21.10.2021, meniny má
3. októbra 2021

Analytický chemik zo Serede Ľubomír Švorc má za sebou obrovský úspech. Podarilo sa mu získať titul doktora vied

Analytický chemik zo Serede Ľubomír Švorc má za sebou obrovský úspech. Podarilo sa mu získať titul doktora vied
Zdroj: FB Ľubomír Švorc/stuba.sk
reklama

Na začiatku tohto roka sme vám priniesli článok o analytickom chemikovi Ľubomírovi Švorcovi a jeho pláne získať ďalší titul, tzv. „veľký doktorát“. S radosťou môžeme oznámiť, že sa to vysokoškolskému pedagógovi s niekoľkými oceneniami podarilo a za jeho menom dnes hrdo svieti DrSc.

Rodák zo Serede patrí medzi svetovú špičku v chémii, o čom svedčí aj to, že sa stal reprezentantom chemického prvku Európium v tzv. Periodickej tabuľke mladých chemikov. Tým sa mu podarilo dostať medzi 118 najlepších mladých chemikov sveta.

Pár písmen za menom v sebe nesie vyše desať rokov tvrdej práce

Slávnostné vymenovanie nových docentov a doktorov vied rektorom na Slovenskej technickej univerzite prebehlo 27. septembra 2021. Pre Ľubomíra Švorca sa tento deň stal významným míľnikom, keďže prevzal menovací dekrét na najvyššiu vedeckú hodnosť, a to doktor vied (DrSc.).

„Chcem sa touto cestou poďakovať rodine a všetkým priateľom za podporu. Tatinovi posielam pozdrav do nebíčka s odkazom: zvládol som to!,“ odkázal na svojej sociálnej sieti.

Titul mu priniesla obhajoba doktorskej dizertačnej práce, ktorej celý názov znie: „Bórom dopovaný diamant ako perspektívny elektrochemický senzor pri riešení úloh farmaceutickej, klinickej, potravinárskej a environmentálnej stopovej analýzy“.

Obhajoba sa konala online 2. marca 2021 prostredníctvom platformy Zoom Meeting a pozrieť si ju mohol ktokoľvek, pokiaľ sa na ňu napojil v správny čas.

Zdroj: FB Ľubomír Švorc

Získal ocenenia na Slovensku aj v zahraničí

Po novom doc. Ing. Ľubomír Švorc, DrSc. sa k štúdiu chémie dostal pred vyše 18 rokmi, kedy nastúpil na Slovenskú technickú univerzitu. V súčasnosti pôsobí na svojej alma mater ako vedeckovýskumný a pedagogický pracovník, konkrétne na Ústave analytickej chémie Fakulty chemickej a potravinárskej technológie (FCHPT) STU v Bratislave.

Bol zvolený za 1. podpredsedu Slovenskej chemickej spoločnosti na obdobie rokov 2020 – 2022, no spomedzi jeho mnohých úspechov môžeme spomenúť aj získanie ocenenia Vedec roka SR v roku 2014 v kategórii Mladá osobnosť vedy. Viac sa o jeho rozsiahlom vedeckom živote dozviete priamo v našom zaujímavom rozhovore.

Ľubomírovi srdečne gratulujeme k fantastickému úspechu a veríme, že ďalšie  triumfy na seba nenechajú dlho čakať. Sme radi, že sa na Slovensku môžeme pýšiť osobnosťami, ktoré nám robia dobré meno aj v zahraničí.

Zdroj: FB Ľubomír Švorc

Zdroj: FB Ľubomír Švorc

Zdroj: FB Ľubomír Švorc

Zdroj: FB Ľubomír Švorc

Zdroj: FB Ľubomír Švorc

Zdroj: FB Ľubomír Švorc

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Ľubomír Švorc, dalito.sk
Zdieľať na Facebooku