16.04.2024, meniny má
18. júna 2020

Tento kráľovský šport nájdete na Slovensku len v dvoch mestách… a v Šintave. K jeho začiatkom prispela výstavba vodného diela Kráľová

Tento kráľovský šport nájdete na Slovensku len v dvoch mestách… a v Šintave. K jeho začiatkom prispela výstavba vodného diela Kráľová
Zdroj: Veslársky klub Šintava
reklama

Objavuje sa v amerických a v britských filmoch a na anglických univerzitách patrí k prestížnym športom. Zamilovali si ho aj celebrity, ako napríklad Gerard Butler, Hugh Jackman, Jason Statham, Kevin Spacey a počas štúdia na univerzite sa mu venoval aj princ William, Bradley Cooper či Edward Norton. O akom športe je reč?

Jeho kolískou je Anglicko

Hoci korene tohto športu nájdeme aj vo Fenícii, v starovekom Grécku či v stredovekej Benátskej republike, novodobé moderné veslovanie sa zrodilo v Anglicku v 18. storočí. Prvé, dnes už legendárne preteky osemveslíc, sa konali 10. júna 1829 na rieke Temža a zmerali si na nich sily študenti dvoch konkurenčných univerzít – Oxford a Cambridge. Vyhrali Oxfordčania.

Dnes vám prinášame článok o veslárskom klube v Šintave. Dozviete sa, s akými problémami sa v súčasnosti potýka, kde všade nás šintavskí veslári reprezentujú a nahliadneme do histórie klubu od 80. až po miléniové roky.

Závod študentov Oxfordu a Cambridga na rieke Temža v roku 1841. Zdroj: bratislavskerozky.sk

reklama

Súčasnosť veslárskeho klubu

V októbri 2019 prebehli v klube zmeny, kedy bol zvolený nový výkonný výbor, schválili sa nové stanovy klubu a názov klubu sa zmenil z TJ Šintava na Veslársky klub Šintava. Základnou oporou klubu sú jeho predseda Peter Šipeky a predseda Veslárskeho klubu MASTERS a rekreačného veslovania Šintava Alfonz Čambál. Trénermi sú Marek Režnák a Monika Tichá. Ako sa však dočítate nižšie, Marek má reprezentačné povinnosti a Monika študuje na vysokej školy, preto by klub potreboval trénera na plný úväzok.

Veslársky klub Šintava je aktívny aj na Facebooku a Instagrame a pre získanie dôležitých informácií môžete tiež navštíviť ich webovú stránku.

Keďže budova aj areál majú za sebou úctyhodných 35 rokov existencie, zub času sa podpísal na vnútornom aj vonkajšom zariadení. V decembri 2019 preto členovia zorganizovali brigádu, počas ktorej sa im podarilo zaplniť jeden veľký kontajner a vďaka sponzorovi boli zrekonštruované dámske aj pánske šatne. Počas ďalšej brigády plánujú dať do poriadku hangár a uvoľniť v ňom miesto pre nové lode.

Halové veslovanie na trenažéroch O pohár Sĺňavy 2020. Zdroj: Veslársky klub Šintava

S finančnou podporou obce Šintava sa podarilo uskutočniť nevyhnutnú opravu strechy, ale rekonštrukciu už zúfalo potrebuje celá budova. Okrem toho by v klube chceli vybudovať oddelený priestor pre trenažéry a posilňovne a hlavne doplniť lodný park a príslušenstvo. Nový predseda sa plánuje zapojiť aj do verejných výziev a súťaží o dotácie na šport a mládež. Na tomto mieste sa však obracia aj na potenciálnych sponzorov, ktorí by chceli podporiť úspešných mladých veslárov reprezentujúcich Šintavu aj okolie na Slovensku a v zahraničí. V prípade záujmu je možné na budovu klubu osadiť aj reklamné bannery.

Klub má v súčasnosti okolo 40 členov a 14 pretekárov od mladších žiakov po juniorov. Noví záujemcovia prichádzajú najmä z okolia Šintavy (Sereď, Vinohrady nad Váhom, Pata). Okrem tréningov na vode v teplých mesiacoch absolvujú pretekári dvakrát do týždňa kondičné tréningy pod vedením profesionálnych trénerov a k dispozícii majú posilňovňu aj vnútorný tréningový bazén.

Aktuálne najúspešnejšími veslármi sú Peter Garaj a Nela Šipekyová, ktorí tento rok vyhrali Slovenský pohár na veslárskych trenažéroch. Ďalej Patrícia Čambálová a Nela Šipekyová vybojovali tento rok vo svojich kategóriách strieborné miesta na halovej trenažérovej regate O pohár Sĺňavy v Piešťanoch. Patrícia Čambálová a Viktória Dudonová minulý rok úspešne reprezentovali Šintavu na Majstrovstvách ČR v Račiciach, kde sa na párovej štvorke s VK Hodonín prebojovali do finále A.

Piešťanské štvorky 2019. Zdroj: Veslársky klub Šintava

Piešťanské štvorky 2019. Zdroj: Veslársky klub Šintava

Začiatky veslovania v Šintave

Podmienky pre veslovanie sa v Šintave začali vytvárať v roku 1983, kedy vrcholila výstavba vodného diela Kráľová. Mestá a obce dotknuté touto výstavbou mohli zareagovať na výzvu štátu vybudovať podmienky pre niektorý z vodných športov. Tejto výzvy sa chopila iba obec Šintava, ktorá zvolila kráľovský šport – veslovanie, a následne sa začali budovať pre tento náročný šport potrebné priestory.

Prvý výkop nového veslárskeho areálu sa uskutočnil v decembri 1984 a rok nato už stála budova lodenice so saunou, posilňovňou a umelým veslárskym bazénom a pri nej desať chatiek pre takmer sedemdesiat športovcov. K rýchlej výstavbe areálu prispela nielen podpora z okresu, SÚV ČSZTV, TJ Družstevníka Šintava, ale aj vtedajší predseda MNV Ján Javor a najmä zanietenosť obyvateľov Šintavy, ktorí na stavbe odpracovali desaťtisíce brigádnických hodín.

Výstavba športového areálu. Zdroj: súkromný archív

Založenie veslárskeho oddielu

Ešte na jeseň v roku 1984 prišiel do Šintavy tréner Jozef Piska, ktorý stál tiež pri zrode Veslárskeho oddielu pod TJ Sĺňava Piešťany. Pochodil všetky školy v okolí a obrovský záujem chlapcov a dievčat o nový šport prekvapil aj jeho samého. Medzi zakladajúcimi členmi šintavského veslárskeho oddielu boli aj Dušan Molnár, Marián Ščevík, Stanislava Kloknerová (súčasná starostka obce Šintava) a Jozef Drábik.

Po zrušení hádzanárskeho oddielu Šintava prešli viacerí hráči do veslárskeho oddielu ako funkcionári. Predsedom sa stal Michal Lipovský, členom výboru Dušan Molnár, Pavol Fogel a trénerom bol Jozef Piska, ktorý prestúpil z Piešťan do Šintavy.

Spočiatku trénovalo zopár šintavských veslárov v Piešťanoch, ale postupným naplnením VD Kráľová vytvorilo vzdutie vodnej hladiny Váhu optimálne podmienky na veslovanie už aj v Šintave. V roku 1984 požiadal Veslársky oddiel TJ Družstevník Šintava o zaregistrovanie do Československého a Slovenského zväzu veslovania s potrebným označením vesiel. S prispením viacerých veslárskych oddielov a zväzu získala Šintava veslárske, hoci staršie lode.

Zdroj: súkromný archív

Úspechy nového veslárskeho klubu

V roku 1987 mal veslársky oddiel v Šintave 37 členov a cieľom záujmu trénera Jožka Pisku bola hlavne mládež, pre ktorú chcel vo veslovaní vytvoriť zmysluplnú aktivitu na trávenie voľného času. Neskôr vzniklo na základnej škole v Šintave školské športové stredisko a záujem o tento šport vzrástol.

Členovia klubu sa v roku 1987 podieľali tiež na vytvorení veslárskej dráhy systémom „Albáno“ (vyznačenie pomocou farebných bójok) na Kaskádach, kde sa v tom roku konali Majstrovstvá SR vo veslovaní.

V Šintave vyrastali sľubné talenty, o čom svedčia vtedajšie výsledky mladých šintavských veslárov. V roku 1986 postúpila párová štvorka žiačok na majstrovstvá ČSSR, kde obsadila piate miesto a dvojskif starších žiačok skončil na majstrovstvách ČSSR štvrtý. Nádejnými veslármi boli aj Martina Lipovská, Timea Urbánková, Lucia Javorová, Karol Andrášik, Jozef Drábik či Miroslav Šišák.

Vpredu Karol Andrášik, za ním Jozef Drábik. Zdroj: súkromný archív

Tie roky deväťdesiate

V roku 1990 sa Veslársky oddiel TJ Družstevník Šintava premenoval na Veslársky klub TJ Šintava. Po Jožkovi Piskovi prišiel do Šintavy tréner z Hodonína Stanislav Brešl, ktorý sa venoval šintavských veslárom až do svojej smrti v roku 2001. Asistoval mu Jozef Drábik, ktorý stál pri vzniku veslárskeho oddielu a bol aj jeho pretekárom.

Priekopníčkami šintavského veslovania boli najmä Martina Lipovská a Timea Urbánková, postupne niekoľkonásobné majsterky Slovenska a preborníčky ČSSR na dvojke bez kormidelníka. Spolu s Luciou Javorovou, Evou Miklošíkovou a Janou Kaňovou získali tiež medailu na majstrovstvách ČSSR v Prahe na párovej štvorke s kormidelníkom.

Vo výbere Slovenska na Majstrovstvách ČSFR 1991 obsadil Miroslav Šišák druhé miesto na párovej štvorke a dorastenci Marek Fidler, Marián Dorušinec, Július Farkaš a Dušan Lehocký sa stali majstri ČSFR 1991 na párovej štvorke. Karol Andrášik sa dostal do širšej nominácie ČSSR pre párovú štvorku juniorov.

Postupným vývojom a vznikom samostatného Slovenska sa viac otvorili dvierka do reprezentácie a prvým reprezentantom SR zo Šintavy sa stal Viliam Mlynárik. Zúčastnil sa na dvoch MS juniorov (17 – 18 rokov) na dvojskife a skife a na troch MS seniorov na štvorke bez kormidelníka a dvojskife. Pod prísnym vedením Stanislava Brešla obsadzovali medailové priečky na slovenských aj zahraničných súťažiach aj ďalší, ktorých nájdete v galérii na konci článku.

Majstrovstvá SR 1994 Kaskády. Marián Dorušinec, Július Farkaš, Martin Mlynárik, Roman Šišák, korm. Peter Dorušinec – majstri SR v štvorke mužov. Zdroj: kronika VK Šintava

Milénioví veslári

Po smrti Stanislava Brešla klub viedol Michal Lipovský. Okrem neho mal Miloš Kabát (učiteľ telocviku na ZŠ v Šintave) na starosti silové tréningy a Michaela Fáberová, ktorá bola trénerkou školského športového strediska, sa ujala tréningov na vode. Neskôr M. Lipovskému pomáhal Miroslav Dudon, ktorý v klube pôsobí doteraz. S ich pričinením tak vyrastala nová generácia úspešných šintavských veslárov.

Veronika Holbíková a Lucia Bulejková reprezentovali SR na MS juniorov v Španielsku v roku 2004 na dvojke bez kormidelníka, kde získali 9. miesto.

Richard Korec a Juraj Gajdošík boli reprezentantmi SR na MS juniorov v Holandsku 2006, MS seniorov 2007 do 23 rokov v Škótsku a ME seniorov 2007 v Poľsku v Poznani.

Monika Tichá obsadzovala od roku 2008 medailové priečky na súťažiach na Slovensku aj v zahraničí a od 14 rokov zúčastňovala na súťažiach OH nádejí poriadaných krajinami CEFTA. V rokoch 2012 – 2014 sa umiestnila na 1. mieste na majstrovstvách SR vo svojej kategórii. Na 15. majstrovstvách SR v Bratislave obsadila 2. miesto v kategórii dorasteniek.

Úspešným veslárom bol aj nevidiaci Marián Tóth, ktorý v roku 2016 získal spomedzi 9 pretekárov bronzovú medailu na MS v halovom veslovaní v americkom Bostone v kategórii zrakovo handicapovaných športovcov.

Marián Tóth (prvý sprava). Zdroj: sintava.sk

Najúspešnejší veslári

Peter Lejko reprezentoval SR v rokoch 2004 – 2008 SR na MS v Poľsku, v Nemecku, v Holandsku, Veľkej Británii, Rakúsku a Švajčiarsku, kde súťažil na skife alebo na dvojskife spolu s Ľubošom Podstupkom, účastníkom OH 2004 v Aténach z klubu Slávia Filozof Bratislava, ktorý vtedy trénoval v Šintave pod vedením profesionálnej trénerky Oľgy Šeholkovej.

Peter Lejko. Zdroj: FB Peter Lejko

Richard Korec sa po prvýkrát stal majstrom Slovenska už v roku 1999 a odvtedy stál 15-krát na stupni víťazov MSR za víťazstvá na vode či v halovom veslovaní. V roku 2003 sa zúčastnil halových MS vo veslovaní v Bostone v USA, kde v spoločnej kategórii 14 – 18-ročných veslárov obsadil pri účasti 232 pretekárov 141. miesto. Na ME v Paríži v roku 2003 obsadil 4. miesto, čím dosiahol historický úspech Slovenska. V rokoch 2006 a 2007 reprezentoval SR na MS v Holandsku, Veľkej Británii a v Poľsku.

Zľava Richard Korec, Matej Chatrnúch, Juraj Gajdošík. Zdroj: kronika VK Šintava

Marek Režnák je momentálne najúspešnejším veslárom zo Šintavy. Veslovaniu sa začal venovať ako 10-ročný a od roku 2014 je vo výbere slovenskej veslárskej reprezentácie. Jeho prvou veľkou skúsenosťou bola účasť na 28. letnej svetovej univerziáde v Gwangju v Kórei v roku 2015, kde spolu s Andre Redrom získal 4. miesto. O rok neskôr získal na Akademických majstrovstvách sveta v Poľsku 5. miesto na skife. Veľmi si cení i niekoľkonásobné tituly majstra Slovenskej a Českej republiky.

Od roku 2018 patrí už medzi profesionálov a aktuálne jazdí v disciplíne dvojskif mužov ľahkých váh spolu s Petrom Zelinkom z SVK Bratislava. V roku 2018 skončili na 9. mieste na Majstrovstvách Európy v Glasgowe a v roku 2019 skončili ôsmi vo Švajčiarskom Luzerne. V roku 2018 sa stali majstrami Slovenska a vyhrali aj na českých majstrovstvách.

Začiatkom roka 2020 s P. Zelinkom absolvovali 3-týždňovú prípravu v španielskej Sevile na európsku kvalifikáciu o získanie miestenky na OH 2020 v Tokiu. Veslársku sezónu 2020, ako aj letné OH v Tokiu však prerušila pandémia koronavírusu.

Marek Režnák. Zdroj: FB Marek Režnák

Momentálne sa už veslári síce vrátili na vodu a opäť trénujú s plným nasadením, stále je však otázne, ktoré z plánovaných pretekov sa budú konať a kedy.

Ak by ste chceli, aby sa vaše dieťa začalo venovať veslovaniu, majte na pamäti, že je to veľmi náročný šport, ale zároveň je to jedno z najúčinnejších cvičení vôbec. Len málo iných cvičebných strojov ponúka kombináciu výhod, ktoré získate pri veslovaní. Najlepšie to asi vystihuje výrok Grahama Hilla, šampióna F1: „Myslím si, že veslovanie je skvelý šport na budovanie charakteru. Musíte mať veľa sebadisciplíny a veľké odhodlanie. Sebadisciplína, ktorú som získal behom veslovania a tiež postoj „nikdy sa nevzdávať“ mi pomohli v ťažkých rokoch.“

Zdroj: súkromný archív

“Súpiska” veslárov, 80. roky. Zdroj: súkromný archív

Lucia Bulejková. Zdroj: kronika VK Šintava

Richard Korec a tréner Stanislav Brešl. Zdroj: kronika VK Šintava

OH Nádeje 1999, Piešťany. Peter Lejko – jediný medailista za Slovensko. Zdroj: kronika VK Šintava

Preteky Ostrava 1999. Zdroj: kronika VK Šintava

Zimné sústredenie na Skalke 2000. Zdroj: kronika VK Šintava     

Memoriál Ctibora Reiskupa na Zlatých Pieskoch 2019. Patrícia Čambálová a Viktória Dudonová. Zdroj: Veslársky klub Šintava

Otrokovické sprinty 2020. Nela Šipekyová. Zdroj: Veslársky klub Šintava

Otrokovické sprinty 2020. Zdroj: Veslársky klub Šintava

Otrokovické sprinty 2020. Matej Korec, Peter Garaj, Adam Čambál a Nela Šipekyová. Zdroj: Veslársky klub Šintava

Piešťanské štvorky 2019. Matej Korec, Hana Slahučková, Adam Čambál, Nela Šipekyová, kormidelník Viktória Dudonová. Zdroj: Veslársky klub Šintava

Piešťanské štvorky 2019. Jakub Bartko, Patrícia Čambálová, Viktória Dudonová, Peter Garaj. Zdroj: Veslársky klub Šintava

Třeboňská regata 2019. Viktória Dudonová. Zdroj: Veslársky klub Šintava

Třeboňská regata 2019. Zdroj: Veslársky klub Šintava

Majstrovstvá SR 2019. Marek Režnák (v strede). Zdroj: Veslársky klub Šintava

Majstrovstvá SR 2018. Patrícia Čambálová a Viktória Dudonová. Zdroj: Veslársky klub Šintava

Kondičné sústredenie na bežkách na Štrbskom Plese 2020. Zdroj: Veslársky klub Šintava

Kondičné sústredenie na bežkách na Štrbskom Plese 2020. Zdroj: Veslársky klub Šintava

Mólo a hangár. Zdroj: Veslársky klub Šintava

Doky. Zdroj: Veslársky klub Šintava

Šatňa po rekonštrukcii. Zdroj: Veslársky klub Šintava

Trenažéry. Zdroj: Veslársky klub Šintava

Páčil sa vám článok? Podporte Veslársky klub Šintava jeho zdieľaním.

Zdroje: veslovanie.sk; sintava.sk; články Šintavský spravodaj, veslo-sintava.sk; vksintava.wixsite.com; univerzitnaregata.sk; FB Veslársky klub Šintava; FB Veslovanie; veslovanie.szm.com; článok rum. Veslá budúcnosti. ŠTART. 1987, XXXII(20); mytrnava.sme.sk; worldrowing.com; seredskenovinky.sk; garaz.cz, sport.sme.sk, kronika VK Šintava
Zdieľať na Facebooku