03.03.2021, meniny má
12. februára 2021

Čo budete robiť so svojou polovičkou na Valentína? Choďte darovať krv a zachránite život

Čo budete robiť so svojou polovičkou na Valentína? Choďte darovať krv a zachránite život
Zdroj: procare.sk
reklama

Nenávratne sa k nám blíži sviatok zamilovaných. Každý rok si ľudia dávajú darčeky z lásky, myslia na tých, ktorých najviac ľúbia. No pre niektorých má väčšiu hodnotu niečo iné ako kvietok, šampanské či bonboniéra… Pre niektorých je doslova životným darom práve tá najvzácnejšia zo všetkých tekutín – krv. Tento rok si skúste dať so svojou polovičkou výzvu a spoločný čas využite napríklad na takýto šľachetný čin, ktorý doslova zachraňuje životy. Darujte krv.

Keď sú dvaja šťastní, krv dostane tretí!

Takto vyzývajú hematologicko-transfúziologické oddelenia siete nemocníc Svet zdravia vrátane galantskej a dunajskostredskej nemocnice všetky zamilované dvojice. Napriek pandémii sa v nemocniciach stále operuje a zdravotníci potrebujú ošetriť akútnych pacientov. Krvi je však málo.

Pri príležitosti sv. Valentína preto v nemocniciach pripravili pre zaľúbencov, ktorí prídu krv darovať spoločne, špeciálny darček. Všetky páry dostanú červené zamilované rúška s nápisom LO-VE. Spoločnú fotku vo valentínskych rúškach môžu zdieľať na sociálnych sieťach s hashtagom #valentinnatransfuzke.

V nemocnici Svet zdravia v Galante sa bude valentínske darovanie krvi konať od 10. do 19. februára 2021 v odberové dni od pondelka do piatka od 7.00 do 10.00 hod. Počet darcov pre pandémiu koronavírusu značne klesol a nemocnice potrebujú doplniť zásoby krvi pre pacientov, u ktorých dochádza k veľkým stratám krvi, napríklad onkologickí pacienti, mamičky s ťažkým pôrodom či akútne úrazy. Nemocnice potrebujú krv všetkých krvných skupín, výrazný nedostatok však evidujú najmä s negatívnym Rh faktorom. V období okolo sv. Valentína chcú osloviť najmä zamilované dvojice. Nemocnice však, samozrejme, uvítajú aj ostatných darcov.

Ako darovať krv počas pandémie?

Z epidemiologických dôvodov pre maximálnu bezpečnosť darcov je potrebné objednať sa na darovanie krvi telefonicky. Pre galantské hematologicko-transfúziologické oddelenie je darcom k dispozícii telefónne číslo 031/783 33 33.

Galantská nemocnica dnes funguje v červenom režime, takže sa stará iba o COVID pacientov. Darcovia sa však nemusia obávať. Hematologicko-transfúziologické oddelenie a odbery krvi sa realizujú na mieste, ktoré ma samostatný vchod a nedochádza ku kontaktu s ostatnými pacientmi a personálom. Je tu tiež zabezpečená zvýšená hygiena priestorov. Nemocnica však prosí darcov, aby dodržiavali telefonické objednávanie sa, čím sa predíde koncentrácii darcov v rovnakom čase.

zdroj: Svet zdravia

Aké pravidlá platia pre darcov krvi v súvislosti s COVID-19?

  • Darca, ktorý prekonal COVID-19 alebo akúkoľvek inú infekciu dýchacích ciest či zápal pľúc, nemôže darovať krv 28 dní po kompletnom vyliečení.
  • Darca, ktorý bol v kontakte s chorým človekom nakazeným koronavírusom, nemôže darovať krv 14 dní od posledného kontaktu s týmto chorým.
  • Darca krvi, ktorý absolvoval očkovanie proti ochoreniu COVID-19, nemôže darovať krv 14 dní po očkovaní.
  • Darca, ktorý pracuje v zahraničí alebo býva v zahraničí a denne prechádza cez slovenské hranice, je vyradený z darovania krvi a jej zložiek do odvolania.
  • Darca, ktorý sa vrátil zo zahraničia, zostáva v karanténe a nemôže darovať 14 dní krv, aj keď sa cíti zdravý a nemá žiadne ochorenie dýchacích ciest.

Zoznam hematologicko-transfúziologických pracovísk siete nemocníc Svet zdravia, odberné dni a časy i telefonický kontakt nájdu záujemcovia na tejto webovej stránke. Rovnako tam nájdu aj mnoho užitočných informácií ohľadom darovania krvi.

zdroj: Svet zdravia

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Procare.sk
Zdieľať na Facebooku