08.01.2025, meniny má
16. apríla 2022

Darkturizmus sa na Slovensku stáva čoraz populárnejším. Pripravili sme pre vás zoznam temných miest v širokom okolí Serede

Darkturizmus sa na Slovensku stáva čoraz populárnejším. Pripravili sme pre vás zoznam temných miest v širokom okolí Serede
Zdroj: dromedar.zoznam.sk/trencinregion.sk
reklama

Slovensko je bohaté na množstvo zaujímavých historických miest, ktoré sú skvelými tipmi na výlety a trávenie voľného času. Počuli ste však už o darkturizme? Stáva sa čoraz obľúbenejším nielen na Slovensku, ale aj vo svete.

Pokiaľ vás láka skúsiť niečo nové, ste na správnom mieste. Darkturizmus je tu pre všetkých, ktorí sa neboja navštíviť temné a tragické lokality spojené so smrťou. Pripravili sme pre vás zoznam takýchto miest nachádzajúcich sa v blízkosti Serede, ale aj širokom okolí.

Múzeum holokaustu v Seredi

Priestory múzea, ktoré zachytávajú hrôzy a zverstvá z minulosti, sa nachádzajú v piatich pôvodných budovách bývalého pracovného tábora. Od roku 1941 do roku 1945 ním prešlo 16 000 Židov, z ktorých väčšina holokaust neprežila.

Nájdete tu autentické dobové exponáty, ako dokumenty, fotografie a predmety, ktoré dokumentujú prenasledovanie Židov na Slovensku. Históriu približuje aj dobytčí vágon, v ktorom deportovali Židov do koncentračného tábora Auschwitz.

reklama

Nachádza sa tu aj pôvodný appelplatz, ktorý bol v minulosti miestom nástupu Židov. Jedným z príbehov, po ktorých vám nabehne mráz po chrbte, je hrozná noc, počas ktorej velenie tábora prinútilo Židov behať do kruhu dlhé hodiny. Popri tom ich tĺkli bičmi, tyčami a reťazami.

V Seredi pôsobili aj dvaja najväčší vrahovia histórie – Adolf Eichman a Alois Brunner. Expozície sú vystavené v piatich pôvodných budovách, takzvaných barakoch, z ktorých je každý venovaný jednej individuálnej problematike.

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Kostnica v Trnave

Vedeli ste o tom, že v našom krajskom meste sa nachádza jedna z najväčších kostníc na Slovensku? Prehliadku karnera, ktorý sa nachádza pri bazilike sv. Mikuláša, si môžete dokonca objednať prostredníctvom sprievodcovského servisu Trnava Tourism.

Pozostatky kostnice z 11. storočia odhalil archeologický výskum pred jedenástimi rokmi. V rámci Slovenska ide o skutočnú raritu, ktorá sa pýši titulom „najstaršia sakrálna stavba v meste“. Ide o dvojpodlažnú rotundu s hĺbkou 6,6 metra. Jej nadzemná časť slúžila v minulosti ako kostolík. V blízkosti sa nachádzal kedysi aj cintorín.   

V karneri sa našli najmä lebky a dlhé kosti, ktoré sa podarilo Sliezskej technickej univerzite v poľskom meste Gliwice datovať rádiokarbónovou metódou do rokov 1 150 až 1 280. Na základe týchto zistení archeológovia odhadujú, že samotná kostnica vznikla po roku 1 240.

Zdroj: dromedar.zoznam.sk

Zdroj: sprava.trnava.sk

Lesopark Brezina v Trenčíne

Obľúbená trenčianska lokalita pre pešie prechádzky a voľný čas nachádzajúca sa kúsok od centra, v sebe skrýva temnú a krvavú históriu. Na prvý pohľad pokojný lesopark bol v minulosti miestom vyčíňania nacistického gestapa, ktoré sem odvlieklo takmer 70 civilistov a vojakov.

Následne sa stali obeťou brutálnej vraždy, ktorú dnes pripomína pomník s pamätnými tabuľami. Okrem masových hrobov bolo objavených aj sedem hrobiek. Na obetiach bolo poznať viditeľné stopy mučenia  a 26 tiel sa nikdy nepodarilo identifikovať.

Exhumované obete boli pochované na cintoríne s pamätníkom nad Čerešňovým sadom. Dostanete sa k nemu od Karnera sv. Michala alebo od Mestskej brány po červenej turistickej značke.

Zdroj: refresher.sk

Zdroj: visit.trencin.sk

Katov dom v Trenčíne

Pokiaľ navštívite Trenčín, nezabudnite aj na ďalšie zaujímavé miesto, ktorým je Katov dom na Matúšovej ulici. Nájdete tu originálne dobové nástroje, ktoré v minulosti slúžili na kruté vykonávanie spravodlivosti. Budova, v ktorej sídlil hrôzu naháňajúci kat, sa paradoxne nachádza na nenápadnej kamennej cestičke.

Podľa prameňov tu býval v 16. až 17. storočí. Koncom 19. storočia tu býval aj mestský dráb a dokonca sa tu nachádzalo aj väzenie. Popravy sa zvyčajne odohrávali pod hradbami mesta neďaleko Dolnej brány.

Stínanie a vešanie boli v minulých dobách bežným spôsobom popravy. Prebiehalo to tak, že odsúdenec kľačal alebo sedel na stoličke a následne mu bola dvojsečným mečom sťatá hlava. Písomné zdroje uvádzajú, že mesto Trenčín malo k dispozícii tri popravné meče, z ktorých dva si dnes môžete obzrieť v Trenčianskom múzeu.

Katov dom obsahuje mnoho zbierok, ktoré by si mal prísť pozrieť každý nadšenec histórie. Nájdete tu napríklad meče, kladu, dereš, okovy, repliku škripca, halapartne mestských drábov, uniformu mestského policajného kapitána, šable a pušky trenčianskych mestských policajtov.

Zdroj: kamnavylet.sk

Zdroj: trencinregion.sk

Bar Fontána v Dunajskej Strede

Najkrvavejší masaker v novodobých dejinách Slovenska sa odohral pred 23 rokmi na prvom poschodí baru Fontána v Dunajskej Strede. Podnik v centre mesta však dnes funguje bez problémov. Pri poprave mafiánskeho gangu tu prišlo o život desať členov slovenského podsvetia.

V osudný podvečer prekvapili desiatich Papáyovcov ozbrojení maskovaní muži, ktorých si najprv zamenili na policajných kukláčov. V bare sa strhla asi dvojminútová streľba, pri ktorej bol zavraždený aj boss gangu Tibor Pápay. Podľa svedka tragédie bolo na situácii najhoršie to, že ich telá nechali ležať pred Fontánou.

Mafiáni sú pochovaní na tamojšom cintoríne a tragickú udalosť dnes pripomína len spomienková tabuľa. Reštaurácia je v prevádzke naďalej a mnohí na krvavý večer, ktorí sa stal koncom jednej éry podsvetia v Dunajskej Strede, už zabudli.

Zdroj: promenu.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: www1.pluska.sk, sprava.trnava.sk, pravda.sk, visit.trencin.sk, webnoviny.sk, noviny.sk
Zdieľať na Facebooku