06.08.2020, meniny má
reklama
10. apríla 2019

Ako dobre poznáte naše mesto? 100 % v tomto kvíze získajú len skúsení Seredčania

Ako dobre poznáte naše mesto? 100 % v tomto kvíze získajú len skúsení Seredčania
Zdroj: Michal Dinga
reklama

Viete, že Seredský kaštieľ nebol vždy v Seredi a že pri Seredi sa nachádzal prales? Otestujte si spoločne s nami vaše vedomosti o Seredi. V novom kvíze vám prinášame 10 otázok, na ktoré dokáže správne odpovedať len skutočný znalec mesta Sereď. Na formát našich kvízov ste si už zvykli a my sa veľmi tešíme ich popularite. Myslíme, že nám určite dáte za pravdu v tom, že človek sa učí po celý svoj život a dozvedieť sa niečo nové nie je nikdy na škodu.

Chceli by ste si spraviť všetky kvízy, ktoré sme doteraz publikovali? Je to jednoduché, buď kliknete na tento odkaz, ktorý vám ich všetky ukáže alebo jednoducho do vyhľadávania na webe zadáte slovo „kvíz“. Môžete sa tak tešiť na naozaj zaujímavé a poučné kvízy, ktoré vás v niektorých oblastiach dokážu prekvapiť. Na našom webe môžete nájsť napríklad kvíz o uliciach mesta Sereď alebo si svoju myseľ precvičíte v tom, ako dobre poznáte erby okolitých obcí.

Kedy bol založený seredský cukrovar?

V skutočnosti bol seredský cukrovar založený ešte skôr, a to v roku 1844 v objekte terajšieho závodu Kávoviny. Výroba ale bola ukončená v roku 1856 z konkurenčných a finančných dôvodov. Tzv. nový cukrovar, ktorý považujeme za priameho predchodcu terajšieho cukrovaru, bol založený v roku 1907 pôvodne len ako surováreň, ale už o rok neskôr sa uskutočnila prvá kampaň.

V ktorom roku bola dokončená vodná nádrž Kráľová?

Dielo bolo dokončené v roku 1985 s cieľom energetického využitia Váhu. Kedysi sa na mieste, kde dnes stojí vodná nádrž, nachádzal lužný prales. Toto miesto učarovalo aj režisérovi Karlovi Zemanovi a rozhodol sa natočiť časť dnes už legendárneho filmu práve na mieste medzi Sereďou a Šaľou. Dnes je nádrž s plochou 11 km štvorcových obľúbeným miestom na rekreáciu nielen pre Seredčanov, ale je tiež dôležitým hniezdiskom riečneho vtáctva.

Koľko mestských častí má Sereď?

Sereď, Dolný Čepeň, Stredný Čepeň, Horný Čepeň, Nový Majer, Malý Háj. Vzdialenosť z Horného Čepeňa po koniec Serede smerom na Dolnú Stredu je približne 6 km. Ak by ste chceli prejsť v smere od mosta cez Váh až do Nového Majera, tak prejdete približne 4,5 km.

Aká škola sa nachádza na obrázku?

Komenského školu momentálne navštevuje 513 žiakov a celkový počet zamestnancov je 78. Škola sa zameriava hlavne na vyučovanie cudzích jazykov, informatiky a prírodných vied.

Ako sa volá seredský florbalový klub?

Klub bol založený v roku 2012 a za tak krátku dobu zaznamenal výrazný progres a vychoval dokonca už aj reprezentantky Petru Kňažkovú a Lenku Lenčéšovú, o ktorej sme nedávno písali.

Kde v Seredi nájdete Oskara?

Legendárne pohostinstvo Espresso „U Oskara“ sa nachádza v Strednom Čepeni a môžete sa tam osviežiť napríklad po ceste z Ramena.

Prečo Seredský kaštieľ nebol vždy seredský?

V roku 1742 skutočne rieka Váh zmenila svoje koryto a z vtedajšieho Šintavského vodného hradu sa stal Seredský vodný hrad. Postupom času a rôznymi prestavbami sa z neho v roku 1841 stal klasicistický kaštieľ, ku ktorému bol pripojený anglický park.

Koľko poslancov má mestské zastupiteľstvo?

V nedávnych voľbách sme si zvolili 19 zástupcov, ktorí zastupujú občanov v mestskom zastupiteľstve. Sereď má tri volebné obvody.

Ako sa volá združenie, ktoré vlastní tieto krásne autá a motorky?

Ako sa volajú významné osobnosti zo Serede na obrázku?

Ján Navrátil je slovenský básnik a spisovateľ; Juraj Fándly bol slovenský osvietenský spisovateľ, rímskokatolícky kňaz a entomológ – včelár a Vojtech Mihálik bol slovenský básnik, prekladateľ, publicista a politik. Všetci traja prežili časť svojho života v Seredi.

Páčil sa vám kvíz? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: www.sered.sk, štatisktický úrad Slovenskej republiky, www.korunnycukor.sk, www.wikipedia.sk, seredské novinky
Zdieľať na Facebooku