16.04.2024, meniny má
9. januára 2022

Analytický chemik zo Serede Ľubomír Švorc je najmladším vedcom v rebríčku Slovákov s najvyšším Hirschovým indexom

Analytický chemik zo Serede Ľubomír Švorc je najmladším vedcom v rebríčku Slovákov s najvyšším Hirschovým indexom
Zdroj: FB Ľubomír Švorc
reklama

Analytický chemik Ľubomír Švorc zo Serede, ktorý patrí medzi svetovú špičku v chémii, si na konto pripísal ďalší fantastický úspech. V najnovšom rebríčku slovenských vedcov a vedkýň s najvyšším Hirschovým indexom sa vyníma aj jeho meno.

Poďakoval aj svojim študentom

V rebríčku nájdete 169 vedcov a 27 vedkýň, z ktorých pôsobí 95 na Slovensku. Švorc sa môže pýšiť aj faktom, že je spomedzi všetkých najmladším vedcom zaradeným v zozname.

Miesto si zaslúžil s Hirschovým indexom 33 podľa Google Scholar k 5. januáru 2022. Podľa Web of Science ide o H-index 29 a podľa bibliografickej databázy SCOPUS 28.

„Veľkú zásluhu na tom majú moji študenti v rámci riešenia bakalárskych, diplomových a dizertačných prác. Za úsilie, nadšenie pre prácu a častokrát nemalú trpezlivosť im patrí nesmierna vďaka. Bez nich by náš výskum nenapredoval ďalej,“ poďakoval v statuse Švorc.

reklama

Zdroj: slovenskivedci.sk

Doc. Ing. Ľubomír Švorc, DrSc. nastúpil pred vyše 20 rokmi na Slovenskú technickú univerzitu, kde ho zaujalo štúdium chémie. V súčasnosti pôsobí na svojej alma mater ako vysokoškolský učiteľ a vedec, konkrétne na Ústave analytickej chémie Fakulty chemickej a potravinárskej technológie (FCHPT) STU v Bratislave.

Publikoval viac ako 100 pôvodných vedeckých prác, na ktoré je evidovaných spolu takmer 2 000 citácií. Za svoj prínos sa mu podarilo získať aj „chemického Oskara“ a taktiež bol zvolený za 1. podpredsedu Slovenskej chemickej spoločnosti na obdobie rokov 2020 – 2022.

Čo je to Hirschov index?

Ide o číslo, ktoré je hromadným ukazovateľom citácií všetkých článkov autora. Vyššiu hodnotu indexu má autor, ktorý má väčší počet článkov s vyššou citovanosťou. Index je pomenovaný podľa fyzika Jorgeho Eduarda Hirscha z Kalifornskej univerzity, ktorý ho navrhol v roku 2005.

Hirschov index však nedokáže postihnúť všetky citačné javy, ako napríklad publikovanie prác s mnohými autormi či rozdiely citačnej praxe v rozdielnych odboroch. Preto pri jeho používaní platia obmedzenia, rovnako ako pri iných scientometrických indexoch.

Rebríček je zostavený podľa Hirschovho indexu tak, ako je vypočítaný v Študovni Google. V rebríčku sú zahrnutí iba slovenskí vedci a vedkyne s kontom v Študovni Google a s h-indexom 30 alebo vyšším. Kompletný zoznam nájdete na tomto odkaze.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Ľubomír Švorc, slovenskivedci.sk, ef.umb.sk
Zdieľať na Facebooku