08.12.2023, meniny má
26. októbra 2018

Lukáš “Tong Po” Eliáš túži po víťazstve. Dnes nastúpi na svoj prvý zápas v MMA

reklama

Lukáš je mladý zápasník, ktorý pochádza z neďalekej Dolnej Stredy. Má 25 rokov a tomuto bojovému športu sa venuje približne dva roky. MMA z anglického mixed martial arts, teda zmiešané bojové umenia predstavujú zmes bojových umení, ktoré zápasník smie používať. Tento šport sa za posledné roky stal fenoménom a neustále naberá na svojej popularite.

Na Slovensku MMA najviac spopularizovala organizácia OKTAGON, ktorej projekty si získali pozornosť státisícov ľudí a zmenila pohľad na tento šport. Aj keď ide svojim spôsobom o surový boj, zápasníci predvádzajú neskutočné množstvo techník a spôsobov boja, ktoré MMA povyšujú na takticko – strategický bojový šport.

Zápas prebieha v takzvanej klietke v tvare oktagonu. Proti sebe nastupujú dvaja fighteri, ktorí môžu zápasiť v postoji, ale samotný boj sa môže preniesť aj na zem. V postoji zápasníci využívajú techniky boxu, thajského boxu alebo juda.

Naopak, ak sa zápas presunie na zem, zapasníci zmenia stratégiu a prichádza na rad zápasenie, brazílske JIU JITSU alebo grapling (tzv. ukotvenie končatiny alebo krku, kedy sa protivníka snažíte prinútiť vzdať sa, pozn. red.)

reklama

Zdroj: TheJournal.ie

Zápasí sa 3 kolá po 5 minúť. Možno sa vám to zdá málo, ale počas piatich minúť zápasníci  vynaložia obrovské množstvo energie. Zápas môže skončiť spôsobmi K.O., vzdaním sa súpera, prerušením rozhodcu alebo víťazstvom na body. Rozhodujúcimi faktormi sú efektivita úderov, prevaha na zemi, agresivita a kontrola samotného oktagonu.

Späť ale k Lukášovi a jeho začiatkom. Ako “krpec” sa venoval taekwondu v Seredi, kde jednoznačne získal veľmi dobré základy. Neskôr sa mu ale zapáčil box. Na začiatku začínal tiež v Seredi, no svoj nový boxerský domov našiel u najznámejšieho slovenského boxera Tomiho “Kid” Kovácsa v KO Box Clube v Galante. V klasickom boxerskom ringu strávil viac ako 7 rokov.

Ako mnohých fanúšikov aj Lukáša zaujali zmiešané bojové umenia, ktorým sa momentálne venuje už skoro 2 roky. Svoje schopnosti rozvíja u ďalšej slovenskej legendy Atillu Végha, víťaza titulu v organizácii Bellator, ktorá je jednou z najväčších na svete. Trénuje pod klubom Spartakus Fight Gym, ktorý vedie práve Atilla.

Desiatky hodín náročnej prípravy chce Lukáš zúžitkovať práve dnes 26. októbra 2018 v Trnave o 20:00. Jeho prvý amatérsky zápas v MMA bude prebihať v rámci podujatia Night of champions 5, na ktorom budete môcť vidieť amatérske, ale aj profesionálne zápasy.

Pred samotným zápasom je veľmi dôležitá váha. Zápasníci sú rozdelení do jednotlivých váhových kategórií, ktorých limit musia splniť. Lukáš bude zápasiť v kategórii do 77,1 kilogramov.

Lukášovi držíme palce a dúfame, že svoju kariéru zápasníka začne víťazstvom a spoločne ho oslávime.

Páčil sa vám článok? Podporte ho zdieľaním

Zdieľať na Facebooku