04.03.2024, meniny má
10. októbra 2023

Denné centrum POMOCNÍČEK uľahčuje život nielen zdravotne znevýhodneným deťom. Ako novinku ponúka poldennú kolektívnu starostlivosť

Denné centrum POMOCNÍČEK uľahčuje život nielen zdravotne znevýhodneným deťom. Ako novinku ponúka poldennú kolektívnu starostlivosť
Zdroj: POMOCNICEK o.z.
reklama

OZ Pomocníček pomáha detičkám so zdravotným znevýhodnením už od roku 2012. Jedným z ich cieľov je poskytovať rodičom pomoc pri získavaní alternatívnych zdrojov financovania liečby. V roku 2020 sa v Seredi otvorilo zariadenie BIBKO Therapy Center.

OZ Pomocníček navyše poskytuje novinku, poldennú kolektívnu starostlivosť pre zdravotne znevýhodnené deti, čo veľmi pomôže aj rodinným príslušníkom starajúcim sa o ne.

BIBKO Therapy Center na Čepeňskej ulici

Denné Centrum POMOCNÍČEK po ročnej prestávke opäť otvorilo svoje brány pre detičky so špeciálnymi potrebami, tentokrát však formou poldennej kolektívnej starostlivosti.

V minulosti sa v priestoroch centra poskytovali individuálne ambulantné terapie pre zdravotne znevýhodnené detičky, táto forma terapií sa však presunula do priestorov BIBKO Therapy Center na Čepeňskej ulici.

reklama

Zdroj: POMOCNICEK o.z.

Poldenná kolektívna starostlivosť

Cieľom poldennej kolektívnej starostlivosti je dopriať rodičom týchto detí možnosť umiestniť svoje dieťa do malého kolektívu, kde sa o neho postarajú kvalifikovaní ľudia a pripravia preň a ostatné deti zaujímavé aktivity na celé dopoludnie či popoludnie.

Prioritou Denného centra Pomocníček je, aby sa deti cítili príjemne a bezpečne, aby zažívali iba pozitívne chvíle a najmä, aby rodičia dôverovali a svoje ratolesti bez obáv zverovali do starostlivosti centra.

Pre detičky sú vytvorené tematické bloky aktivít, v rámci ktorých sa striedajú rôzne prístupy s prvkami arteterapie, biblioterapie, ergoterapie, muzikoterapie, aromaterapie či multisenzorickej stimulácie zameranej na rozvoj všetkých zmyslov.

Centrum je vybavené množstvom špeciálnych pomôcok, stimulačných hračiek, špeciálnych stoličiek, sedacích vakov, hojdačiek – jednoducho sú v centre pripravení postarať sa o detičky s rôznym druhom a stupňom postihnutia, s psycho-motorickým zaostávaním či spomaleným psycho-motorickým vývojom.

 

Zdroj: POMOCNICEK o.z.

Psychické zdravie a pohoda rodiny sú tiež dôležité

Za roky práce s rodinami, v ktorých žije zdravotne znevýhodnené dieťatko, v OZ Pomocníček vedia, aká je starostlivosť oň náročná. Netreba spomínať ani finančnú náročnosť terapií, s ktorou sa snažia rodinám pomáhať.

Pre všetkých je to obrovská psychická záťaž a vyčerpanie. Veľmi dôležité je starať sa aj o psychické zdravie a pohodu rodiny, ktorá je práve kvôli náročnej starostlivosti odsúvaná bokom. Preto v OZ Pomocníček prišli s konceptom poldennej starostlivosti, aby dopriali mamám či celým rodinám možnosť zažiť normálny – obyčajný život.

Pár hodín „obyčajného“ bytia stráveného na nákupoch, u kaderníčky, v detskom kútiku so súrodencom, na obede s manželom, na brigáde, v záhradke alebo proste iba tak na gauči s dobrou knihou v ruke nabije maminu na niekoľko dní.

A ako sa hovorí šťastná mama – šťastné dieťa. Aj inak obdarené deti vnímajú, kedy je ich mama šťastná a spokojná. A možno to vnímajú ešte viac, ako tie zdravé.

V prípade záujmu neváhajte kontaktovať OZ Pomocníček na čísle 0905233467, mailom na pomocnicek@pomocnicek.sk a sledujte ich FB stránku s aktuálnymi informáciami.

Zdroj: POMOCNICEK o.z.

Zdroj: POMOCNICEK o.z.

Zdroj: POMOCNICEK o.z.

Zdroj: POMOCNICEK o.z.

Zdroj: POMOCNICEK o.z.

Zdroj: POMOCNICEK o.z.

Zdroje: POMOCNICEK o.z.
Zdieľať na Facebooku