07.01.2025, meniny má
12. augusta 2019

Vybehnite počas leta za históriou. Prinášame vám 15+ hradov, zámkov a kaštieľov v okolí Serede

reklama

Viac ako polovicu letných prázdnin máme za sebou, ale nápadov na výlety nie je nikdy dosť. My sme vám už priniesli tipy na návštevu múzeí či vodných mlynov v okolí Serede.

Ak však máte doma malého knihomoľa a milovníka dávnych čias, vezmite ho na výlet za históriou. A hoci náš seredský kaštieľ nie je prístupný, v blízkom aj trochu vzdialenejšom okolí Serede sa nájdu hrady, zámky, kaštiele či zrúcaniny, ktoré stoja za to, aby ste ich objavovali.

Hlohovský zámok

Nachádza sa na mieste pôvodného hradu na návrší nad mestom Hlohovec. Bol postavený v barokovo-klasicistickom slohu a obklopuje ho veľkolepý park s jazierkom. Po rekonštrukcii je od 1. júna 2019 sprístupnený verejnosti.

Prezrieť si môžete časť prvého, druhého a tretieho podlažia, kde nájdete aj expozície Vlastivedného múzea v Hlohovci. Okrem toho môžete prostredníctvom tabletov a 3D okuliarov absolvovať virtuálnu prehliadku priestorov zámku. Mestské kultúrne centrum ako správca objektu ponúka tiež možnosť svadobného fotenia a obrad v najkrajšej časti – v zámockej knižnici. Všetky ďalšie potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

reklama

Hlohovský zámok. Zdroj: FB Zámok Hlohovec

Smolenický zámok

Terajší zámok vybudoval na začiatku 20. storočia majiteľ smolenického a dobrovodského panstva gróf Juraj Pálffy st. namiesto hradu z 15. storočia, ktorý v období napoleonských vojen z väčšej časti zhorel. Od roku 1953 je sídlom Slovenskej akadémie vied.

Priamo pod zámkom sa rozprestiera na ploche 46,5 ha romantický anglický park. Pri jeho návrhu pre potreby rodiny Pálffyovcov sa záhradní architekti nechali inšpirovať škótskymi a anglickými lesoparkami. Park plný vzácnych exotických drevín je voľne prístupný a ako jeden z mála zámockých parkov nebol nikdy oplotený. Ďalšie informácie nájdete tu.

Smolenický zámok. Zdroj: regiontirnavia.sk

Kláštor Katarínka

Nachádza sa v lesoch Malých Karpát 20 km severne od Trnavy neďaleko obcí Dechtice a Naháč. Sú to ruiny starobylého Kostola a Kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej, ktorý bol založený v roku 1618 na mieste, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Tento rozsiahly barokový kláštorný komplex patril k najvýznamnejším pútnickým miestam Ostrihomskej arcidiecézy.

Nakoľko kláštor leží mimo hlavných ciest a významných turistických chodníkov, možno dnes vidieť dobre zachované kostolné ruiny s vežou a zvyšky jedného krídla kláštornej budovy. Ďalšie informácie nájdete na tomto odkaze.

Kláštor Katarínka. Zdroj: katarinka.sk

Hrad Dobrá Voda

Zrúcanina gotického hradu leží v strednej časti Malých Karpát nad obcou Dobrá Voda v okrese Trnava vo výške 320 m n. m. na ploche 8 467 m2. Názov hradu je odvodený od početných vodných prameňov v jeho okolí.

V poslednej tretine 13. storočia ho postavil Aba Veľký, štyri roky bol majetkom Matúša Čáka Trenčianskeho a koncom 14. storočia ho kráľ Žigmund daroval Stiborovi zo Stiboríc. Jeho poslednými vlastníkmi boli Erdődyovci, ktorí vlastnili mnoho kaštieľov a palácov v mestách a hrad Dobrá Voda začal pustnúť. Po Rákócziho povstaní bolo z hradu na prechodnú dobu panské väzenie. Podľa ľudových povestí je hrad prepojený podzemnými chodbami so Smolenickým zámkom. Hrad je verejnosti voľne prístupný.

Hrad Dobrá Voda. Zdroj: odklinaniehradov.sk

Hrad Ostrý Kameň

Najvyššie položený hrad v Malých Karpatoch sa vypína nad obcou Buková v nadmorskej výške 576 m n. m. Názov dostal podľa skaly, do ktorej bol vytesaný. Bol postavený v 13. storočí ako pohraničný hrad na ochranu diaľkovej obchodnej cesty vedúcej z Budína cez Slovensko až do českých krajín, tzv. Českej cesty.

Medzi jeho majiteľov patrili okrem iných aj Stibor zo Stiboríc, Thurzovci, Forgáchovci, Czoborovci a nakoniec Pálffyovci, ktorí však preniesli panstvo z hradu do mestečka Moravský Svätá Ján a hrad začal pustnúť. Hrad je voľne prístupný.

Hrad Ostrý Kameň. Zdroj: myzahorie.sme.sk

Hrad Korlátka

Zrúcanina gotického hradu pri obci Cerová, časť Rozbehy je situovaná na okraji Malých Karpát. Bol postavený pravdepodobne v 11. storočí spolu s hradom Branč a kedysi strážil tzv. Českú cestu. Jeho majiteľmi boli napríklad Matúš Čák Trenčiansky, kráľ Karol I., Žigmund Luxemburský, Stibor zo Stiboríc, Pongráczovci i Apponyiovci. Od polovice 18. storočia hrad pomaly pustol. Z jednotlivých stavieb sa zachovali zvyšky múrov horného hradu a súvislejšie úseky dolného opevnenia.

Leží vo výške 455 m n. m. a o jeho záchranu sa postupne starajú rôzne dobrovoľnícke skupiny. Hrad je voľne prístupný verejnosti.

Hrad Korlátka. Zdroj: planetslovakia.sk

Hrad Branč

Jeden z najstarších pohraničných hradov na Záhorí sa nachádza v Myjavskej pahorkatine vo výške 475 m n. m. na ploche približne 7 500 m2. Mal za úlohu chrániť hranice kráľovstva a obchodné cesty cez Malé Karpaty na Moravu. V rokoch 1251 – 1261 ho dal postaviť Aba z Hlohovca.

K jeho majiteľom patrili napríklad Matúš Čák Trenčiansky, uhorský kráľ  Karol Róbert, Matej Korvín, český kráľ Ján Luxemburský, Žigmund Luxemburský či Stibor zo Stiboríc. Jeho posledný vlastník František Nyári ako konvertovaný katolík prenasledoval príslušníkov iných vierovyznaní. Jeho zásluhou boli na hrade väznení evanjelickí kňazi, ktorí v ňom aj zomreli v tzv. jamách – väznica po obvode múru. Túto udalosť pripomína pamätník na nádvorí.

V roku 1968 bola prevedená pamiatková obnova hradu, ktorá ale nebola dokončená a od roku 1978 tu prebiehal archeologický výskum. Dnes sa ho opätovne pokúša zrekonštruovať skupina dobrovoľníkov. Viac informácií nájdete na tejto stránke.

Hrad Branč. Zdroj: vyletik.eu

Hrad Červený Kameň

Mohutný zachovalý hrad je situovaný na kremencovom brale nad osadou Píla v Malých Karpatoch. Pôvodne kráľovský hrad z polovice 13. storočia patril rodine Thurzovcov, neskôr Fuggerovcom a koncom 16. storočia prešiel do majetku rodiny Pálffyovcov, ktorí ho premenili na renesančno-barokové sídlo s nádhernou vnútornou výzdobou.

V roku 1992 bol postupne sprístupňovaný verejnosti ako múzeum prezentujúce historické bývanie šľachty a vývoj vojenstva. Zbierka múzea patriaceho pod Slovenské národné múzeum sa svojou kvalitou a rozsahom radí medzi najzachovalejšie a zároveň najcennejšie historické pamätihodnosti na Slovensku. Viac o prehliadkach a vstupnom nájdete na tomto odkaze.

Hrad Červený Kameň. Zdroj: citylife.sk

Čachtický hrad

Hrad je situovaný na vápencovo-dolomitovom vrchu v Čachtickom krase, nad prielomom potoka Jablonka v najsevernejšej časti Malých Karpát. Leží medzi obcami Čachtice a Višňové.

S výstavbou Čachtického hradu začal v prvej polovici 13. storočia na podnet panovníka Bela IV. Kazimír z rodu Hunt-Poznan. Patril medzi prvé hrady, ktoré zabezpečovali západnú hranicu Uhorska.

Kráľovský hrad sa postupne darom, kúpou či násilným ovládnutím dostával do rúk viacerých rodov. Patril napríklad Matúšovi Čákovi Trenčianskemu, Stiborovi zo Stiboríc a od roku 1569 Nádasdyovcom. V roku 1708 ho dobyli vojská Františka Rákócziho II. a hoci istý čas slúžil ako väzenie, začal odvtedy chátrať a v roku 1799 vyhorel. Neslávne ho preslávila najmä manželka Františka Nádašdyho I. Alžbeta Báthoryová známa ako krvavá čachtická pani.

V rokoch 2012 – 2014 prebiehal projekt statického zabezpečenia veľkej časti hradu a po prvýkrát sa na hrade robil aj archeologický výskum. 20. júna 2014 bol hrad znovuotvorený pre návštevníkov. Všetky potrebné informácie nájdete na tejto stránke.

Čachtický hrad. Zdroj: FB Čachtický hrad

V Čachticiach môžete navštíviť aj Draškovičov kaštieľ, v ktorom sa nachádza expozícia Trenčianskeho múzea o dejinách Čachtíc. Predstavuje kolekciu historických zbraní, dobových dokumentov, odevných súčiastok a šperkov, súbor portrétov príslušníkov miestnych šľachtických a zemianskych rodov či exponáty nájdené pri historicko-archeologickom výskume objektov. Informácie o vstupnom nájdete na tomto odkaze.

Draškovičov kaštieľ. Zdroj: cachtickyhrad.eu

Hrad Tematín

Táto mohutná zrúcanina vybudovaná na vápencovo-dolomitovom podloží sa vypína na západnom Slovensku v juhozápadnej časti pohoria Považský Inovec v katastri obce Lúka v okrese Nové Mesto nad Váhom.

Bol vybudovaný v roku 1242 po vpáde Tatárov ako jeden zo siete strážnych hradov, a taktiež chránil dôležitý brod cez rieku Váh. Ako jeden z mála odolal tureckým náporom. Mohutný hrad vystriedal mnohých majiteľov, pričom stále plnil funkciu, na ktorú bol vybudovaný. Jeho posledným majiteľom bol druhý najvýznamnejší predstaviteľ Rákociho povstania – Mikuláš Bercsényi, ktorý sa na hrade aj narodil.

Od roku 2007 sa záchrane hradu venuje OZ Hrad Tematín. Všetky ďalšie informácie nájdete na ich stránke.

Hrad Tematín. Zdroj: vyletik.sk

Hrad Beckov

Mohutná, čiastočne konzervovaná zrúcanina hradu sa nachádza nad Považským podolím priamo v obci Beckov. Hrad bol vybudovaný na prelome 12. a 13. storočia na vápencovom brale nad brodom Váhu na pomedzí Trenčianskej a Nitrianskej župy.

Majiteľmi hradu boli napríklad Matúš Čák Trenčiansky a Stibor zo Stiboríc, ktorí zabezpečili rozsiahle stavebné úpravy v záujme zvýšenia obranyschopnosti hradu. Nástupcovia Stiborovcov sa o hrad nestarali a ten začal pomaly chátrať. V roku 1729 vypukol požiar, ktorý zničil väčšinu budov.

Rozsiahla prestavba, no najmä archeologický výskum prebehli na hrade v 70. rokoch minulého storočia, čo umožnilo hrad sprístupniť širokej verejnosti a v súčasnosti je čiastočne zrekonštruovaný. Ďalšie informácie nájdete na tomto odkaze.

Hrad Beckov. Zdroj: FB Hrad Beckov

Nitriansky hrad

Ide o zachovalý hradný komplex v centre mesta Nitra na vápencovom vrchu vo výške 220 m n. m., ktorý z troch strán obteká rieka Nitra. Skladá sa zo štyroch samostatných častí: katedrály, biskupského paláca, hospodárskych budov a vonkajšieho opevnenia s jedinou vstupnou bránou. Máte možnosť prezrieť si katedrálny chrám – Baziliku sv. Emeráma, Diecézne múzeum Nitrianskeho biskupstva, katedrálnu vežu, archeologickú expozíciu Kazematy, gotickú priekopu, hradné nádvorie či Pamätnú izbu kardinála Jána Chryzostoma Korca a môžete navštíviť aj predajňu Spolku sv. Vojtecha. Ďalšie informácie nájdete na tomto odkaze.

Nitriansky hrad. Zdroj: slovago.sk

Kaštieľ Ghyczyovcov

Renesančný kaštieľ rodiny Ghyczy, ktorý bol postavený na mieste stredovekého hrádku, sa nachádza v obci Nové Sady v severozápadnej časti Nitrianskeho kraja. Zo 17. storočia zostal zachovaný klenbový systém a súvislé plochy renesančnej omietky. Poschodie bolo prestavané a zvýšené ďalšími stavebnými úpravami koncom 18. a začiatkom 19. storočia.

V decembri 2010 prešiel rekonštrukciou financovanou z Regionálneho operačného programu a v súčasnosti tu sídli Múzeum Nové Sady, ktoré poskytuje možnosť uskutočňovania kultúrno-spoločenských podujatí. Ďalšie užitočné informácie nájdete na tejto stránkena Facebooku.

Kaštieľ Ghyczyovcov. Zdroj: FB Múzeum Nové Sady

Oponický hrad

Zrúcanina hradu leží na zalesnenej kremencovej skale pohoria Tribeč nad obcou Oponice. Hrad plnil funkciu strážneho hradu na ochranu Nitry a okolia pred nájazdmi Tatárov. Za jeho zakladateľov a prvých vlastníkov sa pokladajú Čákovci, od roku 1392 prešiel do vlastníctva zakladateľa rodu Apponyiovcov – Mikuláša Ewrsa.

Hrad síce Tatárom odolal, no husitské vojská ho dobyli v roku 1430, pričom ho značne poškodili. K zániku hradu prispeli spory o majetok Apponyiovcov, ktorí ho nakoniec opustili a ponechali svojmu osudu. Zrúcanina je voľne prístupná.

Oponický hrad. Zdroj: sdetmi.com

V Oponiciach môžete tiež navštíviť dva kaštiele, ktoré patrili rodu Apponyiovcov. V malom renesančnom kaštieli sídli Apponyiho múzeum, kde môžete vidieť množstvo poľovníckych trofejí a zaujímavosti ako trosky spadnutých spojeneckých lietadiel z 2. svetovej vojny nájdené v pohorí Tribeč či lodné kufre patriace Američanovi Thomasovi Cardézovi, ktorý sa plavil na Titanicu. Informácie o múzeu nájdete na tomto odkaze.

Apponyiho múzeum v Oponiciach. Zdroj: slovago.sk

Pôvodne renesančný kaštieľ Apponyiovcov zo 16. storočia prešiel v rokoch 2007 – 2011 nákladnou rekonštrukciou, dostal opäť svoju pôvodnú podobu a vrátila sa doň aj vzácna baroková knižnica s vyše 15 000 zväzkami, ktorú spravuje Slovenská národná knižnica. Sú medzi nimi diela Aristotela, Platóna, Newtona, Machiavelliho, Galilea, Goetheho a iných významných európskych autorov v pôvodných vydaniach, súkromná korešpondencia francúzskych kráľov, kardinálov Richelieua a Mazarina, ako aj história talianskeho kontroverzného rodu Borgiovcov. Kaštieľ dnes slúži ako štvorhviezdičkový hotel, ale je prístupný verejnosti. Informácie o prehliadkach a vstupnom nájdete na tejto stránke.

Kaštieľ v Oponiciach. Zdroj: chateauappony.sk

Hrad Gýmeš

Pôvodne gotický hrad sa nachádza na kremencovom vrchu Dúň v pohorí Tribeč nad obcou Jelenec. Pravdepodobne ho dal postaviť Ondrej z rodu Hont-Pázmányovcov, syn komesa Ivanku, účastníka bitky pri Slanej.

Jeho dejiny sú späté hlavne so šľachtickým rodom Forgáchovcov, ktorí sa pričinili o jeho rozsiahlu výstavbu. Gýmeš bol jedným z mála hradov, kde prebiehali stavebné práce ešte v 18. storočí. Až v polovici 19. storočia panstvo hrad definitívne opustilo a začal sa rozpadávať. Forgáchovci sa presťahovali do novopostaveného kaštieľa v obci pod hradom.

V rokoch 1985 – 1987 sa o začistenie a sprístupnenie niektorých častí zrúcaniny pričinili členovia klubu EkoGýmeš. Dnes sa jeho obnove venuje OZ Castrum Ghymes, ktoré pôsobí na hrade Gýmeš od novembra 2011. Na ich stránke nájdete ďalšie informácie.

Hrad Gýmeš. Zdroj: gymes.sk

BONUS 1: Kaštieľ v Rišňovciach

V neďalekej obci Rišňovce môžete v zrekonštruovanom renesančnom kaštieli zo 16. storočia navštíviť Múzeum M. I. Kutuzova. V kaštieli totiž prenocoval v dňoch 15. – 17. decembra 1805 veľký ruský vojvodca Michail Illarionovič Kutuzov po porážke spojeneckých rakúskych a ruských vojsk armádou Napoleona v bitke pri Slavkove 2. decembra 1805.

Múzeum M I. Kutuzova. Zdroj: dromedar.zoznam.sk

BONUS 2: Park miniatúr v Podolí

Ak nemáte čas behať každý víkend po pamiatkach, ale zaujíma vás, ako vyzerali naše NKP niekedy, navštívte toto miesto. V Parku miniatúr v Podolí nájdete na jednom mieste pod holým nebom umiestnených viac ako 80 modelov hradov, zámkov, kostolíkov, chát a rozhľadní a rodných domov významných osobností.

Park miniatúr v Podolí. Zdroj: sdetmi.com

BONUS 3: Hrady kráľa Mateja

Vlastivedné múzeum v Galante  pripravilo v spolupráci s  Maďarským národným múzeom-Múzeom kráľa Mateja vo Vyšehrade výstavu Hrady kráľa Mateja. Výstava v piatich jazykoch predstavuje kráľa Mateja a jeho hrady ako reprezentatívne panovnícke sídlo. Zameriava sa aj na strategicky a historicky významné miesta a ľudí, ktorí tvorili a obývali hrad – šľachtu, poddaných a duchovenstvo, aby mal návštevník ucelenú predstavu o živote v 15. storočí. Vernisáž výstavy sa koná 22. augusta 2019 o 16:00 hod. vo Vlastivednom múzeu v Galante a výstava bude prístupná do 18. októbra 2019.

Plagát k výstave. Zdroj: Vlastivedné múzeum v Galante.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: hrady-zamky.sk, pamiatkynaslovensku.sk, muzeum.sk, slovenskehrady.sk, kamnavylety.sk, slovakia.travel, vypadni.sk, sk.wikipedia.org, slovago.sk, hlohovec.sk, mkchlohovec.sk, nitrianskyhrad.sk, nitra.eu, snm.sk, kcsmolenice.sav.sk, vitajtevtrnave.sk, web4.deskline.net, novesady.sk, apponyihomuzeum.webnode.sk, chateauappony.sk, asb.sk, katarinka.sk, podbranc.sk, cachtickyhrad.eu, muzeumtn.sk, tematin.eu, hrad-beckov.sk, gymes.sk, risnovce.sk, parkminiatur.sk, Mgr. Erika Slobodová (Vlastivedné múzeum v Galante)
Zdieľať na Facebooku