22.07.2024, meniny má
6. novembra 2023

Sadistka aj bosorka na Šintavskom hrade. Poznáte príbeh Anny Rosiny Listhiusovej?

Sadistka aj bosorka na Šintavskom hrade. Poznáte príbeh Anny Rosiny Listhiusovej?
Zdroje: corycats.sk/FB Fringia
reklama

Obdobie okolo Halloweenu a Dušičiek sa spája s určitým tajomnom a strašidelnými príbehmi. Poznáte napríklad legendy o čarodejníctve a bosorkách? Nie však o tých zahraničných, ale takých, ktoré majú reálne základy v našom regióne aj v našom meste.

Počuli ste už príbeh o šintavskej bosorke? Jej činy naháňajú priam rovnakú hrôzu ako tie, ktorými sa neslávne preslávila čachtická pani Alžbeta Báthoryová. Kto bola Anna Rosina a aký má súvis so Seredským kaštieľom?

Bosorka zo Šintavského hradu

V jednom z posledných podcastov sa v Trnavskom rádiu venovali príbehu takzvanej Šintavskej bosorky – Anne Rosine Listhiusovej. Manželka grófa Turza bola známa svojimi sadistickými praktikami, pre ktoré si vyslúžila označenie bosorka.

„Povrávalo sa o nej hocičo, napríklad i to, že si na Šintavský hrad pozývala strigy,“ povedala v podcaste Trnavského rádia kunsthistorička Emília Valachovičová.

reklama

Vypočujte si zaujímavý rozhovor v bosoráckom podcaste, v ktorom sa dozviete mnoho zaujímavého nielen o šintavskej bosorke ale aj o ďalších z trnavského kraja – o ružindolských bosorkách.

Zdroje: Trnavské rádio, seredsity.sk
Zdieľať na Facebooku