19.04.2024, meniny má
27. januára 2022

Archeologické výskumy v Seredi a okolí odhalili pozoruhodné nálezy. Kde našli pred pár rokmi kostry zo staršej doby bronzovej?

Archeologické výskumy v Seredi a okolí odhalili pozoruhodné nálezy. Kde našli pred pár rokmi kostry zo staršej doby bronzovej?
Zdroj: archeol.sav.sk
reklama

Stavebné práce v Seredi a obciach Šintava, Pata či Dvorníky odhalili v minulých rokoch zaujímavé archeologické nálezy, ktoré si vyžadovali aj prítomnosť odborníkov.

Boli k nim prizvaní pracovníci z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorým sa podarilo najstaršie z objavov datovať až do praveku.

Keramika v lokalite Prúdy

Na konci roka 2018 bol zahájený výskum súvisiaci s výstavbou infraštruktúry pre novú štvrť v Seredi v lokalite Prúdy v bezprostrednej blízkosti bývalých závodov ZIPP. V minulosti tu už boli nájdené pamiatky zo stredoveku a v blízkom Hornom Čepeni sídlisko z mladšej doby železnej.

Výskumníkom sa podarilo objaviť dve väčšie koncentrácie keramiky a mazanice bez prítomnosti zahĺbenia. Nachádzali sa tesne pod úrovňou súčasnej orby, približne 30 až 40 cm od povrchu. Osídlenie sa podarilo doložiť chalupou s rozmermi 517 x 350 x 68 cm.

reklama

Tmavý zásyp obsahoval väčšie množstvo ďalšej keramiky, ako napríklad keramické kolieska či fragmenty železných predmetov. Realizácia záchranného výskumu odkryla na dne chalupy aj riečne korýtka.

Zdroj: archeol.sav.sk

Zdroj: archeol.sav.sk

Výskum v seredskom priemyselnom parku

Ešte v roku 2015 sa uskutočnil archeologický výskum na ploche staveniska Priemyselný park – Logistické
centrum a priemyselná výroba Sereď (Lidl LC Sereď). Výskumníkom sa tu podarilo zachytiť 75 objektov, ktoré boli predbežne zaradené do obdobia sťahovania národov.

K najzaujímavejším objektom patria dva domy, kde sa pri jednom z nich podarilo doložiť päť hlbších kolových jám po obvode stavby a niekoľko ďalších vo vnútri objektu. Okrem keramiky našli koráliky, kamenné nástroje, fragmenty kovových predmetov, prasleny a jeden kostený hrebeň.

Ďalším prekvapením bol kostrový hrob nájdený v juhovýchodnej časti. Zvyšok rakvy bol zachytený v hĺbke 48 cm, no vo vnútri bol len jediný ľudský zub. Výskumníci usúdili, že telo mohlo byť z hrobu vyzdvihnuté.

Zdroj: archeol.sav.sk

Zdroj: archeol.sav.sk

Pec v Šintave

V Šintave, presnejšie v polohe Nad vŕškom, v širšom centre obce, bolo v roku 2020 nájdených množstvo zaujímavých objektov. Stavba cestnej infraštruktúry odhalila 15 nálezov, medzi ktorými bola aj pec, kde sa zachytili dve fázy jej existencie.

Odhalené boli aj zásobné jamy, ktorých hĺbka na niektorých miestach presahovala aj dva metre. Vek nájdenej keramiky sa podarilo datovať do 13. až 15. storočia. Z kovových predmetov boli objavené najmä nožíky.

Na výskumníkov zo SAV čakala v južnej časti skúmanej plochy mimoriadne zaujímavá priekopa, ktorá ju križovala zo severu na juh. Rovnaké prekvapenie našli aj v západnej časti.  V južnej časti plochy bola priekopa preskúmaná až na dno, ktoré malo plochý charakter. Z priekopy, ktorá sa nachádzala vo východnej časti, bola odobratá vzorka uhlíkov na C14 datovanie (rádiouhlíkové datovanie).

Zdroj: archeol.sav.sk

Skelet a ďalšie objekty v Pate

Záchranný výskum na individuálnej bytovej výstavbe v polohe Rybník odhalil v roku 2020 objekty z mladšej doby kamennej, staršej doby bronzovej a stredoveku. Presné miesto sa nachádza na vyvýšenine nad údolím, kde tečie potok Jarč.

Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied sledoval výkopové práce na výstavbe 12 rodinných domov, kedy sa podarilo zistiť osídlenie až na 10 parcelách. 32 nájdených a preskúmaných objektov obsahovalo väčšinou len fragmenty z keramiky, ktoré boli zaradené do praveku.

Napriek tomu mohli výskumníci zaradiť niektoré nálezy aj kultúrne. Z mladšej doby kamennej bol jeden z objektov priradený k ludanickej skupine a zo staršej doby bronzovej ide o nálezy únětickej a maďarovskej kultúry. Nálezov zo stredoveku bolo najmenej.

Zdroj: archeol.sav.sk

Kostrové hroby v Dvorníkoch

V rokoch 2019 a 2020 prebiehala výstavba 238 stožiarov od Križovian nad Dudváhom až po Bystričany v okrese Prievidza, ktorá odhalila archeologické lokality na viacerých polohách. Severne od obce Dvorníky-Posádka bola preskúmaná časť hrotitej priekopy so šírkou 2,35 metra.

V jej vnútornej strane boli nájdené sídliskové objekty zo staršej doby bronzovej, ktoré archeológovia zaradili k maďarovskej kultúre. Patril sem bohatý črepový materiál, celé nádoby, mazanice a hlinené koliesko. Prítomnosť priekopy naznačuje, že sa tu nachádza výšinné opevnené sídlisko, pravdepodobne zo staršej doby bronzovej.

Na severnom svahu bolo preskúmaných päť kostrových hrobov a jeden sídliskový objekt. Zosnulí boli uložení v skrčenej polohe a obrysy hrobových jám boli ťažko rozpoznateľné. Vďaka rádiokarbónovej analýze článkov prstov boli kostry datované do staršej doby bronzovej.

Zdroj: archeol.sav.sk

Zdroj: archeol.sav.sk

Zdroj: archeol.sav.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: archeol.sav.sk
Zdieľať na Facebooku