Obchodná akadémia v Seredi patrí do siete stredných odborných škôl, ktorých zriaďovateľom je Trnavský samosprávny kraj. Pri svojej výchovno-vzdelávacej činnosti uplatňuje moderné vyučovacie metódy v duchu hesla: „Spájame tradíciu s kvalitou“.
Už 47 rokov sa darí Obchodnej akadémii v Seredi vychovávať úspešných absolventov. Študenti tejto školy nájdu uplatnenie na trhu práce na pozíciách stredného manažmentu v podnikateľskej sfére, v oblasti obchodu, služieb, cestovného ruchu a verejnej správy.
Veľká časť absolventov pokračuje tiež v štúdiu na vysokých školách. Študenti si svoje v škole nadobudnuté teoretické vedomosti a praktické zručnosti v treťom a štvrtom ročníku štúdia overujú a zdokonaľujú aj v rámci odbornej dvojtýždňovej praxe u zamestnávateľov.
Ide o systém vzdelávania a prípravy na výkon povolania. Je špecifický úzkym prepojením všeobecného teoretického vzdelávania na strednej odbornej škole s praktickou prípravou u konkrétneho zamestnávateľa.
Praktické vyučovanie prebieha priamo na reálnom pracovisku zamestnávateľa. Každý žiak s ním uzavrie učebnú zmluvu, v ktorej sú dané podmienky vyplácania štipendia a iného zabezpečenia. V dôsledku toho budú mať absolventi vyššiu pravdepodobnosť zamestnanosti na trhu práce.
Obchodná akadémia v Seredi uzatvorila zmluvy s 15 zamestnávateľmi:
V školskom roku 2021/2022 škola úspešne pokračuje 2. ročníkom štúdia v systéme duálneho vzdelávania (SDV). O atraktivite a popularite duálneho vzdelávania zo strany rodičov a žiakov končiacich základnú školu svedčí aj skutočnosť, že v školskom roku 2021/2022 zo 48 žiakov zapísaných do prvého ročníka až 33 žiakov prejavilo záujem vstúpiť do SDV.
Nakoľko je škola limitovaná počtom zamestnávateľov, v tomto školskom roku sa podarilo zo spomínaných 33 žiakov uzatvoriť učebné zmluvy a zapojiť tak do systému duálneho vzdelávania 17 žiakov prvého ročníka. Od minulého školského roka pokračuje v SDV 13 žiakov druhého ročníka. Aktuálne študuje na škole spolu 30 žiakov prvého a druhého ročníka v systéme duálneho vzdelávania.
Republiková únia zamestnávateľov hodnotí prácu a výsledky školy dosiahnuté v oblasti duálneho vzdelávania vysoko pozitívne. Kladné ohlasy na SDV majú aj žiaci a zamestnávatelia zapojení do SDV. Žiaci vzdelávajúci sa v SDV absolvujú v 1. ročníku 6 hodín týždenne, v druhom ročníku 7 hodín týždenne a v treťom a štvrtom ročníku 14 hodín týždenne na pracovisku praktického vyučovania u zamestnávateľa.
Ich hlavným benefitom je to, že sa pripravujú na budúce povolanie v reálnych podmienkach u zamestnávateľa. Teoretické vedomosti a zručnosti získané v škole si zdokonaľujú a overujú priamo v praxi. Nadobúdajú pracovné návyky a osvojujú si firemnú kultúru, učia sa vystupovať a komunikovať so spolupracovníkmi na pracoviskách.
V neposlednom rade je prínosom pre žiakov tiež vyššia konkurenčná výhoda pri uplatnení sa na trhu práce. Okrem toho žiaci dostávajú od zamestnávateľa príspevok na stravu, odmenu za produktívnu prácu a tí najlepší majú nárok aj na podnikové štipendium.
Trnavský samosprávny kraj ako zriaďovateľ školy podporuje duálne vzdelávanie na stredných odborných školách v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti aj finančnými benefitmi. Konkrétne poskytuje: