23.07.2024, meniny má
20. apríla 2024

Nádchovník – rastlina, ktorú netreba podceňovať. Pomôže pri nachladnutí, alergii, astme, dokonca zlepší váš spánok

Nádchovník – rastlina, ktorú netreba podceňovať. Pomôže pri nachladnutí, alergii, astme, dokonca zlepší váš spánok
Zdroje: seredsity.sk/freepik.com
reklama

Počasie máme za poslednú dobu doslova ako na hojdačke. Z letných takmer 30 stupňov sme preskočili do značne nižších teplôt. Aj vďaka týmto teplotných skokom mnohí z nás neobišlo napríklad aj nachladnutie.

Nádchovník, rýmovník či kubánske oregano označujú jednu nenápadnú aromatickú rastlinu. A hoci je nenápadná je aj liečivá a môže vám pomôcť zlepšiť zdravotný stav pri momentálnych vrtochoch počasia.

Jeho pôvod siaha do Afriky, Austrálie a Ázie a má viac ako 350 druhov. Nádchovník, ako už aj jeho názov napovedá, je vhodný pri liečbe nádchynachladnutia, ocenia ho aj alergici či astmatici. Oceníte ho určite aj pre schopnosť zlepšiť kvalitu spánku. Vďaka tomu ho môžete bez problémov umiestniť aj vo vašej spálni.

Ako píše v jednom zo svojich článkov magazín Zdravie a štýl, táto rastlinka do ovzdušia neustále vypúšťa malé množstvo silíc, čím priaznivo vplýva na dýchanie. Pri dotyku uvoľňuje intenzívnejšiu arómu pripomínajúc vôňu zmesi eukalyptu, mäty a medovky.

reklama
Nádchovník

Zdroj: seredsity.sk

Ako môžeme nádchovník použiť?

  • v surovom stave – stačí odtrhnúť lístok a pošúchať ho v prstoch priamo pod nosom, má účinky takmer ako klasický nosový sprej,
  • na prípravu čajov, sirupov, kvapiek, tinktúr a olejov,
  • na dochutenie jedál.

Ako sa o rastlinu starať?

Tento zelený poklad má rád slnečné stanovisko prípadne polotieň. Dajte si ale pozor na prievan. Čo sa zalievania týka, má rád miernu zálievku, treba nechať zeminu dostatočne preschnúť.

Pokiaľ by ste si chceli nádchovník sami rozmnožiť, dá sa to urobiť veľmi jednoducho. Odrezok z rastliny stačí dať do pohára s vodou a už len počkať, kým pustí korene. Následne ho môžete presunúť do kvetináča so zeminou.

Zdroje: seredsity.sk. zdravieastyl.sk, nadchovnik.sk
Zdieľať na Facebooku