24.02.2024, meniny má
10. marca 2023

Kadetky z BK Lokomotíva Sereď vycestovali na tretí turnaj Európskej basketbalovej ligy do mestečka Anykščiai v Litve

Kadetky z BK Lokomotíva Sereď vycestovali na tretí turnaj Európskej basketbalovej ligy do mestečka Anykščiai v Litve
Zdroj: Ing. Marianna Grillová
reklama

Družstvo kadetiek BK Lokomotíva Sereď vycestovalo v dňoch 2. – 5. marca 2023 na ďalší, v poradí už tretí turnaj EGBL kategórie U16. Turnaj sa odohrával pre naše hráčky v už známom prostredí v meste Anykščiai v Litve.

Od piatka ich čakal zápasový program, kde bolo osem družstiev rozdelených do dvoch skupín a zo vzájomných zápasov v skupine mali vzísť semifinálové zápasy a zápasy o umiestnenie.

Kadetky si zahrali v Litve

Keďže vedeli, akú cestu majú pred sebou, boli pripravené na „usedený“ štvrtok. Po príchode na miesto turnaja absolvovali hodinový tréning, následne večeru a potom všetci spoločne s rodičmi, ktorí cestovali s hráčkami na turnaj, oslávili Zuzkine narodeniny.

Naše družstvo tvorilo skupinu spoločne s družstvami HBA PHYK Cadets (Fínsko), CFBB U16W Luxembourg (Luxembursko) a BS Ridzene (Lotyšsko). Motivácia bola vysoká, keďže štyri družstvá, ktoré sa umiestnia najlepšie na tomto turnaji, postúpia na záverečný turnaj superfinále do lotyšskej Valmiery. Treba zároveň povedať, že okrem motivácie aj úroveň družstiev bola obrovská.

reklama

K turnaju sa vyjadrila Tereza Lehocká: „Vo štvrtok sme vycestovali na IV. stage EGBL. Po dlhej ceste sme sa ubytovali a absolvovali tréning. Tento tréning nám určite pomohol lepšie si predstaviť zápasové situácie a mali sme možnosť zlepšiť streľbu na koš.

V piatok sme odohrali dva zápasy. Náš prvý zápas proti tímu z Lotyšska, BS Ridzene. V tomto zápase sme podľa mňa neboli dostatočne koncetrované a mali sme málo doskokov. Poobede sme odohrali druhý zápas proti CFBB U 16 W Luxembourg. V tomto zápase sme útočili do zónovej obrany.

Keďže sme vedeli, čo nás čaká, tak sme tomu prispôsobili aj náš útok. To sa nám darilo prvý polčas, až dokým nám súper nezačal vypichovať prihrávky. Nevedeli sme sa s tým vysporiadať a spravili sme veľa zbytočných chýb a mali sme veľmi veľa stratených lôpt.

V sobotu sme taktiež odohrali dva zápasy. Prvý bol s družstvom z Fínska HBA PHYK Cadets. V tomto zápase sme mali rýchle protiútoky a veľa prienikov, keďže súper bránil 1 na 1. Poobede sme hrali so súperom zo skupiny B, ktorý bol na treťom mieste v skupine. Bol to nám známy súper zo Slovenska, ŠBK Šamorín. Do tohto zápasu sme vstúpili koncentrované a s úmyslom sťažiť zápas súperovi najviac, ako sa bude dať a hlavne bojovať, čo sa aj stalo. Mali sme veľa pekných útokov a súperky zo Šamorína sme potrápili.

V nedeľu ráno nás čakal posledný zápas. Opäť s družstvom CFBB U16 W Luxembourg. V tomto zápase sme boli oveľa viac koncentrované, ako v tom predošlom. Mali sme dobrú obranu, veľa doskokov a prvý polčas sa nám podarilo vyhrať. No v druhom polčase sme vypustili obranu a v štvrtej perióde sme neboli dostatočne koncentrované na hru. Z celého turnaja si odnášame veľa zážitkov a hlavne veľa skúseností.“

K poslednému turnaju EGBL sa vyjadrila aj Linda Lopašovská: „Vo štvrtok sme vycestovali na ďalšie kolo európskeho turnaja EGBL do Litvy. Po príchode sme absolvovali večerný tréning, ktorým sme si pripomenuli nám už známu halu v Anykščiai. V piatok sme odohrali prvý zápas proti BS Ridzene. Neboli sme koncentrované, dávali sme si nepresné prihrávky a nemali sme aktivitu na útočný doskok.

Druhý zápas sme hrali proti CFBB U16W Luxembourg. Vedeli sme, že súper bude brániť zónovú obranu, tak sme sa podľa toho aj zariadili. Netrvalo však dlho, kým súper prekukol náš systém a začali nám vypichovať prihrávky. Robili sme zbrklé chyby, ktoré súpera doviedli k víťazstvu.

Sobotňajšie ráno sme začali proti HBA PHYK Cadets z Fínska. Súper bol zdatnejší po streleckej stránke, ale my sme žiarili prienikovou hrou. Mali sme rýchle protiútoky a aktivitu na útočný doskok. Druhý zápas sme hrali proti slovenskému tímu ŠBK Šamorín. Podľa mňa to bol vyrovnaný zápas. Hrali sme tímovo a v obrane sme si pomáhali. Vychádzala nám aj naša celoplošná obrana, z ktorej sme pozískavali veľa lôpt. A nato, že sme prehrali tento zápas, ho hodnotím pozitívne.

Posledný deň sme sa opäť stretli s CFBB U16W Luxembourg. Do zápasu sme vstúpili bez rešpektu a pobiť sa o čo najlepší výsledok. Pracovali sme na obrane, a tým sme donútili súpera robiť chyby, ktoré sme využili na rýchle protiútoky. Našou prioritou bola prieniková hra, čo si myslím, že sa nám aj podarilo. Z turnaja máme skvelé zážitky, či už basketbalové, alebo mimo zápasov.“

Prvý hrací deň

Na turnaj vycestovalo 12 hráčok. Viaceré z nich však po doliečení zdravotných problémov absolvovali minimum tréningov. Napriek tomu im nechýbali entuziazmus a nadšenie. Dievčatá mali už v deň príchodu viacero podnetov, ktoré mali ešte viac združiť tím a kolektív, ktorý bol konečne pokope.

V úvodný hrací deň odohrali dva zápasy s družstvami, ktoré majú obrovskú kvalitu, keďže na takomto turnaji už má kvalitu každé jedno družstvo. V oboch zápasoch začali naše hráčky dobre a držali krok so súpermi.

V druhej štvrtine oboch stretnutí však prišiel moment, kedy pár vecí nevyšlo a pre dievčatá zápas skončil. S prejavom odovzdanosti však zápas dohrali a vo večernom tímovom rozhovore si všetko otvorene povedali.

Druhý hrací deň

Na ďalší deň v poslednom zápase skupiny nastúpili proti fínskemu celku z Helsínk (mimochodom víťaz turnaja) a znovu sa podarilo odohrať v úvodnom dejstve vyrovnanú partiu. Následne súper zaradil vyšší rýchlostný stupeň a naše hráčky prestali stíhať ako fyzicky, tak aj rýchlostne.

Pozitívom však bolo, že naše hráčky mali hlavy hore do konca zápasu a nedarovali súperovi nič zadarmo. Rozdiel v skóre, bohužiaľ, odzrkadľoval našu úspešnosť streľby počas celého turnaja, ktorá bola hrozivo nízka.

V „spodnom“ semifinále kládli našim krajanom zo Šamorína odpor počas celého stretnutia. S kolektívnym výkonom a s nasadením v obrane súpera sa dostávali do ťažkých streleckých pozícií. Keďže ubránili súpera na 41 bodov, je to obraz toho, že dievčatá vynaložili veľké množstvo energie.

V poslednom zápase o konečné 7. miesto kadetky v úvode stretnutia nastolili tempo, ktorému sa súper z Luxemburska nevedel vyrovnať. Dokonca v prvom polčase boli ďaleko lepším družstvom a svojím nasadením a aktivitou išli aj oproti tomu, aby padli aj ťažšie strelecké pozície v útoku.

V úvode druhého polčasu hráčky nepremenili zopár jednoduchých možností na zakončenie, súper sa trafil z väčšej vzdialenosti a sebadôvera našich kadetiek začala klesať.

Najužitočnejšou hráčkou nášho družstva sa stala Kristína Liptáková

Účinkovanie nášho družstva v súťaži EGBL sa pre sezónu 2022/2023 skončilo. Treba povedať, že pred začiatkom pôsobenia v tejto súťaži si hráčky ani len nevedeli predstaviť, čo ich čaká a aký benefit to pre celé družstvo bude mať.

Do tejto súťaže nevstupovali vôbec ako favorit a o dosiahnutých výsledkoch a ich príčinách by sa vedeli rozprávať hodiny. Účinkovanie v tejto súťaži však treba brať ako celok. 16 zápasov v medzinárodnej konfrontácii je niečo, čo posunulo družstvo BK Lokomotíva od hráčok až po trénerov na vyššiu úroveň neuveriteľným spôsobom.

„Družstvo môže na tieto turnaje spomínať celý život od basketbalu, zápasov, momentov, vyhratých alebo prehratých súbojov až po spoločné zážitky, ktorých bolo viac než dosť. Chcel by som v mene družstva poďakovať všetkým rodičom za participáciu pri týchto turnajoch. Obzvlášť by som chcel poďakovať rodičom, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli pri organizácii, logistike alebo akýmkoľvek spôsobom dopomohli k tomu, že sme sa tejto súťaže mohli zúčastniť.

Náš klub má takisto veľký podiel na tom všetkom, keďže nám dal na začiatku zelenú, aby sme celý tento „projekt“ mohli dostať do reálnej podoby. Takže veľké ĎAKUJEM v mene celého družstva. Teraz je už len na nás, ako veľmi všetky tieto skúsenosti budeme vedieť využiť v basketbalovom alebo osobnostnom raste,“ uviedol tréner Martin Bosý.

Zdroj: Ing. Marianna Grillová

Zdroj: Ing. Marianna Grillová

Zdroj: Ing. Marianna Grillová

Zdroj: Ing. Marianna Grillová

Zdroj: Ing. Marianna Grillová

Zdroj: Ing. Marianna Grillová

Zdroj: Ing. Marianna Grillová

Zdroj: Ing. Marianna Grillová

Zdroj: Ing. Marianna Grillová

Zdroj: Ing. Marianna Grillová

Zdroje: Ing. Marianna Grillová
Zdieľať na Facebooku