19.04.2024, meniny má
14. februára 2022

Časť filmov vytvorených na Slovensku bola natáčaná aj v Trnave a Seredi. Viete, ktoré to boli?

Časť filmov vytvorených na Slovensku bola natáčaná aj v Trnave a Seredi. Viete, ktoré to boli?
Zdroj: ipravda.sk/img.cncenter.cz
reklama

Slovensko je jednou z krajín, kde sa nahrávali a stále aj nahrávajú domáce aj zahraničné filmy. Niektoré sa natáčali aj v našom okolí.

Vďaka svojmu zachovanému historickému jadru býva častou súčasťou filmových kulís mesto Trnava. Z našich článkov však už viete, že sa natáčalo aj v blízkom okolí Serede. Prečítajte si teda, ktoré filmy sa v Trnave a v Seredi natáčali.

Filmy natáčané v Trnave

Krásne historické centrum Trnavy mohli filmári využiť na nahrávanie viacerých filmov. Hádam najčastejšie využívanou lokalitou je trnavské Námestie sv. Mikuláša, ktoré býva dejiskom historických trhov a jarmokov.

Ak by sme išli chronologicky, v 50. až 70. rokoch 20. storočia sa tu natočili filmy ako Drevená dedina (1954), Štvorylka (1955) – Kapitulská ulica, Posledná bosorka (1956), Kapitán Dabač (1959), Tvár v okne (1963) – Dolnopotočná, Čisté ruky (1963), Námestie svätej Alžbety (1965) – Dolnopotočná, Jeden deň pre starú paniu (1966), Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) – Halenárska, Čenkovej deti (1975) – Haulíkova a Námestie svätého Mikuláša, Červené víno (1976) – Františkánska, Ružové sny (1976) – Hlavná, Súkromná vojna (1977) – dóm sv. Mikuláša, Námestie svätého Mikuláša.

reklama

Štvorylka, 1955. Kapitulská ulica, Trnava. Zdroj: filmovamista.cz

Posledná bosorka, 1957. Zdroj: csfd.cz

Od 80. rokov do dnešných dní môžeme s Trnavou spojiť nasledovné filmy: Výlet do mladosti (1983) – Námestie svätého Mikuláša, Lampáš malého plavčíka (1984), Tá tajovská voda mútna (1987) – Námestie svätého Mikuláša, Tajomstvo alchymistu Storitza (1991) – Námestie svätého Mikuláša, Ako divé husi (2000) – Kapitulská, Immortalitas (2012) – Šrobárova, Zázračný nos (2016) – Námestie svätého Mikuláša, Agáva (2016) – Františkánsky kostol, Kapitulská, Jozef Mak (2021) – Námestie svätého Mikuláša, Ul. Mikuláša Schneidera-Trnavského, Invalid (2022) – A. Žarnova, Kollárova, Námestie SNP.

Na svoju dobu zaujímavým počinom bol pôvodný slovenský mysteriózny thriller Immortalitas. Celovečerný debut študentov VŠMU v réžii Erika Bošnáka v hlavnej úlohe s Karolom Csinom.

Ten hrá Adama, ktorý počas druhej svetovej vojny zapredáva svoju dušu diablovi v snahe zachrániť milovanú rodinu. Oboje však stráca a stáva sa proti svojej vôli nesmrteľným. Tento film je však označovaný za jeden z najhorších slovenských filmov.

Dramatická snímka z roku 2016 Agáva predstavuje ľúbostný príbeh o nešťastnej láske odohrávajúci sa počas obdobia ideologického uvoľnenia medzi 2. svetovou vojnou a nástupom komunistického režimu.

Vo filme, ktorý režíroval Ondrej Šulaj, sa objavili známe hviezdy, ako napríklad Milan Kňažko, Milan Lasica, Lukáš Latinák a Katarína Šafaříková. V pozadí je vidieť Námestie sv. Mikuláša, scénu pred Kostolom sv. Jakuba, ako aj Kapitulskú ulicu.

Ďalší film nahrávaný na Námestí sv. Mikuláša bola rozprávka Zázračný nos z roku 2016. Časť príbehu sa odohráva práve na tomto mieste, kde bolo vybudované akési živé dobové trhovisko, vďaka čomu sa stalo prehliadkou zaujímavých kostýmov, obchodníkov aj zvierat.

Zázračný nos, 2016. Námestie sv. Mikuláša, Trnava. Zdroj: filmovamista.cz

Medzi najnovšími filmami, ktoré využili Trnavu ako jedno z natáčacích miest, patrí premiérové sfilmovanie známeho románu Jozefa Cígera Hronského – Jozef Mak. Film z dielne režiséra Petra Bebjaka z roku 2021 bol hneď v prvý deň roku 2022 odvysielaný na obrazovkách RTVS.

Hlavnú úlohu stvárnil Dávid Hartl (Trhlina, Únos), popri ktorom môžete vidieť aj Tomáša Maštalíra, Dianu Mórovú, Alexandra Bártu, Juraja Loja či Judit Bárdos.

Posledným filmom je Invalid. Natáčal sa od 6. októbra 2021 do 9. októbra 2021 a do kín by mal ísť v priebehu roka 2022. Pre natáčanie boli uzavreté ulice Andreja Žarnova, Kollárova a Námestie Slovenského národného povstania.

Filmy vytvorené v Seredi

V okolí Serede vznikol už priam legendárny film Cesta do pravěku, ktorý režíroval Karel Zeman v roku 1954. Dôležitý úsek, ktorý chcel vo filme použiť, bol medzi Sereďou a Šaľou.

Išlo o oblasť Kaskád, dnes už vodné dielo Kráľová. Keďže v dobe natáčania tohto filmu nebol tok rieky ešte brzdený spomínanou priehradou, poskytoval režisérovi Zemanovi naozaj silný prúd vody a vytváral skutočnú vodnú kaskádu.

Dcéra režiséra spomínala na nahrávanie filmu s otcom: „Podmienky, za akých natáčal Cestu do pravěku, boli pre otca náročné nielen režijne, ale aj fyzicky. Točilo sa na rôznych miestach republiky, ktoré boli ďaleko do jednotlivých miest. Na dopravu hercov a dekorácií mal štáb k dispozícii len jeden starý autobus, na ktorý nebolo spoľahnutie. Štáb spolu s režisérom býval preto väčšinou v stanoch priamo na mieste nakrúcania.“

Nedávno sme vám priniesli zaujímavú informáciu o tom, že v okolí Serede a Šintavy sa natáčal známy dobrodružno-historický film, resp. miniséria Vivat Beňovský! v hlavnej úlohe s Jozefom Adamovičom. Dozvedeli sme sa o tom v diskusii na facebookovej stránke Šintava – spoločne rozvíjame obec.

Ide najmä o scény s kompou prevážajúcou ľudí aj vozy z jednej strany rieky na druhú. Túto kompu podľa informácií jedného z diskutujúcich ťahala na seredskej strane Váhu tatrovka s navijakom.

Ďalší je záber z brehu rieky na Beňovského na druhej strane, ktorý hľadí na Krakov. Ponahľa sa za strýkom Jánom, ktorý leží na smrteľnej posteli. Natáčal sa zo šintavskej strany Váhu približne v miestach, kde je dnes Bobrova dolinka.

Informáciu o natáčaní tohto filmu v Seredi nám potvrdil Mgr. Daniel Kotuľak, dokumentarista z Archívu RTVS. Odpísal nám, že Sereď je uvedená v kalendárnom pláne nakrúcania filmu. Konkrétne sa tu natáčalo v dňoch 30. – 31. 7. 1973 a potom 10. – 22. 8. 1973 a rieka Váh mala predstavovať rieku Vislu v Poľsku.

Na našom Facebooku sa pod týmto článkom objavili ďalšie zaujímavé informácie od ľudí, ktorí si toto natáčanie pamätali.

„V okolí bývalého campingu sa pohyboval celý filmový štáb.“

„Na začiatku toho videa je drevený „dom“. Pamätám si, ako ho sem na nákladiaku viezli po Pekárskej ulici.“

„Cez cestu, naproti kempingu bol vykopaný okop s vojakmi v dobových uniformách a Mistr Adamovč sedel s partou v Móric odeve kúsok od nás.“

„V Dolnom Čepeni v bývalom družstve mali ustajnené kone. Ako deti sme tam pri nich strávili kopu času. Často nás aj povozili. Len pre zaujímavosť, jazdcov na koňoch bolo viac žien oblečených v mužských kostýmoch. Na vysokom brehu oproti Campingu bola natáčaná bojová scéna, Boli tam dobové delá a tie tam dokonca aj strieľali (pekná spomienka na detstvo).“

Veríme, že ste dozvedeli opäť niečo zaujímavé a ak sme náhodou na nejaký film zabudli, určite nám o tom povedzte v komentároch.

Zdroj: cas.sk

Zdroj: cas.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: trnava.dnes24.sk, trnava-live.sk, seredsity.sk, filmovamista.cz, csfd.sk, webnoviny.sk, cas.sk
Zdieľať na Facebooku