04.03.2024, meniny má
10. februára 2024

Hlasujte s nami za seredské projekty a pomôžme im spolu získať finančnú podporu z participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja

Hlasujte s nami za seredské projekty a pomôžme im spolu získať finančnú podporu z participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja
Zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk
reklama

Viete, čo je to participatívny rozpočet? Ide o proces, na základe ktorého môžu obyvatelia miest a obcí rozhodnúť o využití časti finančných prostriedkov z mestského či obecného rozpočtu. Hlavnou myšlienkou je finančne podporiť občianske a komunitné projekty.

Trnavský samosprávny kraj spustil už piaty ročník svojho participatívneho rozpočtu. TTSK tak dáva aj v tomto roku ľuďom, občianskym združeniam, nadáciám a neziskovým organizáciám príležitosť byť súčasťou rozhodovania o použití časti verejných financií.

V minulom ročníku boli úspešné a finančnú podporu získali KC PRIESTOR s projektom Priestor pre stretávačky, Lenka Hanáková s projektom Rekonštrukcia detského ihriska v Šintave a Občianske združenie „Dolnostredan“ s projektom Vytvorenie oddychových miest v chránenom obecnom území obce Dolná Streda.

Za projekty už môžeme hlasovať

Od piatka 9. februára 2024 je spustené hlasovanie, v ktorom môžete z vybraných projektov zvoliť minimálne tri, ktoré vás zaujali. Hlasovanie prebieha až do 25. februára 2024.

reklama

Elektronické hlasovanie verejnosti prebieha na stránkach tvorimekraj.sk a na výber máte celkovo zo 66 projektov. Projekty, ktoré sa stali vďaka hlasovaniu víťaznými a získajú tak finančnú podporu z participatívneho rozpočtu, spoznáme už 26. februára 2024.

Projekty zo Serede

Lokálne zo Serede – čo nás spája

Žiadateľom za tento projekt je OZ Vodný hrad a tu je jeho krátky opis:

Sadnúť si spolu za jeden stôl, starší aj mladší, pri dobrom jedle, je to čo nás spájalo v minulosti a spája aj dnes. Aj vrúcny vzťah vnuka s babkou, ktorý ukazuje instagramový profilo Blue Grandma bol inšpriráciou pre projekt Lokálne zo Serede – čo nás spája. Chceme prepojiť mladých ľudí so seniormi, so starými rodičmi cez spomienky. Spomienky na tradičné jedlá, ktoré nám láskou pripravovali naše babičky nás spájajú. Chceme získať recepty odovzdávané z generácie na generáciu, ktoré voňajú spomienkami na babičky. Recepty na jedlá, ktoré sú pre náš región typické. Pripravované s plodín, ktoré sú pestované v blízkom okolí.

Pretože naše starké, tak varili. Podľa sezóny a z lokálne dopestovaných plodín, typické pre tento región – obilniny, strukoviny, zelenina a ovocie. Jedlá našich starých mám sa vytrácajú z dnešných receptárov a preto chceme tieto recepty zachovať.

Zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk

Na stretnutiach so seniormi Denného centra seniorov v Seredi a komunitou mladých z mládežníckeho klubu KC Priestor pri spoločných rozhovoroch chceme získať spomienky na tieto pochúťky. Cez regionálne noviny a sociálne siete zapojíme aj širšiu verejnosť. Zozbieraný materiál graficky spracujeme do podoby stolového kalendára.

Stolový kalendár je klasikou, zmysluplným produktom a praktickým pomocníkom v domácnosti pre každodenný život. Týždenný kalendár bude obsahovať recepty a fotky, jedál, ktoré budú účastníci projektu aj piecť a variť. Budú tak pripomínať takto strávené spoločné chvíle po celý rok. Pridané budú zaujímavosti zo stolovania a jedlami z histórie seredského kaštieľa a tiež tradičné recepty z partnerského mesta Tišnov na Morave.

Kalendár bude verejnosti predstavený na vernisáži výstavy “Stolovanie v Seredi” v mestskom múzeu. Výstava bude pozostávať s prezentovania troch typov stolovania. Ukážky stolovania budú z prostredia dedinského, mestského, a keďže v Seredi sa nachádza renesančný kaštieľ, tak aj šľachtického. Pre aristokratické stolovanie sa využijú získané exponáty zachránené z kaštieľa. K tomu bude zorganizovaná odborná prednáška renomovanej historičky na tému stravovania v minulosti v spojení so seredským kaštieľom. Súčasťou bude aj ochutnávka štrúdlí, ktorá je jedným z typických pochúťok podávaných v domácnostiach v meste a aj v seredskom kaštieli.

Zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk

VÝNIMOCNÁ – dievčenský priestor

Žiadateľom za tento projekt je KC Priestor:

V meste Sereď v súčasnosti skoro neexistuje bezpečný priestor, okrem školského psychológa, kam by sa dospievajúce dievčatá mohli ísť poradiť, kde by mohli tráviť čas v kruhu žien, so svojimi rovesníčkami a získať podporu od tých, ktorí už prešli cestou dospievania. Preto sme pripravili program, ktorý má ambíciu poskytnúť mladým dámam priestor na rast, objavovanie seba samej a budovanie zdravých vzťahov v bezpečnom a podporujúcom prostredí.

Program sa sústredí na témy, ktoré zahŕňajú prácu s duševným a fyzickým zdravím, osobnými hranicami, sebarealizáciou a stanovením cieľov, budovaním zdravých vzťahov, riešením konfliktov a mnoho ďalších a to všetko v spolupráci s odborníkmi z oblasti psychológie, biológie, sexuológie a prevencie rizikového správania Každá téma ponúka dievčatám príležitosť pracovať na svojom sebarozvoji a vytvárať silnú komunitu s ostatnými členkami tímu. Vnímame, že témy, na ktorých pracujeme, sú veľmi aktuálne a majú u dievčat odozvu. Cieľom programu VÝNIMOCNÁ je poskytnúť dievčatám v našom meste príležitosť rozvíjať svoj potenciál a získať zručnosti a schopnosti na to, aby ľahšie prekonali obdobie puberty v dnešnej náročnej dobe.

Zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk

Záleží na tebe!

Tento projekt má v prípade získania dotácie širšiu pôsobnosť a to nielen v Seredi ale aj v Galante, Matúškove a Piešťanoch. Niečo málo o projekte, ktorého žiadateľom je Záchranný systém Slovensko:

Záchranný Systém Slovensko vytvoril projekt s názvom: „Záleží na tebe!“, veta ktorá hovorí viac. Záleží nám na tebe, ako sa cítiš, ale aj Záleží na tebe, či podáš pomoc druhému. Jeho cieľom je edukáciou detí v školách, ale aj obciach, motivovať deti a mládež, či dospelých k dobrovoľníctvu, prostredníctvom ukážok pátrania, techniky, zvýšiť povedomie o poskytovaní prvej pomoci, ale aj hovoriť o psycho-hygiene cez rozhovory s tímom psychológov.

Zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk

projekty

Zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk

Zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk

Zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk

Zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk

Zdroje: Zdroj: tvorimekraj.trnava-vuc.sk
Zdieľať na Facebooku