tlačiarni a distribúciu do schránok museli riešiť vlastnými silami.

Spoločníci začínali v roku 2007 od nuly, ale dnes je z Jazierkového centra Petomar etablovaná spoločnosť. Zdroj: Seredsity.sk

Vrátili sa z Anglicka, aby s rodinou vytvorili úspešnú značku

Všetko sa to však začalo tak, že jeden z nich si na svojom dvore vybudoval vlastné záhradné jazierko, ktoré malo v jeho okolí veľmi pozitívne ohlasy. Rozmýšľal, že by sa tým mohol živiť, pretože ho to veľmi bavilo a videl v tom potenciál. Problém bol však v tom, že ďalší dvaja rodinní príslušníci sa v tom čase nachádzali v anglickom Bristole a práve oni boli tí správni ľudia, s ktorými chcel do tohto biznisu ísť. Neprešla dlhá doba a po rešeršovaní a krátkej analýze trhu sa všetci traja rozhodli ísť do toho spoločne a s veľkým odhodlaním.

Nasledoval odchod z Anglicka, zaregistrovanie domény www.zahradnejazierka.sk a strategické rozhodnutie s víziou, že spoločne vytvoria kvalitný e-shop s vlastnou kamennou predajňou. Jeden spoločník sa venoval realizácii, ďalší dvaja sa pustili do budovania e-shopu a predajne. Možno ani jeden z nich si vtedy nedokázal predstaviť, čo sa im vďaka veľkému odhodlaniu a usilovnej práci podarí spoločnými silami v budúcnosti dosiahnuť. 

Za pár rokov vybudovali najväčšiu predajňu na Slovensku 

Krok za krokom sa z malého projektu v rodinnom dvore stala etablovaná spoločnosť, ktorá má za sebou skvelé úspechy. V roku 2015 majitelia odkúpili pozemok v areáli bývalého družstva v Dolnej Strede na Váhovskej ulici 870 a postavili predajňu, ktorú dnes môžeme označiť za najväčšiu špecializovanú predajňu jazierkových komponentov na Slovensku. 

Celkovo má predajňa šesťsto metrov štvorcových a systematickou a usilovnou prácou sa za tri roky doslova naplnila. Momentálne majitelia riešia ďalšiu výstavbu a po dokončení stavebných prác bude mať predajňa celkovo obdivuhodných tisíc metrov štvorcových. 

Toto je najväčšia špecializovaná predajňa na Slovensku zameraná na jazierka. Zdroj: Seredsity.sk

Internetový obchod je podľa portálu Heureka jeden z najlepších. Firma expanduje aj do zahraničia

Rozhodnutie vybudovať nielen kamennú predajňu, ale aj kvalitný e-shop sa rokmi ukázalo ako strategická vec. Zaujímavosťou tohto podnikateľského príbehu je, že e-shop si všimla aj odborná porota v rámci renomovanej súťaže spoločnosti Heureka. Od roku 2016 sa e-shop pravidelne dostáva medzi finalistov súťaže ShopRoku v kategórii Záhrada a získal aj Cenu kvality. Samozrejme, takémuto úspechu predchádzali roky práce s internetovým obchodom, ktorý má svoju dôveryhodnosť, kvalitu a kredibilitu.

Overený model sa preto majitelia rozhodli rozšíriť aj do zahraničia a internetový obchod s jazierkovými komponentami rozbehli aj v Poľsku a Českej republike. Aktuálne firma rozširuje svoje produktové portfólio o exkluzívne fontány vlastnej značky s názvom Ella Doris, ktorú by chceli etablovať najmä v severských krajinách ako Fínsko alebo Švédsko. 

Majitelia chcú so značkou Ella Doris uspieť aj v severských krajinách. Zdroj: Jazierkové centrum Petomar

Majitelia momentálne pracujú na vývoji vlastnej značky Ella Doris, ktorá ponúkne exkluzívne nerezové fontány. Zdroj: Seredsity.sk

Mimochodom, spoločnosť Jazierkové centrum Petomar sa rozhodla venovať našim čitateľom poukážku v hodnote 50 eur na akýkoľvek tovar. Na našej facebookovej stránke prebieha momentálne súťaž o túto poukážku, do ktorej sa môžete zapojiť a možno práve na vás sa usmeje šťastie.

?SKVELÁ SÚŤAŽ O 50 EUR ?V spolupráci so značkou Petomar ZahradneJazierka.sk z Dolnej Stredy sme pre vás pripravili…

Uverejnil používateľ Seredsity.sk Nedeľa 25. augusta 2019

Majitelia spoločnosti Petomar nám v krátkom rozhovore prezradili praktické tipy pre každého milovníka záhrad

Počas návštevy Jazierkového centra Petomar nás zaujímali praktické informácie a rady, ktoré môžu byť prínosné pre našich čitateľov. Majitelia nám poskytli aj odpovede na často kladené otázky ich zákazníkov. Či už rozmýšľate nad investíciou do svojej záhradky alebo vás zaujímajú výhody biobazénov, závlahových systémov a čaro koi kaprov, určite vám odporúčame prečítať si nasledujúce riadky. Dozviete sa v nich cenné rady zadarmo. 

1. Neobvykle horúca sezóna znamená zvýšenú starostlivosť o záhradky. Na čo by si mali dať naši čitatelia najväčší pozor?

Čo sa týka jazierok, je veľmi dôležité kontrolovať odpar v jazierkach, a teda pravidelne ich dopúšťať. Pre život živočíchov je dôležité kontrolovať premnoženie vláknitých rias, ktoré vo veľkom množstve môžu vplývať na život rybiek v jazierku. 

Horúce dni sú pre záhrady náročné a pár dní nepolievania môže mať vysoko nepriaznivé následky. Počas letných dní treba zavlažovať skoro ráno alebo až večer. Najúčinnejší spôsob, ako v týchto dňoch polievať, je zálievka priamo ku koreňom. Nerovnomerné a nárazové polievanie dokáže spôsobiť škody. Ak to možnosti dovoľujú, výpar vody v záhradkách sa snažte znížiť napríklad aj tak, že povrch zeminy okolo rastliniek obložíte pokosenou trávou.

Petomar ponúka napríklad aj automatický zavlažovací systém značky RainBird. Zdroj: Seredsity.sk

2. Prírodné biobazény sa stávajú čoraz väčším trendom. Aké sú najdôležitejšie výhody kúpacieho jazierka oproti klasickému bazénu? 

Najväčšou výhodou je kúpanie sa v chemicky neupravenej vode. V dnešnom svete plnom alergií je tento naturálny spôsob kúpania žiadaný. Kúpanie v biobazéne môžeme vnímať ako skutočne prírodné a zdravé kúpanie. Výhodou je aj chladnejšia voda, ktorá otužuje organizmus.

Do biobazénov sa neodporúča inštalovať ohrev vody a pridávať chemické prípravky počas sezóny. Na úpravu vody sa odporúčajú špeciálne bakteriálne prípravky, poprípade extrakt z jačmennej slamy ako prípravok na zamedzenie tvorby rias.

Biobazény sú stále viac trendy a tu vidíme výsledok práce, za ktorým stojí tím z Jazierkového centra Petomar. Zdroj: Instagram

3. Do záhradného jazierka patria krásne ryby. Vy importujete obľúbené japonské koi kapre. Ako vyzerá starostlivosť o takzvaného kráľa záhradných jazierok? 

Profesionálne rozpísať starostlivosť o koi kapre by bolo na niekoľko kníh. Záleží na tom, do akej miery ste ochotní v tejto problematike zájsť. Môžete si kúpiť rybku euro koi za tri eurá, pustiť ju do jazierka a viac sa o ňu nestarať, ale taktiež si môžete kúpiť rybu za niekoľko tisíc eur a pustiť ju do profesionálne vybaveného jazierka za niekoľko desiatok tisíc eur. Čiže starostlivosť môže mať rôzne úrovne.

Kapre sú takzvané prasiatka jazierok, takže zjedia všetko, čo im dáte a sú neustále hladné. Znamená to, že celú rovnováhu v jazierku zaťažujú zo všetkých obyvateľov najviac.

Zdroj: Seredsity.sk

4. Čo všetko dokážete pre svojich zákazníkov zabezpečiť a aké služby Jazierkové centrum Petomar ponúka?

Naša spoločnosť sa venuje budovaniu záhradných jazierok a biobazénov na kľúč, nerobí nám problém zrealizovať závlahový systém či čerpací systém pre rodinné domy. Ďalej sa venujeme predaju komponentov pre záhradné jazierka a biobazény. V našom portfóliu dnes môžete nájsť komponenty ako čerpadlá, UV lampy, filtrácie, filtračné materiály od renomovaných svetových značiek z oblasti jazierkových technológií. Ako ozdobu do jazierok importujeme na Slovensko koi kapre priamo z Japonska. Tento rok sme importovali 1 200 koi kaprov, ktoré máme v predaji.

Keďže sme za posledné roky jazierkový trh prerástli, začali sme do sortimentu zaraďovať aj ďalšie výrobky, ktoré súvisia so záhradou. Dnes si preto u nás môžete kúpiť rôzne záhradné substráty, trávne osivá, závlahovú a čerpaciu techniku. Veľkou novinkou v našom predaji sú taktiež exteriérové záhradné a interiérové fontány, ktoré vyrábame z nerezového a Corten oceľového materiálu pod značkou ELLA DORRIS, ktoré majú podľa nás pred sebou veľmi zaujímavú cestu. Momentálne dokončujeme fontánam kompletnú identitu a marketing. Na novej identite spolupracujeme so slovenskou špičkou, a to s marketingovou agentúrou Daren&Curtis. Taktiež sme spustili spomínané internetové obchody v Poľsku a Česku.

Elegantné interiérové akvárium značky Oase. Zdroj: Seredsity.sk

5. Pre zákazníkov zabezpečujete aj automatické závlahové systémy. V čom sú tieto závlahy lepšie oproti bežnému ručnému polievaniu?

Automatický závlahový systém pozostáva z viacerých komponentov. Klasické postrekovače sú umiestnené pod zemou, sú chránené pred vonkajšími vplyvmi a trávnik môžete pohodlne pokosiť, keďže závlaha sa vysúva z pôvodnej polohy pod povrchom trávnika. Do automatického závlahového systému sa pridáva aj kvapková závlaha, ktorá sa využíva pri úžitkových záhradách, záhonoch, kríkoch alebo na zalievanie skaliek, kvetináčov a skleníkov. Vďaka tomuto riešeniu máte istotu, že rastlinky budú optimálne zaliate.

Podľa niektorých meraní dokáže kvapková závlaha ušetriť až 70 % vody, čo je skutočne zásadný rozdiel oproti ručnému polievaniu. Navyše pri používaní kvapkovej závlahy vám na záhrade bude rásť menej neželanej buriny, ktorá na svoj rast využíva práve prebytočnú vodu z ručného polievania. Ak vás táto téma zaujíma, odporúčame prečítať si praktické rady, ktoré sme pripravili na našom blogu.

Zdroj: Seredsity.sk

6. Mladí ľudia zakladajú dnes e-shopy a startupy a majú záujem podnikať v online svete tak ako vy. Čo by ste týmto ľuďom s podnikavým duchom poradili?

Nikdy sa nevzdávajte. To je úplny základ. Stanovte si ciele a s klapkami na očiach si za nimi choďte. Pripravte sa na to, že veľa ľudí vás bude od podnikania odhovárať a vykreslovať vám katastrofické scenáre. Nepočúvajte ich, počúvajte iba odborníkov a urobte pre svoj projekt všetko. Úspech nie je nikdy zaručený a ak niečo nedopadne podľa vašich predstáv, treba sa z toho hlavne poučiť a ísť ďalej. 

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Zdroj: Seredsity.sk

Článok vznikol vďaka spolupráci so spoločnosťou Jazierkové centrum Petomar.

Zdieľať na Facebooku