Objavuje sa v amerických a v britských filmoch a na anglických univerzitách patrí k prestížnym športom. Zamilovali si ho aj celebrity, ako napríklad Gerard Butler, Hugh Jackman, Jason Statham, Kevin Spacey a počas štúdia na univerzite sa mu venoval aj princ William, Bradley Cooper či Edward Norton. O akom športe je reč?
Hoci korene tohto športu nájdeme aj vo Fenícii, v starovekom Grécku či v stredovekej Benátskej republike, novodobé moderné veslovanie sa zrodilo v Anglicku v 18. storočí. Prvé, dnes už legendárne preteky osemveslíc, sa konali 10. júna 1829 na rieke Temža a zmerali si na nich sily študenti dvoch konkurenčných univerzít – Oxford a Cambridge. Vyhrali Oxfordčania.
Dnes vám prinášame článok o veslárskom klube v Šintave. Dozviete sa, s akými problémami sa v súčasnosti potýka, kde všade nás šintavskí veslári reprezentujú a nahliadneme do histórie klubu od 80. až po miléniové roky.
V októbri 2019 prebehli v klube zmeny, kedy bol zvolený nový výkonný výbor, schválili sa nové stanovy klubu a názov klubu sa zmenil z TJ Šintava na Veslársky klub Šintava. Základnou oporou klubu sú jeho predseda Peter Šipeky a predseda Veslárskeho klubu MASTERS a rekreačného veslovania Šintava Alfonz Čambál. Trénermi sú Marek Režnák a Monika Tichá. Ako sa však dočítate nižšie, Marek má reprezentačné povinnosti a Monika študuje na vysokej školy, preto by klub potreboval trénera na plný úväzok.
Veslársky klub Šintava je aktívny aj na Facebooku a Instagrame a pre získanie dôležitých informácií môžete tiež navštíviť ich webovú stránku.
Keďže budova aj areál majú za sebou úctyhodných 35 rokov existencie, zub času sa podpísal na vnútornom aj vonkajšom zariadení. V decembri 2019 preto členovia zorganizovali brigádu, počas ktorej sa im podarilo zaplniť jeden veľký kontajner a vďaka sponzorovi boli zrekonštruované dámske aj pánske šatne. Počas ďalšej brigády plánujú dať do poriadku hangár a uvoľniť v ňom miesto pre nové lode.
S finančnou podporou obce Šintava sa podarilo uskutočniť nevyhnutnú opravu strechy, ale rekonštrukciu už zúfalo potrebuje celá budova. Okrem toho by v klube chceli vybudovať oddelený priestor pre trenažéry a posilňovne a hlavne doplniť lodný park a príslušenstvo. Nový predseda sa plánuje zapojiť aj do verejných výziev a súťaží o dotácie na šport a mládež. Na tomto mieste sa však obracia aj na potenciálnych sponzorov, ktorí by chceli podporiť úspešných mladých veslárov reprezentujúcich Šintavu aj okolie na Slovensku a v zahraničí. V prípade záujmu je možné na budovu klubu osadiť aj reklamné bannery.
Klub má v súčasnosti okolo 40 členov a 14 pretekárov od mladších žiakov po juniorov. Noví záujemcovia prichádzajú najmä z okolia Šintavy (Sereď, Vinohrady nad Váhom, Pata). Okrem tréningov na vode v teplých mesiacoch absolvujú pretekári dvakrát do týždňa kondičné tréningy pod vedením profesionálnych trénerov a k dispozícii majú posilňovňu aj vnútorný tréningový bazén.
Aktuálne najúspešnejšími veslármi sú Peter Garaj a Nela Šipekyová, ktorí tento rok vyhrali Slovenský pohár na veslárskych trenažéroch. Ďalej Patrícia Čambálová a Nela Šipekyová vybojovali tento rok vo svojich kategóriách strieborné miesta na halovej trenažérovej regate O pohár Sĺňavy v Piešťanoch. Patrícia Čambálová a Viktória Dudonová minulý rok úspešne reprezentovali Šintavu na Majstrovstvách ČR v Račiciach, kde sa na párovej štvorke s VK Hodonín prebojovali do finále A.
Podmienky pre veslovanie sa v Šintave začali vytvárať v roku 1983, kedy vrcholila výstavba vodného diela Kráľová. Mestá a obce dotknuté touto výstavbou mohli zareagovať na výzvu štátu vybudovať podmienky pre niektorý z vodných športov. Tejto výzvy sa chopila iba obec Šintava, ktorá zvolila kráľovský šport – veslovanie, a následne sa začali budovať pre tento náročný šport potrebné priestory.
Prvý výkop nového veslárskeho areálu sa uskutočnil v decembri 1984 a rok nato už stála budova lodenice so saunou, posilňovňou a umelým veslárskym bazénom a pri nej desať chatiek pre takmer sedemdesiat športovcov. K rýchlej výstavbe areálu prispela nielen podpora z okresu, SÚV ČSZTV, TJ Družstevníka Šintava, ale aj vtedajší predseda MNV Ján Javor a najmä zanietenosť obyvateľov Šintavy, ktorí na stavbe odpracovali desaťtisíce brigádnických hodín.
Ešte na jeseň v roku 1984 prišiel do Šintavy tréner Jozef Piska, ktorý stál tiež pri zrode Veslárskeho oddielu pod TJ Sĺňava Piešťany. Pochodil všetky školy v okolí a obrovský záujem chlapcov a dievčat o nový šport prekvapil aj jeho samého. Medzi zakladajúcimi členmi šintavského veslárskeho oddielu boli aj Dušan Molnár, Marián Ščevík, Stanislava Kloknerová (súčasná starostka obce Šintava) a Jozef Drábik.
Po zrušení hádzanárskeho oddielu Šintava prešli viacerí hráči do veslárskeho oddielu ako funkcionári. Predsedom sa stal Michal Lipovský, členom výboru Dušan Molnár, Pavol Fogel a trénerom bol Jozef Piska, ktorý prestúpil z Piešťan do Šintavy.
Spočiatku trénovalo zopár šintavských veslárov v Piešťanoch, ale postupným naplnením VD Kráľová vytvorilo vzdutie vodnej hladiny Váhu optimálne podmienky na veslovanie už aj v Šintave. V roku 1984 požiadal Veslársky oddiel TJ Družstevník Šintava o zaregistrovanie do Československého a Slovenského zväzu veslovania s potrebným označením vesiel. S prispením viacerých veslárskych oddielov a zväzu získala Šintava veslárske, hoci staršie lode.
V roku 1987 mal veslársky oddiel v Šintave 37 členov a cieľom záujmu trénera Jožka Pisku bola hlavne mládež, pre ktorú chcel vo veslovaní vytvoriť zmysluplnú aktivitu na trávenie voľného času. Neskôr vzniklo na základnej škole v Šintave školské športové stredisko a záujem o tento šport vzrástol.
Členovia klubu sa v roku 1987 podieľali tiež na vytvorení veslárskej dráhy systémom „Albáno“ (vyznačenie pomocou farebných bójok) na Kaskádach, kde sa v tom roku konali Majstrovstvá SR vo veslovaní.
V Šintave vyrastali sľubné talenty, o čom svedčia vtedajšie výsledky mladých šintavských veslárov. V roku 1986 postúpila párová štvorka žiačok na majstrovstvá ČSSR, kde obsadila piate miesto a dvojskif starších žiačok skončil na majstrovstvách ČSSR štvrtý. Nádejnými veslármi boli aj Martina Lipovská, Timea Urbánková, Lucia Javorová, Karol Andrášik, Jozef Drábik či Miroslav Šišák.
V roku 1990 sa Veslársky oddiel TJ Družstevník Šintava premenoval na Veslársky klub TJ Šintava. Po Jožkovi Piskovi prišiel do Šintavy tréner z Hodonína Stanislav Brešl, ktorý sa venoval šintavských veslárom až do svojej smrti v roku 2001. Asistoval mu Jozef Drábik, ktorý stál pri vzniku veslárskeho oddielu a bol aj jeho pretekárom.
Priekopníčkami šintavského veslovania boli najmä Martina Lipovská a Timea Urbánková, postupne niekoľkonásobné majsterky Slovenska a preborníčky ČSSR na dvojke bez kormidelníka. Spolu s Luciou Javorovou, Evou Miklošíkovou a Janou Kaňovou získali tiež medailu na majstrovstvách ČSSR v Prahe na párovej štvorke s kormidelníkom.
Vo výbere Slovenska na Majstrovstvách ČSFR 1991 obsadil Miroslav Šišák druhé miesto na párovej štvorke a dorastenci Marek Fidler, Marián Dorušinec, Július Farkaš a Dušan Lehocký sa stali majstri ČSFR 1991 na párovej štvorke. Karol Andrášik sa dostal do širšej nominácie ČSSR pre párovú štvorku juniorov.
Postupným vývojom a vznikom samostatného Slovenska sa viac otvorili dvierka do reprezentácie a prvým reprezentantom SR zo Šintavy sa stal Viliam Mlynárik. Zúčastnil sa na dvoch MS juniorov (17 – 18 rokov) na dvojskife a skife a na troch MS seniorov na štvorke bez kormidelníka a dvojskife. Pod prísnym vedením Stanislava Brešla obsadzovali medailové priečky na slovenských aj zahraničných súťažiach aj ďalší, ktorých nájdete v galérii na konci článku.
Po smrti Stanislava Brešla klub viedol Michal Lipovský. Okrem neho mal Miloš Kabát (učiteľ telocviku na ZŠ v Šintave) na starosti silové tréningy a Michaela Fáberová, ktorá bola trénerkou školského športového strediska, sa ujala tréningov na vode. Neskôr M. Lipovskému pomáhal Miroslav Dudon, ktorý v klube pôsobí doteraz. S ich pričinením tak vyrastala nová generácia úspešných šintavských veslárov.
Veronika Holbíková a Lucia Bulejková reprezentovali SR na MS juniorov v Španielsku v roku 2004 na dvojke bez kormidelníka, kde získali 9. miesto.
Richard Korec a Juraj Gajdošík boli reprezentantmi SR na MS juniorov v Holandsku 2006, MS seniorov 2007 do 23 rokov v Škótsku a ME seniorov 2007 v Poľsku v Poznani.
Monika Tichá obsadzovala od roku 2008 medailové priečky na súťažiach na Slovensku aj v zahraničí a od 14 rokov zúčastňovala na súťažiach OH nádejí poriadaných krajinami CEFTA. V rokoch 2012 – 2014 sa umiestnila na 1. mieste na majstrovstvách SR vo svojej kategórii. Na 15. majstrovstvách SR v Bratislave obsadila 2. miesto v kategórii dorasteniek.
Úspešným veslárom bol aj nevidiaci Marián Tóth, ktorý v roku 2016 získal spomedzi 9 pretekárov bronzovú medailu na MS v halovom veslovaní v americkom Bostone v kategórii zrakovo handicapovaných športovcov.
Peter Lejko reprezentoval SR v rokoch 2004 – 2008 SR na MS v Poľsku, v Nemecku, v Holandsku, Veľkej Británii, Rakúsku a Švajčiarsku, kde súťažil na skife alebo na dvojskife spolu s Ľubošom Podstupkom, účastníkom OH 2004 v Aténach z klubu Slávia Filozof Bratislava, ktorý vtedy trénoval v Šintave pod vedením profesionálnej trénerky Oľgy Šeholkovej.
Richard Korec sa po prvýkrát stal majstrom Slovenska už v roku 1999 a odvtedy stál 15-krát na stupni víťazov MSR za víťazstvá na vode či v halovom veslovaní. V roku 2003 sa zúčastnil halových MS vo veslovaní v Bostone v USA, kde v spoločnej kategórii 14 – 18-ročných veslárov obsadil pri účasti 232 pretekárov 141. miesto. Na ME v Paríži v roku 2003 obsadil 4. miesto, čím dosiahol historický úspech Slovenska. V rokoch 2006 a 2007 reprezentoval SR na MS v Holandsku, Veľkej Británii a v Poľsku.
Marek Režnák je momentálne najúspešnejším veslárom zo Šintavy. Veslovaniu sa začal venovať ako 10-ročný a od roku 2014 je vo výbere slovenskej veslárskej reprezentácie. Jeho prvou veľkou skúsenosťou bola účasť na 28. letnej svetovej univerziáde v Gwangju v Kórei v roku 2015, kde spolu s Andre Redrom získal 4. miesto. O rok neskôr získal na Akademických majstrovstvách sveta v Poľsku 5. miesto na skife. Veľmi si cení i niekoľkonásobné tituly majstra Slovenskej a Českej republiky.
Od roku 2018 patrí už medzi profesionálov a aktuálne jazdí v disciplíne dvojskif mužov ľahkých váh spolu s Petrom Zelinkom z SVK Bratislava. V roku 2018 skončili na 9. mieste na Majstrovstvách Európy v Glasgowe a v roku 2019 skončili ôsmi vo Švajčiarskom Luzerne. V roku 2018 sa stali majstrami Slovenska a vyhrali aj na českých majstrovstvách.
Začiatkom roka 2020 s P. Zelinkom absolvovali 3-týždňovú prípravu v španielskej Sevile na európsku kvalifikáciu o získanie miestenky na OH 2020 v Tokiu. Veslársku sezónu 2020, ako aj letné OH v Tokiu však prerušila pandémia koronavírusu.
Momentálne sa už veslári síce vrátili na vodu a opäť trénujú s plným nasadením, stále je však otázne, ktoré z plánovaných pretekov sa budú konať a kedy.
Ak by ste chceli, aby sa vaše dieťa začalo venovať veslovaniu, majte na pamäti, že je to veľmi náročný šport, ale zároveň je to jedno z najúčinnejších cvičení vôbec. Len málo iných cvičebných strojov ponúka kombináciu výhod, ktoré získate pri veslovaní. Najlepšie to asi vystihuje výrok Grahama Hilla, šampióna F1: „Myslím si, že veslovanie je skvelý šport na budovanie charakteru. Musíte mať veľa sebadisciplíny a veľké odhodlanie. Sebadisciplína, ktorú som získal behom veslovania a tiež postoj „nikdy sa nevzdávať“ mi pomohli v ťažkých rokoch.“