Pozoruhodný život a príbeh pedagóga, podnikateľa a ekonomického diplomata Štefana Kassaya je akoby vytrhnutý z filmu. Z vyučeného sústružníka sa stal jeden z najvýznamnejších podnikateľov na Slovensku, ktorý vo svojej profesijnej kariére nezostal len pri jednom odbore.
Pre Seredčanov bude známy najmä ako spoluvlastník I.D.C. Holdingu a obľúbených Pečivární, ktoré sú svojimi tradičnými slovenskými sladkosťami vychýrené aj ďaleko vo svete.
Narodil sa 11. júla roku 1941 v meste Miškovec na severovýchode Maďarska. V roku 1958 sa vyučil za sústružníka v Závodoch ťažkého strojárstva v Považskej Bystrici. Ako obrábač kovov následne pracoval v Opravovniach poľnohospodárskych strojov v Košiciach.
Po dokončení maturity získal titul inžiniera na Technickej univerzite v Košiciach. Jeho pozornosť sa následne presunula celkom iným smerom, keďže v štúdiu pokračoval na Fakulte žurnalistiky Karlovej univerzity v Prahe, kde v roku 1976 získal titul PhDr.
Jeho zapálenie pre štúdium a vedu je naozaj obdivuhodné. Vo svojich 69 rokoch získal v roku 2010 čestný titul doctor honoris causa na svojej alma mater v Košiciach. Množstvo titulov pred, ale aj za menom sa nevidia len tak často, veď posúďte sami – Dr. h.c. mult. prof. PhDr. Ing. Štefan Kassay, DrSc.
História najväčšieho slovenského producenta cukroviniek a trvanlivého pečiva I.D.C Holding, a.s. sa začala písať v roku 1992, kedy ju Kassay založil spolu so svojím spoločníkom Pavlom Jakubcom. V tom istom roku sa stal aj spoluvlastníkom spoločnosti Pečivárne Sereď a o rok neskôr, tiež na základe úspešného projektu, aj spoluvlastníkom spoločnosti Figaro Trnava.
Spoločnosť I.D.C. Holding si dáva záležať na tradičnej receptúre a najmodernejších zariadeniach, ktorých výsledkom sú obľúbené kvalitné výrobky. Medzi najznámejšie sladkosti, ktorým neodolá žiaden Slovák, patria bezpochyby Horalky, Tatranky, Mila, Mäta, Lina, Kávenky či Kakaové rezy.
Na chutné výrobky značky Sedita je bezpochyby pyšný každý Seredčan. Slovenské pečivárne vznikli v roku 1953 ako národný podnik, predtým ako boli v roku 1992 sprivatizované I.D.C. Holdingom. Pokiaľ máte chuť na chvíľku nostalgie, v našom predchádzajúcom článku nájdete unikátny historický prierez obľúbených seredských cukroviniek.
„Priniesol mi to život. Dlhú dobu ma zaujímal výrobný proces Horaliek alebo iných sladkostí. Dlhodobo som sa zaoberal teóriou riadenia, v tomto smere som sa vlastne vzdelával v inžinierskom štúdiu a ďalej v kandidátskej a doktorskej dizertačnej práci. Sladkosti neboli to, čo ma fascinovalo, bola to ich výroba,“ povedal pre Startitup.sk.
Prevádzkareň Figaro Trnava sídli v historickej budove, avšak jej výrobné prostredie a procesy prešli komplexnou obnovou. Medzi ich najobľúbenejšie výrobky patria určite mentolové karamely Snehulky. Ďalej celý rad funkčných cukríkov pod značkou Verbena, želé cukríky a banánky máčané v horkej čokoláde. Najtradičnejšie sú roksové lízanky, ktoré pre svoj spôsob výroby a umeleckú hodnotu nemajú vo svete konkurenciu.
Štefanovi Kassayovi sa rovnako, ako aj po minulé roky podarilo dostať do rebríčka prestížneho magazínu Forbes – 32 najbohatších ľudí Slovenska 2020. Ide o encyklopédiu najúspešnejších, a teda najbohatších biznismenov v Slovenskej republike. So svojím majetkom v hodnote 130 miliónov eur obsadil 24. priečku.
V spoločnosti I.D.C. Holding má 50-percentný podiel. Druhá polovica patrí jeho spoločníkovi Pavlovi Jakubcovi, spolu s ktorým pracoval v československej pobočke britskej poradenskej firmy Central European Development ešte predtým, než založili najväčšiu výrobňu cukroviniek na Slovensku.
Dopyt po ich výrobkoch neustále rastie aj v susedných krajiná, ako Česko, Maďarsko či Poľsko. Podľa Forbes profesor Kassay už dlhšie nepôsobí vo výkonných štruktúrach spoločnosti, ale je predsedom dozornej rady.
Ako píše Startitup, celý týždeň Štefana Kassaya je rozdelený na polhodinové segmenty, z ktorých každý má priradenú farbu podľa typu činnosti, podobne ako sa označujú na rozvrhu vyučovacie hodiny.
Profesor Kassay vydal mnoho publikácií, ktoré sledujú prepojenie vedy a praxe a zároveň presadzuje, že „poctivosť a morálka v podnikaní prinášajú konkurenčnú výhodu“. Pre svoje manažérske schopnosti, ktoré spája s pozíciou vedca, patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti slovenského priemyslu.
„Mojím životným krédom je symbióza vedy a praxe. Všetko, o čom teoreticky uvažujem, musí mať aplikačný výstup. Som presvedčený o tom, že zmyslom vedy je rozširovať poznanie a napomáhať praxi.“