27.06.2022, meniny má
14. júna 2022

DOVOLENKA NA SLOVENSKU: To naj z Trnavského kraja

DOVOLENKA NA SLOVENSKU: To naj z Trnavského kraja
Zdroj: malkiapark.sk/slovenskycestovatel.sk
reklama

Naše Slovensko je nádherná krajina, ktorá ponúka mnoho príležitostí, ako si užiť dovolenku doma. Máme prekrásnu prírodu, technické pamiatky, hrady, zámky aj kaštiele či kostoly.

Deti milujú rôzne minizoo, aquaparky či rôzne adrenalínové atrakcie. My dospelí nepohrdneme turistikou, na ktorú je na Slovensku príležitostí viac než dosť.

Nakoľko sa blížia letné prázdniny a mnohí už určite plánujete letné dovolenky či víkendové výlety, rozhodli sme sa pripraviť pre vás „miniseriál“ o dovolenke na Slovensku. Postupne vám prinesieme to naj z každého kraja.

Dnes vás pozývame na prehliadku Trnavského kraja. Veríme, že ponúka dostatok zaujímavých miest, ktoré vás nadchnú a zahrniete ich do svojho letného programu.

reklama

Hrady, zámky, kaštiele

Trnavský kraj má viacero zaujímavých hradov, zámkov a kaštieľov. Hneď na úvod nesmie chýbať známy Smolenický zámok, ktorý prešiel viacerými rekonštrukciami. Spravuje ho Slovenská akadémia vied a jeho priestory sa využívajú na početné konferencie, svadby, ale aj akcie pre verejnosť.

Medzi ďalšie zaujímavé objekty patria napríklad zrúcanina Kláštora sv. Kataríny, Kaštieľ Chtelnica, Hrad Dobrá Voda, Hrad Ostrý Kameň, Hlohovský zámok a Kaštieľ v Budmericiach. Za zmienku určite stojí aj zrúcanina hradu Korlátka či Kaštieľ Dolná Krupá.

Kaštieľ v Dolnej Krupej je obklopený 17 ha anglickým parkom s Veľkým jazerom s Lujziným ostrovom. Ten je pomenovaný po predčasne narodenej dcére grófa Jozefa Brunsvika. Kaštieľ navštívil aj známy hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven, ktorý tu pravdepodobne skomponoval známu Sonátu mesačného svitu.

V Galante sa zasa nachádzajú Renesančný kaštieľ Esterházyovcov a Neogotický kaštieľ. Renesančný kaštieľ v Galante je pýchou a symbolom mesta. Stojí uprostred sídliska obklopený panelovou zástavbou. Postavený bol na prelome 16. a 17. storočia. Viackrát bol prestavaný a upravený. Návštevníci tu nájdu expozíciu meštianskeho bývania z konca 19. storočia a expozíciu miestopisu Galanty a okolia.

Múzeá, galérie, pamätníky

Medzi múzeá v Trnavskom kraji môžeme zaradiť Múzeum holokaustu v Seredi, Mestskú vežu v Trnave, Vlastivedné múzeum v Hlohovci, Múzeum Molpír v Smoleniciach a Západoslovenské múzeum v Trnave.

Nesmieme zabudnúť ani na Vlastivedné múzeum v Galante, Mestské múzeum v Seredi, Záhorské múzeum v Skalici či Balneologické múzeum a Vojenské historické múzeum v Piešťanoch. V Chtelnici môžeme navštíviť Regionálne múzeum a v Dunajskej Strede nájdeme Žitnoostrovské múzeum.

Zdroj: slovenskycestovatel.sk

Zdroj: slovenskycestovatel.sk

Zaujímavým spestrením sú pamätné izby a pamätné domy. Z nich môžeme spomenúť Pamätnú izbu Ivana Krasku v Piešťanoch a Pamätný dom Juraja Fándlyho v Naháči.

Zaujímavé miesta sú tiež Rotunda sv. Juraja v Skalici, Holíčske megality v Holíči, Kostolec – Veľkomoravský dvorec v obci Ducové a Vlastivedný dom Šamorín.

Čo sa týka pamätníkov, tak v Trnave sú napríklad Pamätník Antona Bernoláka a Pamätník padlým v prvej svetovej vojne. Mimo Trnavy sa nachádzajú Pamätník SNP U Rehušov v Prietrži, Mohyla J. M. Urbana v Hlbokom a Štefánikova mohyla na Bradle v Brezovej pod Bradlom.

Cirkevné pamiatky

Trnava je nie nadarmo prezývaná Malý Rím. Na kostoly tu natrafíte doslova na každom kroku. Medzi ne môžeme zaradiť Kostol sv. Heleny, Kostol Nepoškvrneného Počatia Panny Márie – klariský, Dóm – Baziliku sv. Mikuláša, Katedrálu sv. Jána Krstiteľa – univerzitný, Kostol sv. Jakuba staršieho, apoštola – františkánsky, Kostol sv. Jozefa – pavlínsky, Kostol Najsvätejšej Trojice – jezuitský, Kostol sv. Anny – uršulínsky, Evanjelický kostol a. v. a Pravoslávny chrám sv. Trojice.

Za zmienku určite stoja aj dve trnavské synagógy. Synagóga status quo ante slúži ako výstavné centrum – Centrum súčasného umenia Galérie Jána Koniarka v Trnave. Druhá synagóga je Ortodoxná (malá) synagóga. Jej priestory v súčasnosti využíva kaviareň Synagóga café.

Mimo Trnavu si môžeme všimnúť Baziliku Panny Márie v Šaštíne, Synagógu v Šamoríne, Kalváriu v Skalici, Chrám Matky Božej Počajevskej v Holíči, Kostol sv. Michala Archanjela v obci Kočín-Lančár či Jezuitský kostol a podzemné krypty v Skalici.

Zdroj: visitbratislava.com

Bazilika Sedembolestnej Panny Márie Šaštín-Stráže. Zdroj: visitbratislava.com

Technické pamiatky

V skupine technických pamiatok v Trnavskom kraji vynikajú mlyny. Môžeme medzi ne zaradiť Mlyn bratov Pilárikových, Veterný mlyn v Holíči, Vodný mlyn Jahodná, Automatický mlyn NUPOD v Trnave, Gažov kamenný mlyn v Trnave, Vnútorný mlyn v Trnave a Parný mlyn v Trnave.

Určite však nesmieme prehliadnuť ani ďalšie zaujímavé technické pamiatky – Lesnú železnicu Katarínka, Bellušov vodojem v Trnave a bývalý Trnavský cukrovar, v ktorom bola v roku 2004 ukončená výroba.

Prírodné zaujímavosti a turistika

V rámci výletov po okolí a v prírode môžete navštíviť napríklad Hradisko Molpír, ktoré nájdete kúsok od Smolenického zámku. Ďalšie krásne miesta sú zalesnený vrch so skalným útvarom Malá pec či jaskyňa Veľká pec nachádzajúce sa v Dobrovodskom krase pri Prašníku.

Za zmienku určite stojí aj Zámocká záhrada v Hlohovci s najrozsiahlejším platanovým hájom či Žitný ostrov – najväčší riečny ostrov v Európe a zároveň najväčšia zásobáreň pitnej vody v strednej Európe. Nemôžeme vynechať ani Fándlyho jabloň v Naháči, tiesňavu Hlboča v Smoleniciach a skalný útvar Čierna skala v Lošonci.

Zaujímavé sú aj zamokrené lesy v Bukovej a Čertov žľab (skalný žľab) v Smoleniciach, ktorý obsahuje viaceré krasové formy s prevahou puklinových škrapov.

Rozhľadne a jaskyne

Za úžasným výhľadom netreba chodiť až tak ďaleko. Blízko Cerovej sa nachádza Rozhľadňa Rozbehy, neďaleko obce Prietrž nájdeme Rozhľadňu Lipovec. Za zmienku stoja tiež Rozhľadňa na Marháte, Rozhľadňa na Hrebeni nad Holíčom, ale aj k nám najbližšia Vyhliadka Šianec pri Hlohovci.

Sprístupnených jaskýň nájdeme v Trnavskom kraji málo. Konkrétne iba tri, a to Jaskyňu Driny a Veľkú a Malú dolnosokolskú jaskyňu.

V Jaskyni Driny prebiehajú komentované prehliadky v dĺžke 30 minút. Nachádzajú sa v nej sintrové záclony so zúbkovitým lemovaním. Sú tu aj sintrové jazierka, vodopády a náteky, pagodovité stalagmity a rozličné formy stalaktitov.

Veľká a Malá dolnosokolská jaskyňa sa nachádzajú v pohorí Považský Inovec. Sú to puklinové jaskyne v útvare Sokolie skaly v nadmorskej výške 477 m n. m. Obe sú vyhlásené za prírodné pamiatky. Nachádzajú sa v blízkosti značených turistických chodníkov.

Zvieratá

Deti určite potešia výlety na zvieracie farmy či do ZOO. Neďaleko Serede nájdete Zemanský dvor v Šúrovciach, v blízkosti Galanty sa nachádza Ranč na Striebornom jazere. Určite sa oplatí navštíviť aj záchrannú stanicu Malkia park v obci Orechová Potôň.

Na Ranči na Striebornom jazere si návštevníci môžu užiť jazdu na koni či v kráľovskom voze. Taktiež majú k dispozícii detské ihrisko a možnosť rybolovu. Neprehliadnuteľná je aj vyhliadková veža s krásnym výhľadom na Galantu a jej okolie.

Ďalej môžete so svojimi ratolesťami navštíviť Agro Farmu Dolina neďaleko Trnavy, Ranč Black white horse v Blahovej, Farmu Pod Tŕstím v Bukovej, Magic Ranch v Čároch, Farmu Etelka v Prašníku, Ekopark Relax Čierna Voda, Czajlik Ranch v Dunajskom Klátove či Ranč Arkádia v Kyselici.

Kúpaliská a aquaparky

V horúcich letných dňoch je veľmi príjemné, keď sa môžeme niekde schladiť a užiť si zábavu vo vode. V Trnavskom kraji máme hneď niekoľko možností, ako Thermal Corvinius Veľký Meder, Thermalpark Dunajská Streda, Kúpalisko Eva Piešťany, Kúpalisko Kamenný mlyn v Trnave a Aquapark Trnava.

V Trnave môžete využiť ešte Mestskú plaváreň Zátvor či kúpalisko Castiglione. Mimo Trnavu môžeme odpočívať pri Vodnej nádrži Suchá v Suchej nad Parnou, na Kúpalisku Hlohovec, na Vodnej nádrži Buková a v Termál Centre Galandia v Galante.

Kúpalisko Kamenný mlyn v Trnave. Zdroj: trnavske.radio

Kúpalisko Kamenný mlyn v Trnave. Zdroj: trnavske.radio

Adrenalínové zážitky

V rámci Trnavského kraja si môžete užiť adrenalín pri splave alebo paddleboardingu na Váhu v Hlohovci, Dobrodružný let balónom z Trnavy, ale aj vyhliadkové lety z letísk Sládkovičovo, Krakovany a Trnava – Boleráz.

Za vyskúšanie stoja aj tandemový zoskok padákom v Senici, jazda na formule ADAC MASTERS či na pretekárskom Porsche 911 v Slovakia Ringu v Orechovej Potôni či zážitkový paintball pre celú partiu v Kútoch.

Iné zaujímavosti v kraji

Dôležitou súčasťou tohto kraja je jeho história, ale aj kultúra a ďalšie zaujímavosti. Preto sa pozrime na niekoľko zaujímavých faktov:

  • prvá písomná zmienka o Trnave je z roku 1211,
  • v roku 1238 Trnave udelil kráľ Belo IV. výsady slobodného kráľovského mesta,
  • od 1. augusta do 24. septembra Trnava zažila ničivú epidémiu cholery,
  • Trnava sa stala 25. augusta 1996 krajským mestom,
  • v Trnave je viacero domácich hudobných skupín a interpretov, napríklad skupiny EXIL a Hudba z Marsu a interpreti Graeme Mark a Dominika Mirgová,
  • v Skalici sa nachádza Baťov kanál.

Veríme, že v našom rozsiahlom prehľade zaujímavostí Trnavského kraja ste si našli aj niečo pre seba. Vieme, že obsiahnuť všetko, čo tento kraj ponúka, sa nedá v jednom článku, a preto budeme radi, keď sa o vaše tipy na výlet v Trnavskom kraji podelíte v komentároch.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: klocher.sk, trnava.dnes24.sk, kamnavylet.sk, muzeum.sk, obce.tasr.sk, megaubytovanie.sk, Wikipedia, slovak-jewish-heritage.org, synagogacafe.sk, attelier.sk, smolenice.com, dromedar.sk, zn.sk, vitajtevtrnave.sk, sorger.sk, najmama.aktuality.sk, slovenskycestovatel.sk, visitbratislava.com, vitajtevtrnave.sk, malkiapark.sk, trnavske.radio
Zdieľať na Facebooku