28.07.2021, meniny má
8. januára 2021

Seredskí ženisti stavajú nové premostenie pri Košiciach. Na Slovensku ho budú skladať prvýkrát

Seredskí ženisti stavajú nové premostenie pri Košiciach. Na Slovensku ho budú skladať prvýkrát
Zdroj: FB aro Naď - minister obrany SR, OĽANO/Ženijný prápor Sereď
reklama
Seredskí ženisti z miestnych kasární budujú dočasné premostenie pri Košiciach. Most, ktorý stavajú cez rieku Hornád, má nahradiť pôvodný, ktorý spadol a spôsobil tak komplikácie v doprave. Miesto bolo uzatvorené už od augusta. Partia dvadsiatich ženistov zo Ženijného práporu v Seredi, konkrétne z pontónovej roty našich seredských kasární, pôsobí práve v mieste výstavby.

Premostenie bude do 10 dní

Most cez rieku Hornád v osade Sopotnica medzi obcami Kysak a Veľká Lodina bol uzatvorený pre havarijný stav už 11. augusta 2020. O dva mesiace nato sa tento most zrútil, čo spôsobilo značné komplikácie s dopravou medzi obcami pri Košiciach. Okresný úrad Košice-okolie požiadal o pomoc Ozbrojené sily SR a práce sa v posledných dňoch naozaj rozbehli. Nemalo by to trvať viac než 10 dní.

Most sa zlomil približne v tretine dĺžky. V týchto dňoch 20 seredských šikovných vojakov už buduje dočasné premostenie, aby obyvatelia nemuseli využívať nešikovnú niekoľkokilometrovú obchádzku. Navyše, táto obchádzka je bez zvodidiel pri rieke, čo v kombinácii s momentálnym zimným počasím môže byť naozaj nebezpečné.

Pomáhajú aj hasiči

Naši vojaci pracujú aj za pomoci hasičov. Musia použiť až 1 500 skrutiek. Premostenie, ktoré na túto výstavbu poskytli štátne hmotné rezervy, vojaci vybudujú za približne 10 dní. Veľkou pomocou sú aj niekoľkí ďalší obyvatelia Malej Lodiny a pani starostka.

„Každoročne sú vysielaní práve do kurzu výstavby takejto ťažkej mostovej súpravy do Kojetína v Českej republike. Toto bude na Slovensku naša prvá skúsenosť s výstavbou tohto mosta,“ povedal pre  Televíziu JOJ Jozef Kasl, veliteľ Ženijného práporu v Seredi.

zdroj: FB Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO

zdroj: FB Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO

zdroj: Ženijný prápor Sereď

zdroj: Ženijný prápor Sereď

zdroj: Ženijný prápor Sereď

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO, TV JOJ
Zdieľať na Facebooku