25.09.2021, meniny má
11. septembra 2021

Kam na Slovensku za legendárnymi hojdačkami? Krásny výhľad si vychutnáte napríklad aj pri Smoleniciach

Kam na Slovensku za legendárnymi hojdačkami? Krásny výhľad si vychutnáte napríklad aj pri Smoleniciach
Zdroj: stylzeny.sk/slovakia.travel.sk
reklama

Na Slovensku je hneď niekoľko takýchto hojdačiek a všetky sú obľúbeným turistickým miestom. Nájdete ich najčastejšie na miestach, kde výhľad naozaj stojí za to. Vedeli ste, že jednu máme hneď za rohom? Ďalšie sú rozmiestnené po celej krajine. Prinášame vám niekoľko tipov na výlet, kam si môžete len tak vyjsť s priateľmi či s rodinou. Fotografie a výhľady budú určite stáť za to.

1. Najbližšie máme Molpír

Ktorý Seredčan by nepoznal Smolenice? Sú hneď kúsok a v okolí je mnoho turistických chodníčkov i miest na piknik. Smolenický zámok sa týči medzi Malými Karpatmi a Trnavskou pahorkatinou a nájdete tu aj slovanské hradisko s názvom Molpír. Leží na rovnomennom kopci a pýši sa aj takouto hojdačkou, ktorá je obľúbeným miestom pre páriky či fotografov. Dostanete sa k nej po náučnom chodníku, ktorý má viacero zaujímavých zastávok.

Okruh pri Smoleniciach je zároveň skvelým tipom na výlet a spája objavovanie hradiska Molpír a Smolenického zámku. Začať môžete výstupom na vrch Molpír, kde môžete preskúmať zvyšky stavieb pravekého a neskôr slovanského hradiska. Na informačných tabuliach sa dozviete zaujímavosti napríklad aj o živote obyvateľov hradiska. Z južnej strany kopca je nádherný výhľad na dolinu Hlboča. Zámok momentálne spravuje Slovenská akadémia vied.

zdroj: malivyletnici.sk

zdroj: IG @dommina

2. Malá Baňa, okres Bratislava

V hlavnom meste našej republiky nájdete vrchol, ktorý nesie názov Malá Baňa. Leží v pohorí Malé Karpaty. Na vrchole Malej Bane sa isto nebudete nudiť, nachádza sa tu aj horská knižná búdka a navigačná ružica. Tam si môžete s deťmi pozrieť vzdialenosť rôznych miest Slovenska, resp. v akej polohe sú od vás. Nájdete tu aj hojdačku, z ktorej je krásny výhľad na malokarpatský hrebeň a Veľkú Baňu.

zdroj: IG @nixkse

3. Likavka, okres Ružomberok

Ak budete mať niekedy cestu do okresu Ružomberok, určite sa zastavte aj v malebnej obci Likavka. Rozprestiera sa na brehu rieky Váh medzi vrchmi Mních, Predný Choč a Čebrať. Nad obcou sa vypína zrúcanina Likavského hradu, ktorého počiatky siahajú až do 14. storočia. Pôvodne slúžil ako obranné miesto cesty do Poľska. Hojdačku nájdete pri spomínanom hrade.

zdroj: IG @jozef.demko

4. Strelenka, Lysá pod Makytou

Táto hojdačka patrí k tým neznámym – na internete zatiaľ nenájdete moc fotiek či informácií. Aj napriek tomu, že je pomerne neznáma, uchváti takpovediac najviac. Je obrovská, týči sa na kopci, a nájdete ju zavesenú na lanách. Treba povedať, že nájsť ju je pomerne zložité, ale radi vám poradia i miestni v dedine.

Hojdačka sa nachádza medzi časťami dediny, ktoré sa nazývajú Holcove a Ondričkovci. Hojdačku hľadajte pod lesom, pri nej nájdete aj posedenie na opekanie.

zdroj: IG @cestakzazitkom

5. Žibrica, 6km od mesta Nitra

Žibrica je najvyšší vrchol v blízkom okolí Nitry. Nachádza sa v južnej časti pohoria Tribeč. Žibricu uvidíte bez problémov aj zo Zobora. Na Žibricu je dobrý prístup z obce Žirany alebo Štitáre. Možný prístup na vrchol je aj z Nitry cez vrch Zobor. Hojdačka sa nachádza na jej vrchole.

zdroj: IG @petakvc

Bonus – hojdačka v Niklovke

Aj v našej Niklovke nájdete zaujímavú hojdačku. Po tom, ako v budove našej Niklovej huty pribudla na najvyššom poschodí, sem pravidelne chodia ľudia z rôznych okresov. Dôvodom sú fotografie alebo chcú jednoducho len tak prebádať staré miestnosti. Hojdačka je zavesená na veľkých trámoch a nakoľko sa nachádza na najvyššom poschodí, výhľad z nej je na celé okolie nášho mesta. Viac o nej sme vám napísali v tomto článku.

Sú po celom Slovensku

Ďalšie zaujímavé hojdačky nájdete napríklad v Lietavskej Svinnej, vo Vyšnom Kubíne (darček od chlapca pre jeho priateľku), v Zázrivej či Kvačianskej doline. Jedna sa nachádza aj pri obci Bešeňová, v Žabokrekoch v okrese Martin či v známom Chalúpkovo rezorte pri Liptovskej Štiavnici.

Krásna hojdačka je aj na Vernári, v Trenčianskom kraji ju nájdete napríklad v Skalke nad Váhom. Hojdačiek je mnoho a viaceré z nich vybudovali „obyčajní ľudia“ pre všetkých, ktorí majú záujem len tak sa pokochať prírodou.

Odporúčame vám vygoogliť si pri vašom najbližšom výlete kdekoľvek na Slovensku budete, či sa niekde v okolí nevyskytuje aj nejaká hojdačka. Môže to byť spestrenie výletu hlavne pre deti.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: kamsdetmi.sk, noizz.sk, startitup.sk
Zdieľať na Facebooku