19.04.2024, meniny má
28. februára 2023

Dôvod výrubu listnatých stromov pred Bistrom Raketa je oveľa jednoduchší, ako by sa mohlo zdať

Dôvod výrubu listnatých stromov pred Bistrom Raketa je oveľa jednoduchší, ako by sa mohlo zdať
Zdroje: google.maps.com/seredsity.sk
reklama

V minulom týždni zarezonovala medzi občanmi nášho mesta téma výrubu dvoch listnatých stromov neďaleko pri seredskom Bistre Raketa. Viacerých ľudí to nenechalo chladnými a na sociálnych sieťach sme mohli čítať mnoho rozhorčených príspevkov a komentárov.

Čo bolo dôvodom výrubu týchto stromov? Dohady boli rôzne. Niečí skrytý osobný zámer, zlá zdravotná kondícia stromov či rekonštrukcia sochy v okolí stromov. Ako to bolo v skutočnosti?

Čo bolo príčinou výrubu listnatých stromov?

Mesto sa rozhodlo uviesť veci na pravú mieru. Čo v skutočnosti stojí za výrubom, vysvetlila na Seredských novinkách Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie mesta Sereď:

„Výrub dvoch stromov bol realizovaný na základe právoplatného výrubového povolenia, ktoré mesto zverejnilo na svojej Úradnej tabuli. Dôvodom výrubu bolo poškodzovanie oplotenia a sokla sochy Sv. Jána Nepomuckého. Baroková socha je aktuálne v procese reštaurovania a je bežným postupom, ak sa po obnove pamiatky musí upraviť či zredukovať zeleň v jej okolí. Je to kvôli zamedzeniu ďalšej degradácie pamiatky a špineniu na pamiatku (zo stromov padajú listy, peľ, výkaly vtákov…).

Dva stromy nemohli byť v tomto prípade iba zredukované, ale vypílené. Jeden strom bol chorý a druhý staticky nestabilný kvôli svojmu plytkému koreňovému systému. Za výrub bude, samozrejme, zrealizovaná náhradná výsadba, a to vo vhodnom vegetačnom období.“

reklama

Význam historickej pamiatky

Socha sv. Jána Nepomuckého, ktorá sa posledných 100 rokov nachádza v tesnej blízkosti dnes už vypílených stromov je práve u odborného reštaurátora, ktorý pracuje na oprave škôd spôsobených časom aj predošlými neodbornými zásahmi.

Sv. Ján Nepomucký ako patrón vôd ovplyvňuje dážď, chráni pred utopením, povodňami, je tiež patrónom rybárov, pltníkov, mlynárov, námorníkov – je teda odvekým ochrancom a patrónom nás všetkých. Na Slovensku sú sochy tohto patróna umiestňované hlavne pri riekach, potokoch a mostoch.

Priebeh doterajšej rekonštrukcie sochy. Zdroj: Bohuslav Godály

 

Zdroj: seredsity.sk

Mesto kvôli podobným nezrovnalostiam žiada občanov, aby v prípade nejasností a otázok kontaktovali priamo mestský úrad alebo pracovníčku poverenú komunikáciou mesta: Zuzana Slahučková, zuzana.slahuckova@sered.sk, 0911 707 779.

Stromy, ktoré dlhé roky zdobili okolie Bistra Raketa, mali nielen estetickú funkciu. Poskytovali tiež dostatok tieňa, kde bolo možné sa schladiť počas prechádzok v teplých letných dňoch.

Veríme, že naplánované novovysadené stromy budú skrášľovať územie Serede minimálne tak, ako to robili tie dva prenádherné kusy, ktoré si vždy budú pamätať mnohí z nás.

Zdroj: google.maps.com

výrubu

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

Zdroj: seredsity.sk

 

Zdroje: seredskenovinky.sk
Zdieľať na Facebooku