16.05.2022, meniny má
28. januára 2019

Dlhoočakávaný film Trhlina podľa knižného bestselleru sa dostal do seredského kina. Už ste ho videli?

reklama

Film Trhlina bol dlhoočakávaným filmom v slovenských kinách. Určite sa naňho tešili aj Seredčania, a to hneď z dvoch dôvodov. Jednak kvôli tomu, že film vznikol na základe knižnej predlohy – bestselleru Trhlina od Jozefa Kariku. A tým druhým dôvodom bol známy slovenský režisér Peter Bebjak. Ten sa preslávil filmom Čiara, ktorý trhal rekordy v návštevnostiach slovenských filmov.

Netrvalo dlho a Bebjakov nový film prekonal aj rekordy snímky Čiara. Na film Trhlina počas premiérového víkendu prišlo viac ako 87 00, čo výrazne prekonalo všetky doterajšie prvenstvá v slovenských kinách.

Jozef Karika – Trhlina

Späť ale k samotnému autorovi knižnej predlohy. Jozef Karika sa narodil v roku 1987. Je slovenský publicista a spisovateľ. Pracoval v samospráve ako historik a televízny redaktor. Za svoju prácu získal mnoho ocenení, jedno z nich je napríklad Cena literárneho fondu za publicistiku.

Kniha Trhlina vznikla naozaj zvláštnym spôsobom. Po vydaní mysteriózneho trileru Strach sa autorovi ozval človek, ktorý mu vyrozprával naozaj desivý príbeh. Jozef Karika jeho rozprávanie zaznamenal, mnohé tvrdenia overil, doplnil o vlastné zistenia a spracoval do knihy. Na jej stránkach sa rozmotáva veľmi tajomný, tragický a hrôzostrašný prípad. Zároveň poodhaľuje jednu z najväčších záhad Slovenska – nevysvetliteľné miznutie ľudí v pohorí Tribeč.

reklama

Čo myslíte, dalo by sa niečo podobné vymyslieť aj v našom meste? Každopádne si túto knihu môžete kúpiť online na tomto odkaze alebo aj priamo na pobočke Panta Rhei v Seredi.

Film Trhlina v seredskom kine

V prvom rade si povedzme, o čom je samotný film. Ak ste film videli, nasledujúce dva odstavce môžete preskočiť. Nezamestnaný absolvent Igor objaví záznamy výpovedí psychiatrického pacienta Waltera Fischera. Ten pred sedemdesiatimi rokmi záhadne zmizol v pohorí Tribeč, a keď sa po vyše dvoch mesiacoch rovnako záhadne objavil, mal na tele čudné popáleniny a zranenia. Bol dezorientovaný, nedokázal vysvetliť, čo sa mu stalo, už nikdy sa nespamätal.

Igor pátra ďalej a s údivom zisťuje, že Fischerov prípad nie je ojedinelý – zmienky o tajomnom miznutí ľudí v tomto pohorí siahajú hlboko do histórie. Hrôzostrašných prípadov pribúda. Igor s priateľkou Miou, konšpirátorom Andrejom a tvrdým skeptikom Dávidom preniká čoraz hlbšie a odhaľuje skutočnosti, ktoré sú oveľa desivejšie než akákoľvek fantázia. Vyberú sa na výpravu priamo do tribečských lesov, kde zažijú čosi vymykajúce sa chápaniu. Spočiatku nevinné pátranie sa končí tragicky. Toto tajomstvo má totiž príšerne ostré zuby (Zdroj: csfd.cz / Continental film).

V hlavných úlohách sa vám predstavia herci Dávid Hartl, Mária Bartalos, Matej Marušín, Tomáš Maštalír a Juraj Loj. Teraz si už ale pozrite mrazivú filmovú upútavku, ktorá vás presvedčí, že tento film jednoducho musíte vidieť.

Videli Seredčania tento film?

Ak ste Trhlinu videli, budeme veľmi radi za váš názor, či sa vám film páčil alebo nie. Pre tých, ktorí ste túto filmovú adaptáciu knihy v Seredi ešte nevideli, nezúfajte. Kino Nová má v pláne ešte ďalšie premietania a to: 7. februára 19:30 hod. a 8. februára o 19:00 hod.

Ak nie ste nadšenci vychutnávania si filmov v kine, máme pre vás dobrú správu. Trhlina sa objaví aj na TV JOJ. V televízii ju však budete môcť vidieť vo forme 3-dielnej minisérie.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdieľať na Facebooku