08.09.2024, meniny má
21. apríla 2021

Imrich Valach zo Serede vytvoril slúchadlá, ktoré zvuk vedú po kostiach. Vyzbierali na ne viac ako 614-tisíc eur

Imrich Valach zo Serede vytvoril slúchadlá, ktoré zvuk vedú po kostiach. Vyzbierali na ne viac ako 614-tisíc eur
Zdroj: FB Sentien/startitup.sk
reklama

Cieľom Imrichovho nápadu bolo vyzbierať na Kickstarteri 10-tisíc dolárov. Túto métu splnil však startup, ktorého je spoluzakladateľom, za 40 minút. Ku koncu kampane  mali na platforme viac ako 730-tisíc dolárov, čo je v prepočte cez 614-tisíc eur. Za celým projektom, ktorý mieri na najprestížnejšie miesta v startupovom rebríčku stoja dvaja Slováci, z ktorých jeden pochádza práve z nášho mesta. Vyzerá to tak, že úspešní mladí ľudia zo Serede nás nikdy neprestanú prekvapovať. Jedným z nich je nepochybne aj Imrich Valach.

Geniálny svetový výmysel

Za celým projektom stoja dvaja šikovní chlapci – Imrich Valach a Peter Jensen. Slúchadlá ako z budúcnosti, ktoré zvuk šíria po kosti, vám pustia hudbu, môžete cez ne počúvať podcast či uskutočniť neodkladný telefonát. Popritom všetkom vás neobmedzia a môžete sa tak venovať aj svetu naokolo, kľudne aj na ulici. V tomto sa nové slúchadlá od Sentienu líšia od všetkých doteraz vyrobených. Táto genialita totiž vedie zvuk po kosti bez toho, aby sa niečo vo vašich ušiach nachádzalo.

Sentien Audio viete ovládať hlasom aj gestami, či napríklad poklepaním prstom, ktoré si môžete nakonfigurovať v príslušnej aplikácii. Majú v sebe zabudovaný mikrofón a dokonca aj technológiu, ktorá potláča zvuk z okolia, aby vás pri telefonovaní počula osoba, s ktorou voláte, čo najlepšie.

Zaradil sa medzi 10 naj projektov z Čiech

Tieto slúchadlá majú navyše aj kampaň, ktorá s vtipom približuje, že tento kúsok sa vyrovná vynálezom pre superhrdinov. Kľúčovú rolu hrá hlavne futuristický dizajn. Záujemcovia sa neustále hrnú. Za prvý deň na Kickstarteri splnili plán na 700 %. Sentien sa tak zaradil medzi 10 najúspešnejších projektov z Českej republiky, ktoré skúsili šťastie na globálnej platforme.

reklama

„Odjakživa ma fascinovalo prepojenie ľudí s počítačmi embedované do našich životov. Najvyšší level by bol, samozrejme, mať implantovaný Neuralink v mozgu, ale tam ešte nie sme. Smart glasses sú len o krok bližšie. Ale videl som v posledných rokoch veľký pokrok v oblasti audia, a tak som sa do toho ponoril,“ upresnil Imrich pre Forbes.

Ovládanie si môžete prispôsobiť

Táto technológia prišla Imrichovi ako správna cesta do budúcnosti. Nerušia vás, ani o nich neviete, všetko vnímate naozaj prirodzene. Máte skvelý zvuk priamo v hlave spojený s rozhraním, cez ktoré môžete hlasom ovládať svoje ostatné zariadenia.

S druhým zakladateľom Jensenom a s dizajnérom Darkom Zahálkom sa dva roky venovali len vývoju. Išlo o to, aby boli lepšie ako akékoľvek iné na trhu. Rovnakú technológiu vedenia zvuku po kosti využívajú totiž napríklad aj slúchadlá Aftershokz. 

„Náš headset je iný v tom, že ho môžete nosiť naozaj nonstop. Na to je navrhnutý. Aj preto ho ako jediní na trhu máme nastaviteľný, aby sedel každému a bol naozaj pohodlný. Investovali sme do špičkového mikrofónu. A inovovali sme batérie, vydržia 24 hodín používania,“ vyratúva šikovný Imrich.

Výhodou je aj to, že slúchadlá od Sentienu sú na rozdiel od konkurencie programovateľné. Cez aplikáciu si navolíte ovládanie a aj to, čo ktoré gesto zapne. Pripojíte ich k čomukoľvek, čo má Bluetooth. Spárované môžu byť až dve zariadenia naraz, mobil i váš laptop.

Výroba v Európe?

A prečo sa Sentien pustil do kampane na Kickstarteri? Nielen kvôli zbieraniu financií. Aj preto, aby si otvorili podstatne dôležitý kanál ku zákazníkom. Rovnako dôležitá je aj ich spätná väzba. Imrich dodal, že v neposlednom rade je to aj kvôli tomu, aby mali lepší pojem o tom, aký vlastne o ich headset môže byť záujem.

Už prvý týždeň ukázal, že záujem je vyšší, ako tím Sentienu čakal. Problém to pre nich však nie je. Nastaviť výrobu nebude problém. Prototypy si síce montujú sami, ale masovú produkciu už majú zabezpečenú externe. Slúchadlá sa budú vyrábať v Európe, aby nad produkciou mali lepšiu kontrolu.

zdroj: FB Sentien

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: FB Sentien, Forbes.sk, startitup.sk
Zdieľať na Facebooku