28.01.2023, meniny má
6. januára 2022

Hlohovčan objavil vo Váhu zaujímavý archeologický nález. Krátky meč sa datuje až do strednej bronzovej doby

Hlohovčan objavil vo Váhu zaujímavý archeologický nález. Krátky meč sa datuje až do strednej bronzovej doby
Zdroj: pamiatky.sk/hlohovec.dnes24.sk
reklama

Znížená vodná hladina v koryte Váhu pri Hlohovci odkryla archeologický nález – krátky meč, ktorý sa podarilo nájsť ešte v lete miestnemu obyvateľovi. Dosahuje dĺžku takmer 26 centimetrov a hmotnosť 150 gramov. Informáciu priniesol Pamiatkový úrad SR na svojej webovej stránke.

Obyvateľ prišiel so zaujímavým nálezom do múzea, kde ho archeológ poučil, že ho musí odovzdať krajskému pamiatkovému úradu. Z rukoväte, ktorá bola vyhotovená z organického materiálu, zostali len stopy v okolí nitov.

Ako sa mohol dostať do Váhu?

Prvé kovové meče sa začali objavovať v závere staršej bronzovej doby, a to ako osobitný vynález, ktorý sa veľmi pravdepodobne vyvinul z dlhých bronzových dýk. Nájdený meč môže byť ich zaujímavým medzistupňom.

„Podobné krátke meče sa vyskytujú zhruba v povodí Dunaja, a to od južného Nemecka až po srbskú Vojvodinu. Charakteristické sú pre začínajúce mohylové kultúry strednej bronzovej doby, teda približne pre 16. storočie p. n. l. Podobný mečík sa na Slovensku našiel vo Včelinciach, kde bol súčasťou hromadného nálezu bronzových predmetov,“ informovali pamiatkari.

reklama

Zdroj: pamiatky.sk

Podľa pamiatkarov sa meč mohol dostať do Váhu ako súčasť kultu, ale takisto môže ísť o predmet, ktorý sa stratil napríklad pri brodení rieky. Taktiež môže pochádzať z rozplaveného náleziska na brehu rieky.

Miestom nálezov bola aj Sereď

Tento nález z úseku Váhu v Trnavskom kraji nie je ani zďaleka jediným. Od vzniku Pamiatkového úradu SR v roku 2002 je nález mečíka štvrtým ohláseným a odovzdaným náhodným hnuteľným nálezom.

V roku 2019 sa v Seredi našli dva fragmenty mlynského kameňa, ktoré boli len rámcovo zaradené do 13. až 19. storočia. V rovnakom roku bol v obci Dvorníky objavený hromadný nález deviatich kováčskych polotovarov poľnohospodárskych nástrojov, radlíc a krojidla, spojených korozívnymi produktmi a riečnym sedimentom do jedného celku.

V Hlohovci bola v roku 2017 objavená aj bronzová čepeľ z tzv. dýky na palici z únětickej kultúry staršej bronzovej doby (1900 – 1800 p. n. l.)

Ako postupovať pri nájdení predmetov?

Pamiatkari upozorňujú, že ak nájdete v rieke alebo na jej brehu napríklad pri rybárčení, športovaní alebo rekreácii archeologický nález alebo aj predmet, pri ktorom si nie ste istí, či je archeologickým nálezom, kontaktujte najneskôr na druhý pracovný deň miestny krajský pamiatkový úrad. Ideálne telefonicky a zároveň aj mailom.

Je potrebné uviesť presné miesto nálezu, ako aj okolnosti nálezu. Ďalej kontaktné údaje na seba a priloženú fotografiu miesta nálezu a predmetu. Pokiaľ miesto nálezu nie je vystavené zaplaveniu v najbližšie dni, je vhodné nález ponechať na mieste nájdenia. „Upozorňujeme, že cielené vyhľadávanie archeologických nálezov je protizákonné v rovine priestupku alebo trestného činu.“

Zdroj: pamiatky.sk

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: teraz.sk, aktuality.sk, pamiatky.sk
Zdieľať na Facebooku