23.09.2020, meniny má
reklama
6. augusta 2020

Kométa Neowise bola jednoznačne astronomickou udalosťou leta. Pozrite si krásne zábery a video od Maja Chudého

Kométa Neowise bola jednoznačne astronomickou udalosťou leta. Pozrite si krásne zábery a video od Maja Chudého
Autor: Majo Chudý
reklama

Kométa C/2020 F3 Neowise je nepochybne hitom týchto dní, avšak jej dni sú pomaly zrátané. Je to jedna z najjasnejších komét posledných niekoľkých dekád. Neowise je jasná dlhoperiodická kométa viditeľná aj voľným okom. Veľmi dobre viditeľná bola počas leta. Objavená bola 27. marca 2020 infračerveným kozmickým teleskopom.

Najjasnejšia kométa za 13 rokov

Keď kométa Neowise ešte len začínala byť letným hitom na oblohe, pripravili sme pre vás článok o nádherných astronomických javoch. Mesiac júl bol na ne totižto naozaj bohatý. V článku sme písali o nočných svietiacich oblakoch, planetárnom sprievode aj o kométe C/2020 F3 Neowise. Ak sa chcete dozvedieť nejaké zaujímavosti a článok vám unikol, môžete si ho prečítať na tomto odkaze. Podľa astronómov je Neowise najjasnejšou kométou za uplynulých 13 rokov. Sledovať sa dala nízko nad severným obzorom a krásne viditeľná je aj z nášho mesta.

Majo Chudý opäť nesklamal

Maja Chudého môžete taktiež poznať z našich článkov. Majo je naozaj talentovaný fotograf z Vinohradov nad Váhom a okrem fotografovania sa venuje aj tvorbe videí. Vyniká v astrofotografiách a nebolo tomu inak ani pri fotografovaní kométy. Dokonca natočil aj časozberné video.

„Prvýkrát som sa vybral fotografovať kométu do Nízkych Tatier, no bohužiaľ sa mi po ceste pokazilo auto, a tak som sa musel vrátiť domov. Skúsil som to teda doma na záhrade dňa 12. 7. Na oblohe bolo zopár malých obláčikov a ja som skúšal prvýkrát nájsť kométu. Neúspešne som ju hľadal asi pol hodinu. Už som si myslel, že asi nebude dostatočne viditeľná. Vtom sa ukázala spoza mraku vo svojej plnej kráse,“ uviedol pre naše médium Majo.

Ako bonus búrka aj meteor

„Na priehrade Boleráz to bolo samé prekvapenie. Kométa už síce bola 20. 7. o čosi menej viditeľná, a tak sa ukázala až po zotmení. Po chvíli však začala preblikávať obloha a v pozadí na fotkách sa ukázala búrka, ktorá bola až za Brnom. Ako bonus mi do toho vletel meteor (bolid), ktorý zanechal na hladine zaujímavý odraz. Kométu som fotografoval v Nitre na kalvárii, na Čachtickom hrade, na Veľkej Javorine, na priehrade Boleráz a vo všetkých prípadoch (okrem doma v záhrade) tam bolo viacero ľudí, ktorí sa snažili si kométu zvečniť na svoj fotoaparát,“ pokračuje Majo.

Fotografie sú naozaj úchvatné a my vám prinášame možnosť pokochať sa týmito skvostmi. Neowise bola bezpochyby obrovskou udalosťou tohto leta. Po výnimočných pozorovaniach tejto kométy, ktorú bolo možné vidieť koncom júla, sa vesmírne divadlo končí. Kométa Neowise sa z nášho dohľadu vzďaľuje a čoskoro zmizne nadobro na približne 6 678 rokov.

Kométa nad Nitrou. Autor: Majo Chudý

Autor: Majo Chudý

Autor: Majo Chudý

Autor: Majo Chudý

Autor: Majo Chudý

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním.

Zdroje: Majo Chudý
Zdieľať na Facebooku