23.07.2024, meniny má

Daruj krv a zachráň život v októbri. Vďaka projektu už 17. krát Seredčania darujú krv vo vlastnom meste

11. októbra 2018
11. októbra 2018

Daruj krv a zachráň život v októbri. Vďaka projektu už 17. krát Seredčania darujú krv vo vlastnom meste

reklama

Darovanie krvi je užitočný a humánny čin, ktorý dokáže pomôcť mnohým ľuďom. Aj v Seredi máte príležitosť niekomu pomôcť svojou kvapkou krvi. OZ Mladá Sereď už od roku 2013 organizuje pravidelné hromadné darovania, ktoré využívajú obyvatelia Serede a okolia. Spojenie dobrých ľudí prinieslo už stovky darcov, ktorí majú šancu darovať krv vo vlastnom meste, čo predtým nebolo možné a ľudia dochádzali do Galanty alebo Trnavy.

Túto tradičnú dobročinnú akciu organizujú v spolupráci s Národnou transfúznou stanicou Trnava už 17-ty raz. Tentokrát to bude 16. októbra 2018 v utorok na Mestskom úrade v Seredi. Registrácia bude prebiehať ako vždy, od 8:00 do 10:00.

17. pokračovanie Daruj krv, zachráň život v Seredi. Zdroj: pexels.com

Ak máte záujem zúčastniť sa darovania, vyplňte prosím nasledujúci krátky dotazník, aby členovia mali prehľad o účasti a mohli tak zabezpečiť potrebnú logistiku. Nájdete v ňom aj základné informácie, či ste vhodným darcom. Rovnako môžete navštíviť oficiálnu FB udalosť tejto aktivity.

reklama

Plagát akcie Daruj krv, zachráň život. Zdroj: Mladá Sereď

,,Daruj krv, zachráň život je motto občianskeho združenia Mladá Sereď, ktorým od svojho vzniku komunikujú hromadné darovania krvi.”

ZÁKLADNÁ PRÍPRAVA NA DAROVANIE KRVI

Základom je byť dostatočné hydratovaní. 24 hodín pred odberom vypite aspoň 2 litre (vodu, minerálku, čaje, ovocné šťavy). Ráno pred odberom vypite aspoň 500 ml tekutín. Okrem povinného pol litra čaju je tiež povolená čierna káva. Na odber krvi by človek nemal ísť nalačno. Večer pred odberom sa najedzte, ale vhodné je jesť ľahkú sacharidovú stravu ako tučné jedlá.

Pred odberom krvi aspoň 6 hodín nefajčite a 12 – 14 hodín nepite alkohol. Ak chodíte pravidelne do posilňovne, vynechajte deň pred odberom krvi výrazný silový tréning.

Hlavne dbajte na to, aby ste boli oddýchnutí, pretože váš fyzický stav sa odzrkadlí na kvalite vašej krvi. Pre ženy nie je vhodné ísť darovať krv počas menštruácie, resp. tesne pred ňou alebo po nej.

Hromadné darovanie krvi dobrovoľníci organizujú v spolupráci s NTS Trnava a MsÚ Sereď. Zdroj: Mladá Sereď

Darovania krvi sú väčšinou organizované na Mestskom úrade v Seredi, ale stalo sa, že dobrovoľníci využili aj priestory centra PRIESTOR. Zdroj: Mladá Sereď

VŠEOBECNÉ KRITÉRIA, KTORÉ MUSÍTE PRED ODBEROM SPĹŇAŤ

 • Musíte mať vek od 18 do 60 rokov. Pokiaľ ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do svojich 65 rokov. Frekvencia darovania je pre mužov 3 mesiace a pre ženy 4 mesiace od posledného odberu.
 • Musíte mať telesnú hmotnosť minimálne 50 kg.
 • Nesmiete byť nosičom vírusu HIV (mať AIDS)
 • Nemôžete byť po prekonaní hepatitídy (žltačky) typu B a C.
 • Nemôžete trpieť na iné závažné a chronické ochorenia.

Krv nedarujte v prípade (resp. trvalo nemôžete darovať krv):

 • Užívania drog vnútrožilovo či vnútrosvalovo teraz alebo v minulosti.
 • Poskytovaní alebo prijímaní platených sexuálnych služieb.
 • Pohlavného styku medzi mužmi.
 • Promiskuitného spôsobu života s častým striedaním sexuálnych partnerov.
 • Užívania anabolických steroidov, ktoré nie sú predpísané lekárom.
 • Liečby poruchy zrážania krvi krvnými prípravkami.

,,Potreba krvi je veľká. Približne 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek sa každoročne spotrebuje iba na Slovensku. Obete úrazov a nehôd, ľudia podstupujúci operácie, pacienti liečiaci sa na leukémiu, nádorové ochorenia, ochorenia krvných buniek – tí všetci potrebujú krv. Celosvetovo je za jeden rok pacientom podaných viac ako 26,5 milióna jednotiek krvných zložiek.” Národná transfúzna stanica Trnava” NTS Trnava

V prípade akýchkoľvek otázok môžete kontaktovať občianske združenie Mladá Sereď mailom na oz.mladasered@gmail.com alebo na ich FB profile. Darovania krvi sa vôbec nemusíte báť, pretože ste pod dohľadom odborníkov. Dôkazom je aj toto pozitívne video z roku 2015, ktoré vám priblíži ako to na seredskej akcii Daruj krv, zachráň život vyzerá.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdroje: http://www.ntssr.sk/
Zdieľať na Facebooku