Slovensko je krajina s bohatou históriou. Na našom územím sa nachádza množstvo hradov, zámkov a kaštieľov. Jedným z nich je aj ten v našom meste. Aké boli jeho začiatky? Kto ho vlastnil? Čo sa s ním plánuje v budúcnosti?
Prečítajte si niekoľko zaujímavostí o našej historickej pamiatke, ktorá pomaly prichádza opäť k životu, z čoho sa nesmierne tešíme.
Jednou zo zaujímavých a dôležitých zmienok je, že v lokalite, kde sa dnes nachádza kaštieľ, stál pôvodne vodný hrad Šintava. Jeho štylizovaný obraz je súčasťou erbu mesta Sereď. Písomná zmienka z roku 1313 spomína založenie osady strážcov Zereth (dnes Sereď) v jeho blízkosti.
Dôležitá je tiež prvá písomná zmienka pochádzajúca z roku 1177. Hrad bol postavený na križovatke dôležitých obchodných ciest. Medzi ne patrí aj dôležitá Česká cesta spájajúca juhovýchodnú a severnú Európu. Pri hrade bola zriadená dokonca aj mýtnica.
Vplyv na vzhľad hradu mali, samozrejme, hlavne jeho majitelia. Medzi tých významných patrili aj Thurzovci a Estherházyovci. Práve Thurzovci začali prevdepodobne jednu z významných prestavieb hradu. Inšpiráciu našli v talianskom bastiónovom systéme obranných stavieb. Vďaka výstavbe nového opevnenia v rokoch 1600 – 1618 sa zväčšila pôdorysná plocha hradu na 120 x 120 metrov.
Vzhľadovo išlo o štvorboký okruh bastiónového opevnenia s nárožnými bastiónmi. Jeden z nich je zachovaný aj v súčasnosti. Vrchol opevnenia bol zavŕšený estherházyovskou prestavbou v druhej polovici 17. storočia. Súčasťou bola úprava hviezdicovej vodnej priekopy.
Premena vodného hradu Šintava na Seredský kaštieľ prišla v 18. storočí. Došlo k nej vďaka tomu, že rieka Váh zmenila svoje koryto. Šintavské rameno začalo v 18. storočí dominovať, to zo seredskej strany zaniklo.
Aj vďaka zmenám majiteľov a architektonických slohov poznáme dnes kaštieľ v jeho klasicistickej podobe, ktorá pretrvala do súčasnosti. Ak by ste chceli vidieť, ako kaštieľ vyzeral v minulosti, v našom staršom článku nájdete jeho podoby zachytené na dobových pohľadniciach.
Je už akýmsi folklórom, že k hradom patria zaujímavé osobnosti, či už v dobrom alebo zlom zmysle. Patrí medzi ne aj „šintavská bosorka“ Anna Rosina Listhiusová.
Narodila v roku 1583. Jej otcom bol barón Ján Listhius zo Sedmohradska a matkou Anna Nauhasová z Kopčian na Záhorí. V roku 1598 sa vydala za Stanislava Thurza, ktorému porodila troch chlapcov – Stanislava, Adama a Michala, a jedno dievča, Evu Pográniovú.
Jej záľubou bolo práve mučenie, ktoré jej spôsobovalo nesmierne potešenie. Vraj sa pritom dostávala do tranzu a zbožňovala krv. Povrávalo sa, že paktuje s démonmi.
Okrem toho zhromaždila na dvore Šintavského hradu podivných ľudí, ktorých okolie nazývalo čarodejníkmi a ju „kráľovnou čarodejníc“ alebo „šintavskou bosorkou“. Celý príbeh sa dočítate v našom článku.