28.05.2020, meniny má
22. marca 2020

Ak môžete, choďte darovať krv. Potrebuje ju aj galantská nemocnica

Ak môžete, choďte darovať krv. Potrebuje ju aj galantská nemocnica
Zdroj: mytrnava.sme.sk/FB RTV Krea
reklama

Všetky nemocnice na Slovensku vrátane Nemocnice s poliklinikou sv. Lukáša v Galante vyzývajú darcov krvi, aby prišli darovať tú najvzácnejšiu tekutinu, nakoľko boli zrušené mobilné odbery krvi. Pre epidémiu koronavírusu totiž v posledných dňoch značne klesol počet darcov a nemocnice potrebujú doplniť zásoby krvi. Pre svojich darcov zaviedli špeciálne, prísne opatrenia a ponúkajú objednávanie na termín. Darcovia prejdú vstupnou kontrolou, zabezpečená je tiež zvýšená dezinfekcia priestorov a odobraná krv ostáva v 14-dňovej karanténe.

„Naša starostlivosť o iných akútnych pacientov sa nezastavila. Naši lekári denno-denne naďalej zachraňujú životy pacientov po autonehodách, uskutočňujú akútne operácie, pomáhajú mamičkám priviesť na svet ich novorodencov alebo sa starajú o onkologických a dialyzovaných pacientov. U týchto aj mnohých iných pacientov môže dôjsť ku krvným stratám a potrebujú pomoc darcov,“ uviedol generálny riaditeľ siete nemocníc a polikliník Svet zdravia a ProCare Vladimír Dvorový.

Môžete sa objednať

Aby darcovia mohli odbery z bezpečnostných dôvodov podstúpiť individuálne, zamedzilo sa ich zhromažďovaniu a boli dodržané prísne hygienické požiadavky, nemocnice zavádzajú možnosť objednať sa na odber na konkrétny deň a čas. Pre tento účel by mali 24 hodín denne a sedem dní v týždni fungovať vybrané telefonické linky hematologicko-transfúziologických oddelení. Na termín darovania krvi sa môžu záujemcovia objednať aj mailom.

Sprísnená kontrola darcov

Darcovia budú musieť vyplniť krátky dotazník zaslaný mailom alebo počas telefonického rozhovoru odpovedia na otázky o cestovateľskej anamnéze, kontakte s infikovanou osobou alebo či majú príznaky typické pre koronavírus (horúčka, kašeľ). Potom obdržia potvrdzujúcu sms alebo mail s termínom darovania krvi. Darcov, ktorí prídu na odber neohlásene, transfúziologické pracoviská nemocníc Svet zdravia však neodmietnu. Budú manažovaní priamo na mieste tak, aby bol zaručený ich komfort a bezpečnosť.

Transfúziologické pracoviská zaviedli sprísnený režim už pri vstupe. Darca musí mať rúško alebo inú ochranu nosa a úst a pri vstupe si musí povinne dezinfikovať ruky. V deň odberu opätovne vyplní dotazník s informáciami o prípadnom rizikovom kontakte alebo cestovateľskej anamnéze a príznakoch ochorenia COVID-19 a zdravotník mu bezkontaktne odmeria teplotu. Vstup darcov na odber je regulovaný. Do odberovej miestnosti vstupujú po jednom, prípadne pri jednotlivých činnostiach dodržiavajú požadované vzdialenosti.

V galantskej nemocnici je hematologicko-transfúziologické oddelenie k dispozícii v pondelok až v piatok od 7.00 hod. do 10.00 hod. Na odber krvi sa môžete objednať na telefónnom čísle 031/ 783 33 33 alebo mailom na transfuzkaga@svetzdravia.com.

Zdroj: procare.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: FB RTV Krea, procare.sk
Zdieľať na Facebooku