25.09.2023, meniny má
23. marca 2023

Dobrá správa pre fanúšikov rocku. V našom meste vystúpi britská kapela Slade a predvedie svoju hudobnú show

Dobrá správa pre fanúšikov rocku. V našom meste vystúpi britská kapela Slade a predvedie svoju hudobnú show
Zdroje: Mestský amfiteáter Sereď/brightonandhovenews.org
reklama

Seredský amfiteáter sa tesne pred letom otrasie v základoch. Svoj koncert tu totiž odohrá legendárna britská hardrocková skupina Slade. V počte singlov v prvej desiatke piesní britskej hitparády ich prekonala len ďalšia slávna kapela a tou je The Beatles.

Poznávacím znakom a zaujímavosťou tejto kapely je, že názvy jej skladieb a ich texty sú pravopisne vedome a zámerne popletené.

Slade v seredskom amfiteátri

Kapela bola známa predovšetkým búrlivými pódiovými vystúpeniami a veľmi živou komunikáciou s publikom. Teraz prichádzajú na Slovensko so svojou show, ktorá ani po mnohých desaťročiach nestráca šmrnc.

Zaznačte si do kalendára dátum 24. jún 2023 a zažite atmosféru pravých rockových hviezd so svojimi blízkymi či priateľmi.

reklama

Súčasná zostava skupiny Slade:

  • Mal McNulty – spev, gitary,
  • Dave Hill – spev, gitary,
  • John Berry – basová gitara, husle,
  • Don Powell – bicie.

Vstupenky si môžete zakúpiť na tomto odkaze v predpredaji za 14 eur, v druhej vlne za 18 eur a v deň konania koncertu za 22 eur.

Slade

Zdroj: Dom kultúry Sereď

Viac o skupine

Skupina Slade začínala v roku 1966 pod názvom N’Betweens. Vtedy sa zišli členovia dvoch skupín z Midlandu – The Vendors and Steve Brett & The Mavericks. Spočiatku to v tom čase na žiadny veľký úspech nevyzeralo.

Neskôr skupina zmenila svoj názov na Ambrose Slade a spojila sa s manažérom Chas Chandlerom. Časom si názov skrátila len na Slade. Po istú dobu sa štylizovali ako skinheadská kapela.

Avšak kvôli tomu, že to vyvolávalo dojem spojitosti s anglickými futbalovými hooligans, si nechali muzikanti opäť narásť vlasy a čoskoro sa stali vedúcou skupinou nového hudobného smeru – glam rocku.

slade

Zdroj: pastdaily.com

V rokoch 1971 až 1975 vydali niekoľko medzi fanúšikmi veľmi úspešných albumov a singlov. Mnohé z nich sa umiestnili aj na prvých miestach hitparád. Všetky ich naplánované koncerty boli dopredu automaticky vypredané. V tom čase sa bubeník Dan Powel vážne zranil pri autonehode, a tak bola budúcnosť skupiny dosť neistá.

V roku 1974 účinkovali Slade dokonca v rockovom filme Flame. Soundtrack k filmu obsahuje ďalšie veľké hity – Far far away a How does it feel. Po návrate zo svojho ročného turné po Spojených štátoch začala sláva skupiny pomaly opadať. Vo Veľkej Británii sa totiž presadzovali nové hudobné smery – punk rock a new wave.

Skupina sa rýchlo vytrácala z médií a rovnako aj z popredných miest hitparád. Na krátku dobu sa ale vrátila na horné priečky hitparád, a to začiatkom 80. rokov so skladbami Run Runaway a My Oh My a naposledy v roku 1991 so skladbou Radio Wall of Sound.

Zdroje: musicgate.cz, Dom kultúry Sereď
Zdieľať na Facebooku