08.12.2023, meniny má
8. novembra 2022

Je mladá, krásna a úspešná v tom, čo robí. Lucia Poláková zo Serede bodovala na Literárnom salóne

Je mladá, krásna a úspešná v tom, čo robí. Lucia Poláková zo Serede bodovala na Literárnom salóne
Zdroj: FB Lucia Poláková
reklama

Literárny salón Trnava je celoslovenská literárna súťaž. Zapojiť sa do nej môžu všetci začínajúci autori zo Slovenska a Slováci žijúci v zahraničí. Vyhlasovateľom literárnej súťaže Literárny salón Trnava je Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave.

Hlavným cieľom súťaže je vzbudiť záujem o tvorivé písanie, vytvoriť možnosť konfrontácie literárnych talentov a ponúknuť tvorivý dialóg autorov s organizátormi súťaže.

Súťaž je vyhlasovaná každý druhý rok a môže sa jej zúčastniť autor s dosiaľ nepublikovanými prácami. Tento rok sa konal už 7. ročník a prihlásilo sa 26 nadaných začínajúcich autorov. V rámci súťaže bola vyhlásená aj špeciálna kategória s názvom „Tajomstvá knižnice“. Tá bola venovaná 95. výročiu vzniku Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave.

Na Literárny salón bolo dokopy zaslaných 89 príspevkov. Práce hodnotila kvalifikovaná porota, ktorá pozostávala z odborníkov ako Radoslav Matejov (literárny kritik), Veronika Šikulová (slovenská prozaička) a Erik Ondrejička (básnik). Tento rok sa po prvý raz do súťaže zapojila aj Lucia Poláková zo Serede.

reklama

„Do súťaže som sa zapojila dvoma prácami a obe sa vo svojej kategórii umiestnili. Jedna na 2.mieste a jedna na 3. mieste. Prvá práca bola na tému, ktorá bola daná – Tajomstvá knižnice. Bol to príbeh o knižných hrdinoch, ktorí pod vplyvom istého kozmického úkazu vystúpili z kníh a boli konfrontovaní jednak súčasnou dobou, ako aj situáciou, ktorá by nastala, keby sa tu rozhodli zostať. Druhá práca mala voľnú tému a vybrala som si takú, ktorá mi je blízka, teda taký humorný reportážny štýl, ktorým som opísala kultúrne rozdiely až kultúrny šok počas návštevy Maroka,“ vysvetlila v rozhovore pre Seredské novinky Lucia.

My sme Luciu oslovili a položili sme jej zopár otázok

Čo Ťa viedlo k písaniu a kedy si s tým vlastne začala?

V rôznych formách som písala už počas základnej a strednej školy, či už do školských časopisov, alebo mestských novín. Podoba článkov, aké píšem dnes, sa začala formovať asi  pred dvanástimi rokmi, keď sme organizovali jednu z prvých Zumba dovoleniek pri mori. Chcela som naše zážitky sprostredkovať aj klientkám, ktoré s nami nemohli ísť, a tak som každý deň opísala do posledného detailu.

Písala som zo svojho pohľadu, ktorý sa ukázal pre ľudí ako celkom zábavný, a tieto články mali na moje prekvapenie aj pomerne úspech. Frekvencia písania bola najskôr len jedenkrát ročne, kedy sme organizovali aktívnu dovolenku, no neskôr sme začali cestovať viac aj súkromne, takže podnetov na písanie bolo tiež viac. Keď sa minuli témy z ciest, povedala som si, že budem jednoducho písať o tom, čo nové skúsim, zažijem alebo čo sa ma nejako dotkne a chcem si to zapamätať.

Zdroj: FB Lucia Poláková

V Seredi Ťa veľa ľudí pozná ako inštruktorku zumby či skákania na trampolínach ale tiež z konceptu „Ahoj denníček“. Je písanie pre Teba spôsob relaxu od pohybu?

Povedala by som to skôr opačne, že pohyb je relax pre hlavu, keď človek dlho rozmýšľa, je možno nad niečim zaseknutý a tvorivá energia neprúdi. Určite sa ale tieto dve aktivity skvele dopĺňajú a pre mňa je to ideálna kombinácia fyzicky aj psychicky.

Motivovalo Ťa umiestnenie na 2. a 3. priečke na Tvojej prvej literárnej súťaži písať ďalej?

Určite áno. Dostať feedback od ľudí, ktorí sa pohybujú v literárnom svete je veľkou motiváciou a bolo to pre mňa hlavne utvrdenie, že má zmysel v písaní pokračovať a možno aj také pošťuchnutie, či už do ďalších súťaží, alebo možno aj k napísaniu niečoho väčšieho.

Vidíš sa niekedy raz v budúcnosti ako spisovateľka s vydanými knižnými publikáciami alebo máš v pláne ponechať si písanie ako hobby/koníček?

Nie je nič krajšie, ako keď sa človeku podarí spraviť zo svojho koníčka zároveň aj povolanie. Napísať knihu je určite jeden z mojich snov a priznám sa, že ho skloňujem stále intenzívnejšie.

Momentálne som vo fáze nasávania všetkých možných informácií ohľadom písania, počúvam podcasty, pozerám videá, čítam a veľmi ma zaujíma všetko, čo sa týka knižného biznisu. Aj písanie na môj blog je pre mňa zároveň praktickým cvičením, miestom na vypísanie sa a kultivovanie kreativity.

Neuvažovala si spojiť svoju pohybovú vášeň s tou literárnou a napísať knihu o cvičení, živote, cestovaní…? Niečo ako Ahoj denníček, ale v knižnej podobe?

Áno, aj to je jedna z možností. Keď navštívim miesto, ktoré ma nadchne natoľko, že sa tie zážitky už nezmestia na blog, uvažovala by som aj týmto smerom. A keď také nenájdem, tak si ho vymyslím.

Lucke by sme radi do budúcna popriali veľa šťastia a úspechov.

Zdroj: FB Lucia Poláková

Zdroj: FB Lucia Poláková

Zdroj: FB Lucia Poláková

Zdroj: FB Lucia Poláková

Zdroje: seredskenovinky.sk, kniznicatrnava.sk, Lucia Poláková
Zdieľať na Facebooku