04.06.2023, meniny má
18. mája 2023

Baroková socha sv. Jána Nepomuckého je po niekoľkých mesiacoch reštaurovania opäť na svojom pôvodnom mieste pri Bistre Raketa

Baroková socha sv. Jána Nepomuckého je po niekoľkých mesiacoch reštaurovania opäť na svojom pôvodnom mieste pri Bistre Raketa
Zdroje: seredsity.sk/FB Bohuslav Godály
reklama

Podľa ľudových predstáv je sv. Ján Nepomucký uctievaný ako mučeník spovedného tajomstva, ochranca pravdy, kňazov a spovedníkov. Je orodovníkom za požehnanie dobrej úrody a rastu hospodárstva.

Ako patrón vôd ovplyvňuje dážď, chráni pred utopením, povodňami, je patrónom rybárov, pltníkov, mlynárov a námorníkov – je teda odvekým ochrancom a patrónom nás všetkých.

Jedna z jeho sôch v Seredi, spomínaná už v 18. storočí, stojí posledných 100 rokov na vyvýšenine – na rampe bývalého oblúkového oceľového mosta, v blízkosti brány záhradnej reštaurácie Bistro Raketa, vpravo od cesty do Campingu.

Záchrana 100-ročnej sochy

Písal sa rok 1923, keď Jozef Godály spoločne s manželkou Máriou prišli s ideou presťahovať barokovú sochu sv. Jána Nepomuckého z opustenej lokality starého dreveného mosta spájajúceho do roku 1912 Sereď a Šintavu na nové dôstojnejšie miesto.

reklama

Pri rampe nového oblúkového oceľového mosta znovu plnila svoje poslanie – chránila obyvateľov mesta pred povodňami a orodovala za pltníkov, rybárov či mlynárov využívajúcich našu rieku.

Zub času sa však podpísal aj na tejto historickej pamiatke. Pridali sa k tomu aj neodborné zásahy ľudí, čo sochu značne poškodilo. Jediným riešením, ako ju zachrániť pred úplným zničením, bola jej odborná rekonštrukcia.

Rodina Godályovcov preto ešte v decembri minulého roka spustila finančnú zbierku na záchranu a zachovanie tejto historickej pamiatky.

Zdroj: Michal Dinga

Práve 16. mája 2023, keď na tento dátum pripadá aj sviatok sv. Jána Nepomuckého, bola socha po dlhých mesiacoch reštaurovania umiestnená späť na miesto, ktoré jej patrí už celé jedno storočie.

„Zároveň by som sa chcel v mene ‚realizačného tímu‘ touto cestou poďakovať členom rodiny i darcom, ktorých zaujala naša iniciatíva a finančne prispeli na renováciu sochy a podstavca, či poskytli techniku na úpravu okolia.

Ako vidíte na priložených fotkách, stále nie je zrenovovaná ohrádka a upravené okolie, nakoľko doteraz vyzbieraná suma už nepokrýva aj tieto položky. Zbierka je stále otvorená,“ popísal vo svojom príspevku Bohuslav Godály.

Zdroj: Bohuslav Godály

Ako vidno na fotografiách, ohrádka aj okolie sochy zatiaľ neboli upravené, keďže doteraz vyzbieraná suma by tieto výdavky nepokryla. Finančná zbierka je však naďalej otvorená a pre jej účely bol vytvorený transparentný bankový účet.

Prispieť svojím darom na nižšie uvedený účet môže každý, kto má záujem pomôcť s uhradením nákladov na dokončenie úprav v okolí sochy. Do správy pre príjemcu zadajte svoje meno.

IBAN: SK07 0200 0000 0046 6374 5853.

Zdroj: Bohuslav Godály

sv. Jána

Zdroj: Bohuslav Godály

Zdroje: seredsity.sk, FB Bohuslav Godály
Zdieľať na Facebooku