21.05.2024, meniny má
10. mája 2022

Aj váš kvetináč s muškátmi môže byť súčasťou výzdoby Seredského kaštieľa. Stačí ho priniesť do Mestského múzea v Seredi

Aj váš kvetináč s muškátmi môže byť súčasťou výzdoby Seredského kaštieľa. Stačí ho priniesť do Mestského múzea v Seredi
Zdroj: dran.webnoviny.sk/FB OZ Vodný hrad
reklama

Občianske združenie Vodný hrad nemusíme Seredčanom predstavovať. Už od roku 1998 približuje verejnosti rôznymi aktivitami poznatky z histórie mesta Sereď a jeho okolia a najmä sa snaží o záchranu Seredského kaštieľa, bývalého vodného hradu Šintava.

Najnovšie sa Občianske združenie Vodný hrad chystá znovu oživiť náš kaštieľ, a to výzdobou, ktorú plánuje dať do okien kaštieľa.

Brigáda bude v piatok, zapojiť sa môžete aj nepriamo

Rovnako ako po minulé roky, aj tento rok chce OZ Vodný hrad vysadiť do okien Seredského kaštieľa nad prejazdom kvety. Sú to okná izby barónky Kláry Ohrensteinovej, ktorá v týchto priestoroch prebývala. Zdobili ich kvety v kvetináčoch položené na kamenných rímsach a zavesené na fasádach. Najradšej mala muškáty.

Seredský kaštieľ slúžil Ohrensteinovcom ako letné sídlo, kam dochádzali zo svojej budapeštianskej vily. Po smrti manžela sem barónka prichádzala so svojimi tromi deťmi až do konca 30. rokov 20. storočia.

reklama

OZ Vodný hrad organizuje v piatok 13. mája od 14.30 do 17.00 hod. malú brigádu, aby tieto okná znovu zakvitli. Tento rok sa však na skrášlení tohto verejného priestoru môžete podieľať aj nepriamo, ak sa brigády nemôžete zúčastniť.

Aj vy môžete prispieť a „pochváliť sa“ svojimi krásnymi muškátmi či inými druhmi pestrofarebných kvetov. Stačí, ak do piatka prinesiete svoje kvetináče s kvetmi do Mestského múzea v Seredi (iba počas pracovnej doby) od utorka do štvrtka alebo na adresu Mlynárska 87.

Kaštieľ tak aj vďaka vám a s vašou pomocou opäť zakvitne a bude tešiť každého, kto prejde prejazdom pod oknami barónky Ohrensteinovej.

Zdroj: FB OZ Vodný hrad

FB OZ Vodný hrad

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB OZ Vodný hrad
Zdieľať na Facebooku