20.06.2024, meniny má
28. februára 2020

Bistro Raketa nespí na vavrínoch. Prečítajte si, čo všetko dobré a užitočné už stihli urobiť za pol roka

Bistro Raketa nespí na vavrínoch. Prečítajte si, čo všetko dobré a užitočné už stihli urobiť za pol roka
Zdroj: FB Bistro Raketa /seredsity.sk
reklama

Odkedy minulý rok v auguste „Raketa“ opäť ožila, prekvapuje Seredčanov rôznymi koncertami, akciami a podujatiami a zaradila sa medzi miesta v Seredi, kde sa dá posedieť s rodinou aj s priateľmi. O niektorých akciách ste mohli čítať aj v našom médiu – Deň detí na Rakete, Prvé seredské pivobranie a naposledy o veľkej upratovacej akcii Chráňme si, čo máme.

Znovuoživenie Rakety

Roky sme sledovali otváranie a zatváranie Rakety, ponuky na jej predaj či flexibilné otváracie hodiny a dúfali, že snáď z toho už niekedy niečo bude. Minulý rok v lete vznikla na Facebooku stránka Bistro Raketa a každý, kto ju začal sledovať, s napätím očakával ďalšie a ďalšie príspevky. Konečne sa niečo začalo diať.

Postupne sme sledovali vynovenie exteriéru, interiéru, zavedenie nového menu či nových druhov piva a kávy. Ešte pred samotným otvorením zorganizovali skvelé akciu s názvom Prvý raketový splav z Hlohovca až na „raketovú pláž“, ktorej sa zúčastnilo 20 posádok. A nakoniec 8. augusta odštartovala nový život Rakety seredská skupina The ShellDoves.

Nespia na vavrínoch

Popri víkendových koncertoch, dni detí či vatre na výročie SNP sa aj vďaka „objavom“ počas rekonštrukcie začal odvíjať príbeh histórie Rakety. Po vyhlásení výzvy Od zrodu po šrot sa vďaka Seredčanom začali zhromažďovať historické fotografie Rakety a celé to vyvrcholilo výstavou priamo v bistre.

reklama

Ďalšia výstava bola venovaná fotografiám amatérskych fotografov, pre ktorých Bistro Raketa vyhlásilo súťaž s témou Raketa a okolie. Tri víťazné fotky zvečnené na plátne sa stali nakoniec súčasťou bistra.

Medzitým ešte stihli na Rakete zaviesť jednorazové ekologické menuboxy vyrobené z recyklovaného vlákna cukrovej trstiny a kompletne kompostovateľné, za čo majú aj od nás palec hore.

Zdroj: FB Bistro Raketa

Chráňme si, čo máme

Pred mesiacom a pol spustilo Bistro Raketa sériu upratovacích akcií – dobrovoľníckych brigád pod názvom Chráňme si, čo máme. Prvá sa konala 11. januára 2020 a odvtedy takmer každú sobotu. Postupne čistia a revitalizujú nábrežie Váhu a zatiaľ majú za sebou úžasný kus práce. Od „larzeniek“ až po vojenský brod odstránili náletové dreviny, vyčistili chodníky, vypílili odumreté stromy, vyzbierali odpadky a opravili poškodený plot. Nábrežie vďaka týmto brigádam odkrýva úžasné výhľady a nové možnosti na prechádzky. Okrem toho plánujú v okolí Rakety na nábreží osadiť lavičky, osvetlenie a urobiť chodníky. Najbližšia brigáda sa bude konať túto sobotu 29. februára 2020 (v deň parlamentných volieb).

Zdroj: FB Bistro Raketa

Príprava na „seredský prístav“

Okrem vyššie spomenutej revitalizácie nábrežia sa už dlhšie v bistre pohrávali s myšlienkou na vytvorenie „prístaviska“ na Váhu. Zdá sa, že aj tento cieľ začína naberať reálnu podobu. Projektovú dokumentáciu na osadenie móla majú už hotovú… „ešte pár stretnutí, pár žiadostí a vyjadrení, povodňový plán, samotná výroba, osadenie a je to“. Skvelé je, že k tejto ich iniciatíve sa pridalo aj vedenie mesta. Takže o pár mesiacov sa možno dočkáme člnkovania aj výletných plavieb.

Návrh móla na Váhu. Zdroj: FB Bistro Raketa

Seredská minizoo

A aby toho nebolo málo, na Rakete sa chcú venovať aj vzdelávaniu a zdá sa, že najmä v oblasti živočíšnej ríše. Možno ste už niektorí postrehli, že vás spoza plota na Rakete pozoroval pár „pštrosích“ krásavcov. Vtáky emu, ktoré dostali príznačné mená Emo a Ema sú zatiaľ prvými zvieracími obyvateľmi Rakety, ale postupne by k nim mali pribudnúť pávy, bažanty a hrdličky. Aby boli zvieratá chránené pred vandalmi a, bohužiaľ, aj pred deťmi, ktoré po nich hádžu kamene, stavia sa pre ne voliéra s rozmermi 10 x 5 x 4 metre z odpadového dreva, ktoré bolo nazbierané počas brigád.

A na záver ešte jedna skvelá vec. Nakoľko je Bistro Raketa súčasťou cyklotrasy, už túto sezónu si u nich budete môcť zapožičať aj bicykle. My sa zo všetkého, čo na Rakete behom pol roka dokázali urobiť a stále robia, neskutočne tešíme a určite vám odporúčame sledovať ich facebookovú stránku.

 Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Bistro Raketa
Zdieľať na Facebooku