24.04.2024, meniny má
11. novembra 2020

Jaroslav Červenka bol otcom tradičného jazzu na Slovensku. Pripomeňme si jedného z najtalentovanejších Seredčanov

Jaroslav Červenka bol otcom tradičného jazzu na Slovensku. Pripomeňme si jedného z najtalentovanejších Seredčanov
Zdroj: jazz.sk/screenshot youtube.com
reklama

Meno Jaroslav Červenka je medzi Seredčanmi už legendárne a niet sa čomu diviť. Bol to renomovaný skladateľ, džezový klarinetista, altsaxofonista, hudobný aranžér a v neposlednom rade pedagóg, ktorý zožal úspech aj vo svete. Poďme si spoločne pripomenúť jednu z najvýznamnejších osobností nášho mesta, ktorá bude vo svete hudby rezonovať už navždy.

Svoje skúsenosti odovzdával aj ostatným

Rodák zo Šintavy, známy aj ako Jarko „Country“ Červenka, sa narodil 26. apríla 1937. Absolvoval Konzervatórium v Bratislave, odbor hra na klarinete a klavíri. Okrem toho v hlavnom meste vyštudoval aj VŠMU, kde ďalej pokračoval len v hre na klarinet.

Po skončení štúdia pôsobil od roku 1964 v Seredi, kde odovzdával svoje skúsenosti ako pedagóg klarinetu na Ľudovej škole umenia. Neskôr sa mu dokonca podarilo stať jej riaditeľom. Tam jeho pedagogická činnosť neskončila, pretože v rokoch 1992 – 1997 pôsobil ako riaditeľ ZUŠ vo Vrbovom.

Jedna z najstarších jazzových skupín na Slovensku

Taktiež bol neoddeliteľnou súčasťou legendárnej skupiny Ali Jazz Band, ktorá sa môže pýšiť titulom „Najstaršia skupina tradičného jazzu na Slovensku“. Hoci skupina vznikla už v roku 1946, Jaroslav Červenka sa k nej pridal o 6 rokov neskôr spolu so svojím bratom Jánom. Tvorbu skupiny ovplyvnil najmä Chris Barber, trombonista a kapelník anglickej školy. Ali Jazz Band bola známa po celom Slovensku.

reklama

V rokoch 1970 – 1985 Červenka komponoval a aranžoval skladby aj v zoskupení Revival Jazz Band, s ktorým pravidelne účinkoval v bratislavskej Starej sladovni. Jeho kapelníkom bol Peter Lipa. S ním v rokoch 1986 – 1995 pôsobil v zoskupení Traditional & Revival Jazz Band. Vďaka ich talentu a vytrvalosti sa dostali až na festival Sacramento Jazz Jubilee v Kalifornii a neskôr na koncerty v Holandsku, Španielsku, Nemecku, Nórsku, Tunisku a dokonca aj Alžírsku.

ZDROJ: SCREENSHOT YOUTUBE.COM

Inšpirácia pre všetkých hudobníkov

Získal mnoho ocenení a jednou z nich bola aj Cena Ladislava Martoníka za celoživotnú propagáciu jazzu, ktorú dostal v roku 1993 od Slovenskej jazzovej spoločnosti.

Spolu s Vojtechom Mihálikom bol autorom hádam najznámejšej piesne o našom meste s názvom Pesnyčka o Seredy. Viac zaujímavostí o jej vzniku sa dozviete v tomto článku.

Jarko bol jeden fantastický človek s veľkým „Č.“ Pamätám sa ešte na svoje začiatky. Bol to práve on, kto ma inšpiroval, bol mi učiteľom a neskôr som mal tú česť byť jeho kolegom a hrať s ním v kapele. Zažili sme spolu veľa pekných a veselých príhod. Mal som ho veľmi rád a mrzí ma, že tu dnes nemôže byť s nami, no on vie, že stále na neho všetci myslíme a navždy ostane v našich srdciach,“ povedal Jozef Holub zo Seredského Dixieland Bandu pre Seredské novinky.

Patril medzi elitu slovenských jazzových hudobníkov. Jeho pamiatku si v Seredi pripomíname aj na Džezovom memoriáli Jaroslava Červenku. Tento človek s veľkým srdcom nás opustil 8. augusta 2006, no jeho hudobný odkaz zostane večný.

JAROSLAV ČERVENKA (DOLNÝ RAD VĽAVO) S PETROM LIPOM V ZOSKUPENÍ TRADITIONAL & REVIVAL JAZZ BAND. ZDROJ: JAZZ.SK

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: wikipedia.sk, archiv.skjazz.sk, hc.sk, seredskenovinky.sk, sintava.sk
Zdieľať na Facebooku