27.06.2022, meniny má
21. júna 2022

DOVOLENKA NA SLOVENSKU: To naj z Nitrianskeho kraja

DOVOLENKA NA SLOVENSKU: To naj z Nitrianskeho kraja
Zdroje: vadasland.sk/slovenskycestovatel.sk/sorger.sk
reklama

Naše Slovensko je nádherná krajina, ktorá ponúka mnoho príležitostí, ako si užiť dovolenku doma. Máme prekrásnu prírodu, technické pamiatky, hrady, zámky aj kaštiele či kostoly.

Deti milujú rôzne minizoo, aquaparky či rôzne adrenalínové atrakcie. My dospelí nepohrdneme turistikou, na ktorú je na Slovensku príležitostí viac než dosť.

Nakoľko sa blížia letné prázdniny a mnohí už určite plánujete letné dovolenky či víkendové výlety, rozhodli sme sa pripraviť pre vás „miniseriál“ o dovolenke na Slovensku. Postupne vám prinesieme to naj z každého kraja.

Dnes vás pozývame na prehliadku Nitrianskeho kraja. Veríme, že ponúka dostatok zaujímavých miest, ktoré vás nadchnú a zahrniete ich do svojho letného programu.

reklama

Hrady, zámky, kaštiele

V Nitrianskom kraji nájdete množstvo hradov a zámkov, ktoré stoja za návštevu. Medzi najznámejšie patrí hrad Hrušov, Topoľčiansky hrad, hrad Oponice, Nitriansky hrad alebo hrad Gýmeš.

Zrúcanina hradu Gýmeš sa nachádza nad obcou Jelenec, na južnom svahu pohoria Tríbeč. Hrad dal postaviť pravdepodobne v rokoch 1253 – 1270 na mieste starého hradiska Ondrej z rodu Hont-Pázmányovcov, syn komesa Ivanku, aj keď prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1250.

Navštíviť môžete tiež Zoborský kláštor, Levický hrad a Čierny hrad. Všetky zrúcaniny hradov určite stoja za to, ich vidieť. Nasať atmosféru histórie a zároveň stráviť príjemnú prechádzku.

Zdroj: sorger.sk

Múzeá, galérie, pamätníky

Ortodoxná synagóga (Národná kultúrna pamiatka) postavená v roku 1916 v Šuranoch patrí medzi najkrajšie synagógy na Slovensku a po rekonštrukcii interiéru slúži od roku 2005 ako kultúrny stánok. Využíva sa na rôzne spoločenské udalosti ako koncerty, výstavy, prípadne prezentácie.

Rímske lapidárium – expozícia Podunajského múzea v Komárne – je inštalované v Bašte VI., v južnej časti bastiónu od roku 1993. V objekte, ktorý je zaujímavou fortifikačnou stavbou pochádzajúcou z 19. storočia, sú inštalované rímske kamenosochárske pamiatky.

Diecézne múzeum Nitra sídli na nádvorí Nitrianskeho hradu v zrekonštruovaných hospodárskych budovách. Je rozdelené na dve časti. V prvej časti s názvom Keď písmo prehovorí sa nachádzajú písomné pamiatky a artefakty viažuce sa k Veľkej Morave. V druhej časti, Klenotnici, je umiestnený chrámový poklad Nitrianskej katedrály a Biskupského úradu v Nitre.

Podunajské múzeum v Komárne skúma vývoj a súčasný stav spoločnosti na území okresu Komárno, ako aj prírodu južnej časti Podunajskej nížiny v okresoch Komárno a Nové Zámky. Zameriava sa tiež na históriu, národopis a dejiny maďarskej národnostnej menšiny, ako aj na výskum a dokumentáciu rímskych pamiatok v okrese Komárno.

Priamo v Komárne má štyri expozície – Kultúrny palác (bývalá budova Jókaiho spolku a hlavné sídlo múzea), Zichyho palác, Budovu múzea a knižnice (obrazáreň) a vyššie spomínané Rímske lapidárium. Okrem spravuje Expozíciu ľudovej architektúry a bývania v Roľníckom dome v Martovciach.

Technické pamiatky

V skupine technických pamiatok v Nitrianskom kraji vynikajú mlyny. Nachádzajú sa tu Bohunický vodný mlyn, Vodný mlyn Kolárovo a Mašekov mlyn Vráble.

Vysunutá expozícia Tekovského múzea sa nachádza pri potoku Sikenica, približne 2 km od dedinky Bohunice. V mlyne je zriadené múzeum, v ktorom sa môžu návštevníci oboznámiť s jeho pôvodným fungovaním.

Vodný mlyn Kolárovo sa nachádza na mŕtvom ramene Dunaja v blízkosti mestečka Kolárovo. Zaujímavosťou je, že Vodný mlyn Kolárovo je posledným plávajúcim mlynom na Slovensku (je postavený na dvoch rovnobežných člnoch).

Severne od mesta Vráble v mestskej časti Dolný Ohaj sa nachádza rodinná farma Mašekov mlyn Vráble. Je súčasťou Požitavského múzea mlynárstva, ktoré vzniklo v roku 2004.

Zdroj: sorger.sk

Prírodné zaujímavosti a turistika

Nitriansky kraj sa rozprestiera na juhu Slovenska a ponúka viaceré krásne lokality. Či už je to vrch Zobor a kalvária priamo pri Nitre alebo niektoré menej známe miesta.

Zaujímavosťou v kraji je aj Vodná nádrž Kráľová. Ide o nádrž na rieke Váh medzi mestami Sereď a Šaľa, neďaleko mesta Galanta. Bola vybudovaná v roku 1985 ako protipovodňová ochrana a je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Momentálne má viacúčelové využitie: ťažba štrkopieskov, chov rýb, zásobník zavlažovacej vody a v neposlednom rade slúži aj na rekreačno-športové účely.

V Nitrianskom kraji sa nachádza dokonca aj vodopád. Ide o Rudniansky vodopád, jediný vodopád v Štiavnických vrchoch neďaleko obce Uhliská v okrese Levice, v lesoch Rudnianskej doliny. Má výšku 4 m, je napájaný z Rudnianského potoka a pozostáva z viacerých prúdov obtekajúcich mohutný skalný schod. Pri vodopáde sa nachádza príjemné posedenie, stôl, lavičky a ohnisko, kde je možné si oddychnúť.

Na výber máte z mnohých alternatív, kam sa aj v tomto období môžete vybrať na výlet do prírody.

Rozhľadne a jaskyne

Kto sa rád pozerá na svet z „vtáčej perspektívy“, môže to tentokrát skúsiť z rozhľadní, ktorých je v Nitrianskom kraji neúrekom. Patria medzi ne Rozhľadňa Veľké Kosihy, Rozhľadňa Radošinka, Rozhľadňa na Levickej kalvárii, Pamätník – rozhľadňa na Vápniku, Rozhľadňa Kravany nad Dunajom, Vyhliadka Skaly.

V Nitrianskom kraji sa nachádza jedna jaskyňa – Jaskyňa Čertova pec Radošina. Je to malá krasová jaskyňa a prírodná pamiatka v pohorí Považský Inovec v podcelku Inovecké predhorie, neďaleko obce Radošina.

Jaskyňa, ktorá je dlhá približne 27 m, priemerne 6 m široká a jej maximálna výška je 4,6 m, vznikla krasovatením dolomitického vápenca. Ide o vzácnu archeologickú a paleontologickú lokalitu, ktorá sa považuje za najstaršie osídlenú lokalitu na našom území už v staršej dobe kamennej.

Zdroj: sorger.sk

Zvieratá

Ranč u Bobiho v Novom Tekove je celoročne otvorený ranč a nachádza sa cca 13 km od Levíc, v časti Nový Tekov. Kompletne vybavený areál s ubytovacími a stravovacími službami je zameraný na oddych a relax v prírode. Ponúka tiež jazdu na koni či na koči, ale aj rôzne kurzy jazdenia na koňoch pre deti aj dospelých. Relaxačná časť areálu je situovaná v peknom prostredí rieky Hron a ponúka viacero možností aktívneho vyžitia.

Ranč pod Babicou sa nachádza na konci obce Bojná, ktorá je vzdialená približne 23 km od kúpeľného mesta Piešťany. V areáli ranču sa okrem ubytovania nachádza ZOO, dva rybníky a reštaurácia. Zoologická záhrada ponúka prehliadku, v rámci ktorej môžete vidieť až 40 druhov zvierat z rôznych kútov sveta.

Rodinná farma Mašekov mlyn Vráble je situovaná na rieke Žitava severne od mesta Vráble v mestskej časti Horný Ohaj. Je súčasťou Požitavského múzea mlynárstva, ktoré vzniklo v roku 2004 iniciatívou občianskeho združenia Fontis a rodinnej farmy Mašekov mlyn.

Múzeum a jeho expozícia ponúka prehliadku poľnohospodárskeho, tkáčskeho a korytárskeho náradia, starých furmanských vozov, mlynských kameňov, studní, stodôl, mlynárovho domu, domov pre služobníctvo a tovarišov. V areáli mlyna je vybudovaná farma so zvieratami žijúcimi v našich krajoch na prelome 19. a 20. storočia ,ako je slovenská biela hus, somár domáci, uhorská mangalica či hortobadská racka.

Kúpaliská a aquaparky

V horúcich letných dňoch je veľmi príjemné, keď sa môžeme niekde schladiť a užiť si zábavu vo vode. V Nitrianskom kraji máme hneď niekoľko možností, ako napríklad Termálne kúpalisko Podhájska, kúpalisko Patince, Thermal Park Nitrava v Poľnom Kesove, Kúpalisko Santovka alebo AVA Thermalpark Diakovce, ktorý otvoril svoje brány len nedávno.

Ďalej môžete navštíviť kúpalisko Margita – Ilona v Leviciach, Aquapark Vadaš Thermal Resort Štúrovo, Termálne kúpalisko Komárno, kúpalisko Štrand Emila Tatárika v Nových Zámkoch či Termálne kúpalisko Tvrdošovce.

Zdroj: slovenskycestovatel.sk

Adrenalínové zážitky

V rámci Nitrianskeho kraja si môžete užiť adrenalín na profesionálnej motokárovej dráhe Fibo karting Nové Zámky. Táto hala patrí medzi tri najväčšie motokárové haly na Slovensku a pravidelne usporadúva rôzne preteky.

Za vyskúšanie stojí tiež Lanový park VadašLand, ktorý sa nachádza v Štúrove v areáli termálneho kúpaliska. Vybudovaný bol v roku 2016 a patrí medzi najnovšie lanové parky na Slovensku. Ponúka 54 prekážok pre malých aj veľkých nadšencov.

Zdroj: vadasland.sk

Iné zaujímavosti v kraji

  • Nitra bola podobne ako Rím založená na siedmich pahorkoch – na Zobore, hradnom kopci, Kalvárii, Čermáni, Borine, na Vŕšku a na Martinskom vrchu.
  • Nitre patrí prívlastok matka slovenských miest, pretože v dejinách slovenského národa zohrala významnú úlohu.
  • Zachovanosťou a počtom hrobov sa pohrebisko na Priemyselnej ulici zaraďuje medzi desiatku najväčších nálezísk svojho druhu v Európe. V preskúmanej časti sa našlo 75 kostrových hrobov a bližšie neurčený počet žiarových hrobov.

Veríme, že v našom rozsiahlom prehľade zaujímavostí Nitrianskeho kraja ste si našli aj niečo pre seba. Vieme, že obsiahnuť všetko, čo tento kraj ponúka, sa nedá v jednom článku, a preto budeme radi, keď sa o vaše tipy na výlet v Nitrianskom kraji podelíte v komentároch.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: dromedar.zoznam.sk, sorger.sk, kamnavylet.sk, slovenskycestovatel.sk, vadasland.sk, nitra.eu, regionnitra.sk, travelquide.sk
Zdieľať na Facebooku