Na našom seredskom Kolene prebieha spoločný výcvik slovenských a amerických ženistov v likvidácii výbušnej munície. V týchto týždňoch prebieha totiž na Slovensku najvýznamnejšie cvičenie roku 2022, ktoré nesie názov Slovenský štít. Súčasťou tohto cvičenia je aj výcvik v Seredi s americkou čatou.
Do tohto cvičenia sa postupne zapája vyše 1 200 vojakov zo Slovenska, Maďarska, americkej armády v Európe, Národnej gardy Indiany, ako aj príslušníci Armády Českej republiky, ktorí sú súčasťou predsunutej prítomnosti NATO na Slovensku.
Najvýznamnejšie cvičenie Slovenský štít 2022 (Slovak Shield 2022) prebieha nielen v priestoroch Centra výcviku Lešť, ale aj v našom seredskom 91. ženijnom pluku.
Na cvičisku Váh u nás, kde seredskí vojaci pravidelne cvičia aktuálne prebieha dvojtýždňový spoločný výcvik slovenských a amerických ženistov – čaty EOD 901. ženijného práporu a čaty Národnej gardy Indiany.
„Základné postupy v rámci EOD sú síce rovnaké a vychádzajú zo spoločnej metodiky, no určité odlišnosti sú práve v detailoch. Aj preto je cieľom výcviku najmä zjednotiť činnosť vojakov oboch armád a oboznámiť sa s národnými postupmi v tejto oblasti,“ píše Ministerstvo obrany Slovenskej republiky na svojom Facebooku.
Minister Jaroslav Naď napísal ešte pred dvomi rokmi na svojej facebookovej stránke:
„Ženisti sú mimoriadne dôležitou súčasťou funkčných ozbrojených síl. Potrebujeme ich pri stavebných prácach, majú spôsobilosti na potápanie, zneškodňujú míny, zabezpečujú asistenčné úlohy pri povodniach, priemyselných haváriách, ale napríklad v súčasnosti pomáhajú aj na hraniciach a realizujú mnoho ďalších úloh podľa aktuálnych potrieb.“
Naši seredskí ženisti sa totiž okrem spomínaných dôležitých pravidelných prác ako stavanie mostov zúčastňovali od začiatku koronakrízy aj na strážení hraničných prechodov a spolu s policajtmi a hasičmi aj na kontrolovaní prichádzajúcich vozidiel do našej krajiny.
Okrem ich zvýšených aktivít počas posledných dvoch rokov sa aj v súčasnej situácii venujú na hraničných priechodoch ľuďom, ktorí utekajú z Ukrajiny v súvislosti s vojnou.
„Hoci to nie je ich primárnou úlohou, pomáhajú tiež pri rekonštrukciách našich objektov a infraštruktúry. Týmto spôsobom každoročne šetria rezortu milióny eur! Musíme im to vrátiť najmä v zmysle investície do techniky, ktorú nevyhnutne potrebujú,“ vyjadril sa takisto minister obrany Jaroslav Naď.
Je totiž známe, že technika v Ozbrojených silách Slovenskej republiky nie je na takej úrovni, na akej by mohla, respektíve mala byť. Seredskí ženisti majú takisto sľúbené, že im rezort bude maximálne nápomocný, aby im uľahčili a skvalitnili pracovné podmienky v seredských kasárňach.