05.08.2020, meniny má
reklama
3. októbra 2019

Darcovia krvi, pozor! Tradičné darovanie krvi v Seredi sa uskutoční už po 20. raz

Darcovia krvi, pozor! Tradičné darovanie krvi v Seredi sa uskutoční už po 20. raz
Zdroj: FB Mladá Sereď/pexels.com
reklama

Darovanie krvi patrí medzi najjednoduchšie spôsoby, ako môžete inému človeku pomôcť a v niektorých prípadoch aj zachrániť život. Darovaná krv putuje napríklad pacientom, ktorí sa liečia na leukémiu či iné nádorové ochorenia, obetiam nehôd a ľuďom, ktorí podstupujú rôzne operácie. Táto záležitosť nemusí byť každému príjemná, no vždy sa nájde niekto, kto sa rozhodne svojou „kvapkou krvi“ pomôcť. Ak teda patríte do skupiny ľudí, ktorých strach z ihiel obchádza a chceli by ste spraviť niečo dobročinné, máte šťastie. V našom meste sa totiž opäť uskutoční podujatie Daruj krv, zachráň život.

Kto môže darovať krv?

Predtým, ako  pôjdete darovať krv, si musíte položiť základnú otázku: Som vhodný darca? Na to, aby ste sa vhodným darcom stali, musíte spĺňať určité podmienky a kritériá. Medzi ne patrí:

  • Musíte spĺňať vekovú hranicu od 18 do 60 rokov. Ak ste však pravidelným darcom, horná hranica sa posúva na 65 rokov.
  • Vaša telesná hmotnosť musí byť minimálne 50 kilogramov.
  • Nesmiete byť nosičom vírusu HIV, prekonať žltačku typu B a C či trpieť na iné závažné a chronické ochorenia.

Kto nie je vhodným darcom?

  • Užívatelia drog vnútrožilovo či vnútrosvalovo teraz alebo v minulosti.
  • Užívatelia anabolických steroidov, ktoré nie sú predpísané lekárom.
  • Osoby s promiskuitným spôsobom života s častým striedaním sexuálnych partnerov.
  • Nevhodným darcom sú aj ženy, ktoré majú v čase darovania menštruáciu alebo majú tesne po nej, či tesne pred ňou.

Ak spĺňate všetky vyššie uvedené podmienky, gratulujeme! Stávate sa vhodným darcom, a to znamená, že možno práve vaša krv pomôže človeku, ktorý to naozaj potrebuje.

Zdroj: FB Mladá Sereď

Zdroj: FB Mladá Sereď

Kedy, kde a ako?

Organizátorom tohto jedinečného podujatia je naše dobre známe občianske združenie Mladá Sereď, ktoré darovanie krvi robí už jubilejný 20-krát! Darovanie krvi s názvom Daruj krv, zachráň život sa teda uskutoční už 24. októbra 2019 v Dome kultúry v Seredi. Registrácia bude prebiehať v čase od 8:00 hod. do 10:00 hod. Ak ste sa teda rozhodli, že krv darovať pôjdete, vyplňte tento formulár, kde nájdete aj inštrukcie k samotnému darovaniu. Odkaz na formulár a bližšie informácie o podujatí nájdete na oficiálnom FB evente. 

Darovanie krvi vám prináša aj určité benefity. Okrem dobrého pocitu sa vám zregeneruje či zlepší odolnosť vášho organizmu a zníži sa riziko srdcovo-cievnych chorôb či rakoviny. Sme nadšení, že sa podujatie Daruj krv, zachráň život koná už krásny jubilejný 20-krát a dúfame, že opäť sa ho zúčastní mnoho ochotných darcov.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB event Daruj krv, zachráň život XX.
Zdieľať na Facebooku