19.04.2024, meniny má
5. septembra 2023

Fotograf Majo Chudý nezaháľa a aj tento rok sa rozhodol zachytiť perzeidy svojím fotoaparátom

Fotograf Majo Chudý nezaháľa a aj tento rok sa rozhodol zachytiť perzeidy svojím fotoaparátom
Zdroj: Majo Chudý
reklama

Ako sme vás v auguste informovali článkom aj my, takmer v polovici minulého mesiaca nadišiel opäť čas vhodný na pozorovanie nočnej oblohy. A nie len tak obyčajnej.

Hlavnú úlohu v auguste zohrávali opäť perzeidy, ktoré sa snažil zachytiť zrejme každý nadšenec astrofotografie ale aj bežní pozorovatelia nočnej oblohy. Medzi fotografov z nášho okolia, ktorí perzeidy „lovia“ každý rok neodmysliteľne patrí aj Majo Chudý z Vinohradov nad Váhom.

Podarilo sa mu zachytiť perzeidy pri Smrdákoch?

Ubehlo už viac ako dva týždne a téma Perzeidy je pre väčšinu ľudí už zabudnutá. No ako pre nás fotograf Majo Chudý napísal, v tomto prípade bola samotná editácia jeho snímok zdĺhavejším procesom ako fotografovanie.

„Počas štyroch nocí od 10. do 14. augusta som pri obci Sobotište nacvakal 7489 snímkov, na ktorých som našiel 388 meteorov. Z toho 369 boli Perzeidy. Zaujímavosťou je, že najviac a to 171 som ich ulovil v noci z 13. na 14 augusta. Počas maxima meteorického roja, teda noc predtým “len” 103. Za tie štyri noci som voľným okom napočítal 157 meteorov a to som nepozeral na oblohu celý čas. Piatu noc (zo 14. na 15. augusta) sme sa venovali len fotografovaniu samotnej panorámy. To trvalo štyri hodiny a zhltlo ďalších 200 snímkov,“ opísal nám Majo.

reklama

Zdroj: Majo Chudý

Ako nám Majo ďalej vysvetlil, vytvoriť panorámu na tomto mieste bolo len alternatívnym riešením v prípade neúspechu na pôvodnom mieste. Ten zahŕňal obriu lavičku pri obci Smrdáky. Tá je ale dosť frekventovaná aj v noci a počas fotografovania tam podľa jeho slov prišlo asi 10 ľudí a už sa nedalo pokračovať.

„Ten nezdar som sa snažil napraviť ďalších päť nocí. Prvú noc sa mi zamračila obloha skôr ako som rozbalil foťák, druhú noc zase prišli turisti, ďalšiu noc som to pokazil ja s nesprávnym nastavením foťáku, potom zase turisti a tak ďalej. Ešte stále neviem či sa to podarilo ale ak áno, tak fotografia uzrie svetlo sveta koncom septembra. Za obcou Sobotište nám robila spoločnosť len rodinka diviakov, čo bolo aspoň príjemné rozptýlenie,“ vtipne uzavrel Majo.

My pevne veríme, že Majovi sa táto fotografia vydarila a my sa ňou už čoskoro budem môcť tiež pokochať.

Zdroj: Majo Chudý

Zdroj: Majo Chudý

Zdroj: Majo Chudý

Zdroj: Majo Chudý

Zdroj: Majo Chudý

perzeidy

Zdroj: Majo Chudý

Zdroje: seredsity.sk, Majo Chudý
Zdieľať na Facebooku