23.01.2022, meniny má
30. decembra 2021

Čo má spoločné Sereď s britským Walesom? Projekt „Strom do každej domácnosti“ zaujal aj tamojšiu vládu

Čo má spoločné Sereď s britským Walesom? Projekt „Strom do každej domácnosti“ zaujal aj tamojšiu vládu
Zdroj: nationalgeographic.com/FB ChelloPhoto
reklama

Mesto Sereď pripravilo v októbri tohto roka zaujímavý projekt, v rámci ktorého si mohli obyvatelia vysadiť vo svojej záhrade mestský strom – lipu malolistú Rancho. Nápad sa tešil tak obrovskému úspechu, že o strom mali záujem aj obyvatelia z okolitých obcí.

Vedeli ste však, že podobný koncept sa nedávno dostal aj do pozornosti britského regiónu Wales? Tamojší obyvatelia si od marca budúceho roka budú môcť vyzdvihnúť dreviny v regionálnych centrách. Cieľom vlády je tak prispieť k boju proti klimatickej zmene. Informáciu priniesla TA3.

Mesto zabezpečilo nielen odvoz

Lipa malolistá skrášlila desiatky záhrad obyvateľov Serede, ale aj materské školy či mestské organizácie. „Radi by sme v tejto aktivite pokračovali aj v budúcom roku. Zvažujeme rozšíriť sortiment ponúknutých stromov, informovala TA3 referentka komunikácie Mestského úradu v Seredi Zuzana Slahučková.

Mesto na svojom webe uviedlo, že táto varieta lipy sa vyznačuje stredným rastom, nepravidelnou, ale mohutnou ihlanovitou korunou a je vhodná aj do chudobnejších pôd. Je to nenáročná medonosná drevina, ktorá netrpí chorobami stromov. Lístie sa na jeseň vyfarbuje na žlto a opadáva. V dospelosti dosahuje výšku 6 až 10 m a šírku 4 až 6 m.

reklama

 

Zdroj: mojerastliny.sk

Dreviny boli všetkým záujemcom dodané aj s kompletným koreňovým obalom, zapestovanou korunou a obvodom kmeňa približne 12 až 14 centimetrov. Mesto zabezpečilo aj inštruktáž, ako stromy správne vysadiť.

Vedeli ste o lipe, že je zároveň symbolom slovanskej vzájomnosti a ide o jeden z najčastejšie sa vyskytujúcich stromov na Slovensku?

Plány s výsadbou má mesto aj na budúci rok

Miestna samospráva investovala do projektu Adoptuj si lipu takmer 5 300 eur. Wales odhadol celkové náklady na približne 2 milióny libier, čo je v prepočte približne 2,4 milióna eur.

„Musíme sadiť omnoho viac stromov, aby sme do konca tohto desaťročia dosiahli svojich klimatických cieľov – k tomu potrebujeme vo Walese ďalších 86 miliónov stromov,“ uviedol ministerský námestník pre klimatickú zmenu Lee Waters.

Naše mesto nezaháľa ani v osvete verejnosti, a preto pre občanov pripravilo manuály o správnom kompostovaní a separovaní smetí. Medzi jarné plány patrí aj výsadba lúčnych kvetinových plôch v dvoch lokalitách, ktorá má podľa Slahučkovej potenciál zachytávať viac dažďovej vody než bežný mestský trávnik.

Samospráva tiež prijala dokumenty Nízkouhlíková stratégia pre mesto Sereď a Koncepcia rozvoja mesta Sereď v oblasti tepelnej energetiky.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: ta3.com, mojerastliny.sk
Zdieľať na Facebooku