26.04.2024, meniny má
11. septembra 2021

Dnes si pripomíname 20 rokov od pádu Dvojičiek. Odtajnia sa dokumenty o útoku? Aké filmy inšpirované touto udalosťou poznáte?

Dnes si pripomíname 20 rokov od pádu Dvojičiek. Odtajnia sa dokumenty o útoku? Aké filmy inšpirované touto udalosťou poznáte?
Zdroj: pluska.sk/fici.sme.sk
reklama

Dátum 11. september 2001 sa do svetovej histórie zapísal čiernym písmom. Presne o 8.45 hod. ráno narazilo unesené lietadlo do severnej veže Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku. Náraz bol vtedy taký silný, že ho cítili aj ľudia, ktorí sa nachádzali v okolitých budovách.

Situácia v meste bola vypätá, celý mestom sa okamžite rozozvučali všetky typy sirén. Čo však bolo horšie, že nikto nevedel, že prvý náraz lietadla do severnej veže nebol jediný. Nasledovali ďalšie štyri teroristické útoky.

Na začiatok uvedieme, že útok na dvojičky je aj veľmi populárnou témou dezinformačných médií a konšpirátorov. Verzií toho, ako to bolo, sú naozaj stovky až tisíce. Dokonca sa objavujú aj teórie, podľa ktorých Amerika naplánovala a vykonala útok sama. Ďalšou verziou je aj bomba alebo to, že krídlo Pentagonu zničila vedená strela a nie lietadlo.

Biden nariadil zverejnenie dokumentov

USA majú nového prezidenta, ktorý práve pred tohtoročným 20. výročím teroristických útokov nariadil zverejniť všetky tajné dokumenty z vyšetrovania. Už v piatok podpísal Joe Biden dekrét, na základe ktorého sa určí, ktoré dokumenty súvisiace s útokmi môže Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) zverejniť. Tieto odtajnené podklady musí následne Amerika sprístupniť v nasledujúcom polroku.

reklama

Joe Biden uviedol, že ešte počas prezidentskej kampane prisľúbil „transparentnosť“ vo vzťahu k dokumentom o teroristických útokoch. Ako uviedol portál Startitup.sk, Biden sa vyjadril, že s blížiacim sa 20. výročím tohto tragického dňa tento sľub plní.

Lietadlá uniesla al-Káida

Členovia teroristickej siete al-Káida uniesli štyri civilné lietadlá. Dvoma z nich narazili do budov Svetového obchodného centra v New Yorku. Jedno lietadlo vtedy naviedli aj na sídlo ministerstva obrany pri meste Washington.

Štvrté lietadlo nezasiahlo svoj plánovaný cieľ a medzitým havarovalo pri obci Shanksville v štáte Pensylvánia. Niektorí pasažieri sa totiž pokúsili dostať ho späť pod svoju kontrolu. Pri týchto útokoch zahynulo celkovo 2 977 ľudí, pričom vyše 25 000 utrpelo zranenia.

Útočníkmi boli teroristi zo Saudskej Arábie a siedmich ďalších arabských krajín. Podľa informácií útok vtedy financovala teroristická organizácia al-Káida saudskoarabského militanta Usámu bin Ládina. USA po ňom následne pátrali v rámci vtedajšieho boja proti terorizmu.

Nakoniec ho našli a zastrelili príslušníci špeciálnej jednotky Seals v Pakistane. Smrť Usámu bin Ládina potvrdil vtedy 2. mája 2011 prezident USA Barack Obama.

zdroj: pluska.sk

zdroj: pluska.sk

Pamätné miesto

Na mieste Dvojičiek v dolnom Manhattane sa dnes nachádza pietne miesto Ground ZeroLegendárne mrakodrapy nahrádza takmer 6-hektárový objekt s impozantným pamätníkom9/11 Memorial pozostáva z dvoch bazénov, kopírujúcich základy „dvojičiek“, na ktorých okrajoch sú vyryté mená obetí tragickej udalosti.

Pod menami padá do hĺbky bazénov voda, okolo pamätníka sú vysadené desiatky stromov – symbolov mieru, tzv. Survivor Trees. Len pár metrov od centrálneho pamätníku sa nachádza ďalší, na pamiatku hasičov, ktorí tu vtedy prišli o život.

Zdroj: politico.com

edition.cnn.com

Aké filmy sa inšpirovali touto tragédiou?

Touto udalosťou sa inšpirovalo aj množstvo filmov. Zostali nám tu ako hrozivé memento na tento strašný teroristický útok. Na záver máme pre vás zopár tipov, ako si túto udalosť pripomenúť.

Let číslo 93  (2006)

Let číslo 93 je zrejme najhrôzostrašnejší, ale aj jedinečný film o tomto dni. Tento film sa snaží byť nestranným svedkom teroristického útoku a celého dňa, v ktorom sa v priebehu pár hodín zmenili ľudské osudy.

Je to proaktívna dráma, ktorá rozpráva príbehy ľudí, ktorí sú priamymi svedkami. Režisérovým zámerom bolo pohybovať sa počas celého filmu iba medzi letovými dispečermi, pasažiermi a posádkou lietadla.

11’09”01 (2002)

Tento film bol jedným z prvých, ktoré vznikli po tejto udalosti. Mal premiéru presne rok po útoku. Bol unikátny hlavne tým, že na ňom pracovalo 11 rôznych režisérov zo všetkých kútov sveta. Každý z nich mal na rozprávanie svojho príbehu práve len 11 minút a 9 sekúnd.

World Trade Center (2006)

World Trade Center popisuje skutočný osud dvoch policajtov, ktorí na rozdiel od svojich kolegov prežili. Boli však zavalení tým, čo z obchodého centra v New Yorku zostalo. Kým sa k nim dostali záchranári, kričali na seba navzájom. Tým si dodávali odvahu, aby vydržali niekoľko hodín čakať na vyslobodenie.

Ďalšie filmy s touto tematikou sú napríklad Fahrenheit 9/11 (2004), 11. září (2006), Chlapi (2002), 11. září 2001: Čas krize (2003) či 11/9 (2002).

Množstvo videí nájdete aj na YouTube, avšak neodporúčajú sa pozerať ľuďom s citlivou povahou. Tento hrozný útok bol skutočne hroznou udalosťou, ktorej 20. výročie si pripomíname práve dnes.

Podporte článok zdieľaním.

Zdroje: www1.pluska.sk, startitup.sk, sme.sk, topzine.cz, bubo.sk
Zdieľať na Facebooku