Ešte nebol ani prvý jarný deň, no naše mesto po zime konečne ožíva a s ním aj ľudia, zvieratá a rastliny. Seredčania si častejšie vychutnávajú slnečné lúče aj prebudenú prírodu, čo môžeme v týchto dňoch pozorovať hlavne za mestom v okolí títeša a kempingu.
Aj príroda v okolí Serede pomaly odkrýva mnohé jedlé klenoty, ktoré nám pomôžu reštartovať naše telo po zimnom období. Začínajú rásť práve teraz a pomôžu nám doplniť tak veľmi potrebné vitamíny.
Medvedí cesnak je v poslednej dobe veľkým hitom. Už skoro každý objavil jeho liečivé účinky aj príjemnú chuť. Jeho výrazná vôňa, mierne korenistá chuť a liečivé účinky sú totiž známe už tisícky rokov. Naši predkovia ho vo veľkom využívali napríklad v kuchyni či pri liečbe mnohých ochorení.
Obľubujú ho i lesné zvieratá. Napríklad diviaky alebo medvede zvyknú rozkopať zem, aby sa dostali k cibuľkám cesnaku. Podľa jednej legendy je medvedí cesnak prvou rastlinou, ktorú medveď zožerie po prebudení sa zo zimného spánku. Na základe toho si táto rastlinka vyslúžila aj svoj prívlastok medvedí.
Medvediemu cesnaku sa darí prevažne v listnatých a lužných lesoch s dostatkom vlhkosti a úrodnej pôdy. Lesíky s dostatkom vlahy máme práve v okolí nášho majestátneho Váhu.
V našich oblastiach začínajú drobné zelené lístky rásť skoro na jar. V tomto roku začali z ešte celkom neprebudenej pôdy vykukovať skôr ako minulý rok – začiatkom marca. Následne cesnak rastie a kvitne až do konca mája. Po odkvitnutí jeho listy a stonka zhnijú a stanú sa súčasťou pôdy.
Ak si aj vy chcete nazbierať trochu „zdravia z božej lekárne“, zájdite za kemping. Práve teraz ho nájdete v hojnom počte v okolí „špicov“. Pomaly začína vykúkať a objavujú ho nielen zvieratá, ale už aj ľudia. Ďalším obľúbeným miestom Seredčanov sú Kaskády, kde vás privíta cesnaková vôňa a je ho naozaj dosť pre všetkých. Šintavčanom odporúčame zájsť v týchto dňoch za Lodenicu.
Nájsť a rozpoznať medvedí cesnak v lese nie je vôbec zložité. Pokrýva veľké plochy, ktoré častokrát pripomínajú zelené koberce. Prezradí ho vždy aj jeho typická cesnaková vôňa a to, že v skorých jarných dňoch rastie takpovediac sám uprostred ničoho. Zelená je teraz len trebuľka, brečtan a cesnak.
Poznávacie znaky ktoré pomôžu:
Veľký pozor by ste si mali dávať na zámenu cesnaku s konvalinkou. Tá však začína rásť trochu neskôr, takže v týchto dňoch je to bezpredmetné. Ostražitý treba byť až neskôr počas jari. Cesnak takmer vždy prezradí jeho typická cesnaková vôňa.
Je to síce sezónna bylinka, ale môžeme ju spracovať na mnoho spôsobov a uložiť si ju na celý rok. Dobré je uskladniť ho v mrazničke, ale aj ihneď využiť pri varení, pečení alebo pripraviť z neho chutný pokrm na studeno, aby sa v ňom zachovali všetky vitamíny.
Najlepšie je spotrebovať ho hneď. Nakrájať len tak na maslový chlebík či chlieb s Lučinou, pridať po kúskoch do čerstvého šalátu, do nátierky alebo ho podávať ako oblohu k hlavnému jedlu.
Veľmi obľúbené je však aj pesto z medvedieho cesnaku, na ktoré nájdete recept na tomto odkaze. Takisto vydrží niekoľko dní v chladničke a krájať si ho môžete aj na cestoviny, omáčky či do polievok.