25.09.2023, meniny má
3. februára 2019

Herbár liečivých rastlín môžete vidieť už budúci týždeň v mestskom múzeu

reklama

Mestské múzeum v Seredi prináša našim občanom počas celého roka niečo nové a zaujímavé. Expozície, rôzne výstavy, prednášky a iné podujatia dokážu obohatiť naše vedomosti o ďalšie nové a hodnotné poznatky.

Tentokrát sa naše múzeum rozhodlo zorganizovať výstavu s názvom Čarovná moc rastlín, ktorej vernisáž sa uskutoční 7. februára 2019. Výstava bude následne verejnosti prístupná do 31. marca. Kurátormi výstavy sú: Ing. Kristína Urbanová zo Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, RNDr. Miroslava Malovcová, PhD. z Vlastivedného múzea v Hlohovci a samozrejme Mária Diková, vedúca Mestského múzea – Fándlyho fary v Seredi.

Čo môžete vidieť a spoznať?

Dom kultúry a Mestské múzeum v Seredi pripravilo túto prírodovednú výstavu v spolupráci so Slovenským múzeom ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši a Vlastivedným múzeom v Hlohovci. Výstava predstavuje históriu a využívanie liečivých rastlín pri liečení rôznych chorôb a objasňuje problematiku chránených liečivých rastlín.

Panelová náučná časť výstavy je doplnená o herbár liečivých rastlín. Prezentované budú voľne sušené rastliny z okolia, ale aj jeden druh inváznej rastliny z čeľade astrovitých – Iva xanthiifolia (iva voškovníkovitá).

reklama

Rastlina Iva pochádza zo západného pobrežia Severnej Ameriky a v júni minulého roku bola nazbieraná botaničkou Miroslavou Malovcovou z Vlastivedného múzea v Hlohovci v areáli seredského cukrovaru pri vypustených vodných nádržiach. Výstava bude obohatená aj o umelecké obrázky s motívom liečivých rastlín od výtvarníčky Jany Frantovej z Veľkej Mače.

Ak vás teda zaujíma bohatstvo slovenskej prírody alebo máte doma malého bádateľa, túto výstavu vám určite odporúčame.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdieľať na Facebooku