23.01.2022, meniny má
3. januára 2022

Čo prinesie rok 2022? Pozrite sa, aké udalosti nás čakajú

Čo prinesie rok 2022? Pozrite sa, aké udalosti nás čakajú
Zdroj: pixabay.com/spravy.pravda.sk
reklama

V dobe stále pretrvávajúcej pandémie je ťažko s istotou niečo predvídať. Avšak je zopár významných udalostí, ktoré sú na rok 2022 naplánované aj napriek pretrvávajúcim opatreniam.

Pripravili sme pre vás prehľad plánovaných a očakávaných udalostí, či podujatí, ktoré nás čakajú v roku 2022.

Január – spustenie zálohového systému na  Slovensku

Od 1. januára 2022 sa na Slovensku spustí zálohový systém plastových fliaš a plechoviek. Plastové fľaše od nápojov sa budú vracať do obchodov, ale napríklad aj do zberného automatu, tzv. zálohomatu. Jeden takýto zálohomat máme už aj v Seredi na parovisku pri Bille a fungovať bude od 2. januára 2022.

Menšie zálohované obaly bude možné vrátiť pri pokladni v potravinách. Výška zálohy je jednotná, a to 0,15 eur za kus. Pozor, fľaše nesmú byť stlačené.

reklama

Zdroj: TASR

Február – zimná olympiáda v Pekingu

4. – 20. februára 2022 sa budú konať XXIV. zimné olympijské hry v Číne, v Pekingu. Súťažiť bude takmer 3 000 športovcov z 90 krajín v 15 disciplínach, akými sú napríklad ľadový hokej, krasokorčuľovanie, alpské lyžovanie, akrobatické lyžovanie, curling, boby, sánkovanie, biatlon, skeleton, snowboarding, skoky na lyžiach, rýchlokorčuľovanie a mnohé ďalšie.

Symbolom OH je panda Bing Dwen Dwen, ktorá je zároveň aj jedným zo symbolov krajiny. Za Slovensko sa predstaví približne 50 športovcov. Najviac sa očakáva od úspešnej lyžiarky Petry Vlhovej, no fanúšikovia budú určite ostro sledovať aj našich hokejistov.

Zdroj: pixabay.com

Bojkot olympiády?

ZOH čelí bojkotu zo strany rôznych štátov, napríklad Veľká Británia, USA, Japonsko, Nový Zéland, Litva, Kanada, či Austrália. Naša prezidentka Zuzana Čaputová sa jej taktiež nezúčastní.

Dôvodom je kritika Číny pre porušovanie ľudských práv. Americkí predstavitelia sa vyjadrili, že považujú za genocídu a zločiny proti ľudskosti kroky čínskej vlády voči Ujgurom a príslušníkom moslimských menšín v oblasti Sin-ťiang.

Marec – udeľovanie Oscarov

27. marec 2022 sa bude niesť v znamení oscarovej noci v Dolby Theatre v Hollywoode v Los Angeles. Pôjde o 94. ročník prestížneho odovzdávania cien Akadémie filmových umení a vied.

Táto udalosť sa zvykne konať vo februári, ale z dôvodu konania zimných OH sa presunie na marec. Jednotlivé nominácie budú verejnosti známe 8. februára 2022.

Zdroj: cineuropa.org

Máj – Majstrovstvá sveta v hokeji

13. – 29. mája 2022 bude zrejme väčšina z nás pozorne sledovať obľúbený šampionát konajúci sa vo Fínsku, ktorého sa zúčastní aj Slovensko, a to v základnej skupine A.

V Hartwall aréne v Helsinkách nastúpime hneď v prvý deň proti silnému Rusku. Ďalej nás čakajú skupinové zápasy proti Nemecku, Kanade, Švajčiarsku, Kazachstanu, Taliansku a skupinu ukončíme proti Dánsku.

Maskotom bude lev Miracleo, ktorý nám má pripomenúť, že každý dokáže robiť malé zázraky každý deň v duchu komunity, zábavy a udržateľnosti.

Zdroj: TASR

Jún – 70. výročie nástupu na trón kráľovnej Alžbety II.

2. – 5. júna 2022 oslávi britská kráľovná Alžbeta II. tzv. platinové jubileum – 70. výročie nástupu na trón. Historicky ide o prvú takúto udalosť vo Veľkej Británii.

Slávnostný víkend sa začne vojenskou prehliadkou Trooping the Colour. Nasledovať bude slávnostná bohoslužba a koncert svetových hviezd určený aj pre verejnosť. Tieto dni budú v krajine zároveň štátnymi sviatkami.

Spomeňme, že kráľovná Alžbeta II. je najdlhšie vládnucou panovníčkou na svete a je ňou od svojich 25. narodenín.

Zdroj: SITA

Jeseň – komunálne voľby a voľby do VÚC na Slovensku

Konkrétny dátum určený ešte nie je, ale prvýkrát sa budú oboje voľby konať spoločne. Volebné obdobie orgánov VÚC sa predĺži na päť rokov.

Voliť si budeme primátorov, starostov, poslancov do mestských a obecných zastupiteľstiev, županov a poslancov zastupiteľstiev samosprávneho kraja.

Zdroj: spravy.pravda.sk

November/december – Majstrovstvá sveta vo futbale

21. novembra – 18. decembra 2022 sa uskutočnia MS vo futbale v Katare. Pôjde o prvé MS, ktoré sa odohrajú v arabskom štáte a zároveň v zimných mesiacoch kvôli vysokým horúčavám v krajine počas leta.

Súťažiť bude 32 tímov v skrátenom čase 28 dní. Slovenskú reprezentáciu, žiaľ, na šampionáte neuvidíme. Predstavia sa tímy Anglicka, Nemecka, Dánska, Francúzska, Holandska, Kataru, Belgicka, Chorvátska, Srbska, Španielska, Švajčiarska, Argentíny a Brazílie. O ďalšie miesta sa ešte bojuje.

Bojkot ako na ZOH v Pekingu

Aj v Katare viacerí vyzývajú na bojkot, taktiež pre porušovanie ľudských a sociálnych práv miliónov migrujúcich pracovníkov, ktorí budujú infraštruktúru pre toto podujatie.

Zdroj: pixabay.com

Nádej pre rok 2022

Odborníci predpokladajú, že pandémiu dostaneme už konečne pod kontrolu po vlne omikronu. Rúšok sa zrejme tak ľahko nezbavíme, ale doterajšie skúsenosti štátu umožnia nastaviť opatrenia na ako-také normálne fungovanie.

Rok 2022 prináša už teraz zaujímavé udalosti, no uvidíme, čo nám skutočne prinesie.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: noizz.aktuality.sk, domov.sme.sk, pixabay.com, sita.sk, tasr.sk, spravy.pravda.sk, cineuropa.org
Zdieľať na Facebooku