26.04.2024, meniny má
20. decembra 2020

Sereď navštevuje čoraz viac ľudí kvôli opustenému objektu Niklovej huty. Prirovnávajú ju k Černobyľu

Sereď navštevuje čoraz viac ľudí kvôli opustenému objektu Niklovej huty. Prirovnávajú ju k Černobyľu
Zdroj: ciernediery.sk/IG somadriana
reklama

Známu budovu Niklovej huty netreba predstavovať žiadnemu obyvateľovi nášho mesta. S týmto miestom sa spája veľké množstvo problémov, ktoré spôsobuje nielen nám obyvateľom, ale aj životnému prostrediu. Tieto problémy si v poslednom čase vyžiadali aj veľkú pozornosť aktivistov z nášho mesta.

Kvôli objektu Niklovej huty dnes máme v meste naozaj nepeknú skládku odpadu, na ktorú netreba zabúdať. Táto skládka váži až 6,5 milióna ton a v niektorých miestach dosahuje výšku až 40 metrov. V poslednej dobe sa však stala budova tohto bývalého štátneho podniku miestom, na ktoré chodí stále viac ľudí.

Chátrajúca budova a halda

Niklová huta bola pomerne dlho štátnym podnikom. Obyvateľom poskytovala až 1 500 pracovných miest. Je však známe, že u zamestnancov sa po čase vyvinuli rôzne choroby alebo alergie. To, že odpad po nej predstavuje zdravotný problém aj dnes, nemusíme nikomu pripomínať.

Od spustenia výroby v roku 1962 sa biznis začínal len rozbiehať. Ročne sa vyrobilo 1 700 až 3 200 ton niklu. V roku 1991 štát prestal dotovať tento podnik, výrobu bolo ťažšie udržať, až skončila nadobro.

reklama

Dnes z celého komplexu zostala len chátrajúca budova, vedľa ktorej leží obrovská kopa lúženca, čiže odpadu, ktorý vznikol pri výrobe niklu.

Na prach sa sťažujú dodnes

Občania nášho mesta majú problém s prachom z lúženca do dnešných dní. Nie nadarmo sa o haldu začali zaujímať aktivisti, predstavuje naozaj abnormálny problém pre prírodu aj pre ľudí. Podľa rozborov z terénneho výskumu v roku 2010 sú v pôde v blízkosti skládky kritické hodnoty koncentrácie ťažkých kovov, najmä niklu a chrómu.

Hoci existujú štúdie o znečistení pôdy aj podzemnej vody, o znečistení prachovými časticami v rádiuse až 50 kilometrov, ale aj o chronických ochoreniach obyvateľov vplyvom úniku znečistenia, ani v roku 2020 neprichádza k riešeniu tohto problému. Existujú iba prísľuby na riešenie.

Aktívni občania zo Serede sa rozhodli riešiť jeden z najväčších neriešených ekologických problémov na Slovensku

zdroj: Z čiernej na zelenú

Do areálu sa dostanete

Do areálu je možné sa dostať. Na budovu Niklovky dohliada jeden strážca, ktorý pri vstupe skontroluje, či nie ste napríklad zlodeji. Celý areál vzbudzuje rešpekt a má i svoje čaro, avšak jeho dopad na životné prostredie a zdravie obyvateľov mesta je závažným problémom. Na túto skutočnosť netreba zabúdať.

Víkendový výlet na toto miesto?

Kým aktivisti z nášho mesta vidia v pôsobení tejto budovy a kopy, čo zostala po výrobe niklu, obrovský problém, iných ľudí tento komplex fascinuje. V schátranom objekte vidia skvelé miesto na výlet. Do nášho mesta zavítalo množstvo blogerov, fotografov či ľudí, ktorí toto miesto odporúčajú ako tip na výlet. Ľudia dokonca prirovnávajú schátraný objekt Niklovky k Černobyľu.

Po tom, ako v budove našej Niklovej huty pribudla na najvyššom poschodí záhadná hojdačka, sem pravidelne chodia ľudia z rôznych okresov. Dôvodom sú fotografie alebo chcú jednoducho len tak prebádať staré miestnosti. Hojdačka je zavesená na veľkých trámoch a nakoľko sa nachádza na najvyššom poschodí, výhľad z nej je na celé okolie nášho mesta. V budove by sa mal nachádzať aj starý klavír, ktorý tam zostal po natáčaní videoklipu.

Veľký paradox. Tak by sa dalo nazvať toto miesto. Vieme, že na jednej strane predstavuje počiatok obrovského ekologického problému. Na strane druhej je však samotná budova lákadlom pre umelcov a priemyslenou pamiatkou na časy minulé, ktorú nie je možné vymazať z histórie a mapy nášho mesta.

Ako ekologický problém sa stala súčasťou nádherných grafík iniciatívy Z čiernej na zelenú, ktoré si môžete pozrieť v tomto našom článku. Ako kulisa a miesto so zvláštnym „čarom a atmosférou“ sa však stáva súčasťou umeleckých diel. Toto miesto navštevuje totiž množstvo umelcov, či už  kvôli natáčaniu videoklipov, alebo za účelom vytvorenia profesionálnych fotografií.

A hoci nemusíme byť stotožnení „s prospešným“ využitím tohto komplexu, je pravdou, že každé umenie (nielen vytvorené počas koronakrízy) je pre ľudstvo potrebné. Oceňujeme všetkých hudobníkov, fotografov a každého, kto sa snaží tento chátrajúci objekt využiť na niečo iné a urobiť z neho súčasť niečoho pekného.

Ostáva nám len dúfať, že jedného dňa sa možno tento objekt, podobne ako iné priemyselné budovy na Slovensku, ale aj vo svete, dočká zmysluplného využitia a bude prínosom pre Sereď a jej obyvateľov.

Nie je k dispozícii žiadny popis.

zdroj: IG danavicenova

zdroj: ciernediery.sk

zdroj: ciernediery.sk

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: startitup.sk, ciernediery.sk
Zdieľať na Facebooku