13.08.2022, meniny má
16. júla 2022

Jozef Filadelfi – ľudový umelec z obce Vinohrady nad Váhom. Prečítajte si príbeh výroby jeho atraktívnych darov pre cudzincov

Jozef Filadelfi – ľudový umelec z obce Vinohrady nad Váhom. Prečítajte si príbeh výroby jeho atraktívnych darov pre cudzincov
Zdroje: obce.tasr.sk/vtedy.sk
reklama

Na Slovensku „bdie“ nad ľudovou umeleckou výrobou Ústredie ľudovej umeleckej výroby v Bratislave – ÚĽUV, ktoré združuje a podporuje ľudové remeselnícke činnosti každého druhu.

O tom, že ľudové výrobky, ako napríklad fujara a valaška, sú stále populárne, svedčí aj výroba ľudového umelca Jozefa Filadelfiho, ktorý žil a tvoril v neďalekej obci Vinohrady nad Váhom.

Majster UĽUV-u Jozef Filadelfi sa narodil v roku 1904 v Ľubietovej, zomrel v roku 1988 vo veku 83 rokov vo Vinohradoch nad Váhom.

Jozef Filadelfi, jeho život a práca

V archívnej správe Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) z roku 1958 sa uvádza: „V obci Vinohrady nad Váhom pri Seredi žije a tvorí 54-ročný ľudový umelec Jozef Filadelfi. Po oslobodení sa sem presťahoval z rázovitej slovenskej obce Ľubietová. Už od detstva sa zaoberá zhotovovaním valašiek, fujár, kaziet, praciek na opasky a iných pekných typických slovenských výrobkov.“

reklama

Človek s priezviskom ako jedno z miest v USA nejakú dobu žil a tvoril neďaleko nášho mesta. V roku 1947 začal pracovať pre Ústredie ľudovej umeleckej výroby v Bratislave. O jeho výrobky bol čoraz väčší záujem a jeho vybíjané kazety prezentovali slovenskú umeleckú výrobu na Svetovej výstave v Bruseli v roku 1958.

Podľa dobovej fotografie žil Jozef Filadelfi s manželkou a synom v novom vlastnom dome. Jeho výrobky boli vystavované aj na výstave Krásy Slovenska v Bratislave, ktorá bola inštalovaná v Slovenskom národnom múzeu. Bol samouk, aktívny od detstva. Materiály, s ktorými pracoval, boli drevo a kov.

Zdroj: obce.tasr.sk

Zdroj: obce.tasr.sk

Zdroj: obce.tasr.sk/

Zdroj: obce.tasr.sk/

Zdroj: vtedy.sk

Zdroj: vtedy.sk

Zaujal vás článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: vtedy.sk, uluv.sk, obce.tasr.sk
Zdieľať na Facebooku