27.06.2022, meniny má
28. mája 2022

Finančnú dotáciu z Fondu na rozvoj Trnavského kraja získal aj Veslársky klub v Šintave. Na čo plánuje využiť 13 000 eur?

Finančnú dotáciu z Fondu na rozvoj Trnavského kraja získal aj Veslársky klub v Šintave. Na čo plánuje využiť 13 000 eur?
Zdroj: FB Veslársky klub Šintava/unsplash.com
reklama

Trnavský samosprávny kraj zverejnil v pondelok 23. mája 2022 zoznam projektov, ktoré získali finančnú dotáciu z Fondu na rozvoj Trnavského kraja. Spomedzi 111 doručených žiadostí bolo podporených 51, medzi ktoré bude rozdelených spolu 900-tisíc eur.

Dotáciu z Fondu na rozvoj Trnavského kraja sa podarilo získať aj Veslárskemu klubu Šintava. Vďaka nej bude môcť vybaviť energeticky sebestačné športovisko.

Vykurovanie spôsobom, ktorý nezaťažuje životné prostredie

Veslársky klub Šintava požiadal o dotácie na vykurovanie v celkovej výške 15 460 eur, z čoho mu bolo TTSK schválených 13 000 eur. Tieto by chceli použiť na vykurovanie vlastnou energiou zo slnka v priestoroch klubu prostredníctvom solárnych panelov.

Vykurovanie priestorov elektrickou energiou z verejnej elektrickej siete je finančne náročné a aj zbytočné, nakoľko priestory klubu sa využívajú iba v popoludňajších hodinách. Išlo by o priestory šatní, trenažéra na bazéne, ohrev TUV, klimatizáciu či ďalšie drobné elektrické spotrebiče.

reklama

Poloha budovy a optimálne využitie strechy o výmere 940 m2 pomocou hybridného solárneho systému umožňuje používať tento spôsob vykurovania. Infrapanely by boli ideálne, pretože zohrievajú predmety okamžite a je to najvhodnejšie pre ohrev šatní.

Vďaka schválenej dotácii sa tak priestory Veslárskeho klubu Šintava dočkajú nového kúrenia s nížšími prevádzkovými nákladmi a nenáročnou obsluhou.

Zdroj: FB Veslársky klub Šintava

Financie poputujú do množstva oblastí

Finančne podporené boli projekty, aktivity, akcie a činnosť organizácií a obcí s celoregionálnym a nadregionálnym charakterom, ktoré potrebujú väčšie finančné krytie.

„Aj v roku 2022 podporíme výnimočné aktivity, ktoré budú prínosom pre rozvoj našej župy v rôznych tematických oblastiach. Podporou 51 projektov sledujeme obnovu historických pamiatok, rozmach kreatívneho priemyslu, tvorbu zelenej krajiny, vzdelávanie mládeže, fungovanie IT start-upov či rozvoj elektromobility,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Ďalej doplnil, že medzi zámermi, ktoré najviac ocenila výberová komisia, je napríklad oprava strechy na Dome kultúry v Skalici od slávneho architekta Dušana Samuela Jurkoviča. Najlepšie hodnoteným projektom sa stala záchrana hradu Korlátka pri Cerovej v okrese Senica.

Trnavský kraj sa rozšíri o elektronabíjacie stanice

Medzi ďalšie podporené projekty patrí obnova pamiatkovo chráneného objektu synagógy v obci Šaštín-Stráže. V rámci rekonštrukcie prebehne okrem zavedenia prípojky na vodu a elektrinu aj reštaurátorský výskum.

V Trnavskom kraji taktiež pribudnú elekronabíjacie stanice, na ktoré bola z fondu vyčlenená suma 58 000 eur. Majitelia elektrických vozidiel tak budú mať viac pohodlných možností, kde dobiť svoje auto.

Podporených bude množstvo aktivít

Dotáciu sa podarilo získať aj obci Oľdza v okrese Dunajská Streda, ktorá plánuje za 10 000 eur zrekonštruovať kolkáreň, v ktorej budú organizované športové a komunitné aktivity.

Kraj ďalej finančne podporí zámer Fóra inštitútu pre výskum menšín. V Dunajskej Strede tak bude vybudované štúdio na nahrávanie série podcastov #SocIn na propagáciu sociálnych inovácií a sociálneho podnikania.

Z fantastickej správy sa tešíme spolu s Veslárkym klubom v Šintave a zároveň gratulujeme k skvelému úspechu.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Veslársky klub Šintava, trnava-vuc.sk
Zdieľať na Facebooku